Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ uzavřel dohodu s Albánií: ukončí spor a získá zpět téměř 3 mld. Kč

ČEZ uzavřel dohodu s Albánií: ukončí spor a získá zpět téměř 3 mld. Kč

24.06.2014 9:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Společnost ČEZ podepsala ve Vídni pod dohledem Sekretariátu energetického společenství dohodu o narovnání s albánskou stranou. Podle dohody získá ČEZ, po splnění odkládacích podmínek, v ročních splátkách celkem 100 milionu EUR, tedy částku obdobnou počáteční investici do nákupu albánské distribuční společnosti. Součástí dohody jsou i podmínky ukončení sporu před mezinárodním arbitrážním soudem.

„Sjednanou dohodu považuji za úspěch zejména vzhledem k tomu, že se získanými finančními prostředky budeme moci disponovat výrazně dříve, aniž bychom museli čekat řadu let na výsledky arbitráže. Dohoda je koncipována tak, že finanční kompenzace bude zajištěna renomovanou evropskou bankou,“ uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.

Podle uzavřené dohody obdrží ČEZ za úhradu pohledávek a převod podílu v CEZ Shpërndarje kompenzaci 95,5 milionů EUR, dalších 4,5 milionu EUR již Skupina ČEZ obdržela. Částka bude vyplácena v ročních splátkách do roku 2018. Dohoda je podmíněna splněním několika odkládacích podmínek. Mezi ně patří vystavení bankovní garance, schválení dohody albánskou vládou a následná ratifikace albánským parlamentem. Na straně ČEZ je potřebné schválení dohody statutárními orgány společnosti.

Společnost ČEZ vstoupila na albánský trh v roce 2009. Investice do koupě distribuční společnosti představuje 3,6 % celkových investic do zahraničí a méně než 1 % z celkových investic Skupiny ČEZ v letech 2005 – 2011.

Společnost ČEZ již dříve uvedla, že nehodlá dále rozvíjet svoje aktivity na Balkáně. Řekl to generální ředitel společnosti Beneš na jednání rozpočtového a sněmovního výboru na začátku června letošního roku. Společnost dále působí v Bulharsku a operuje také v Rumunsku. V obou zemích se také potýká s problémy. Nicméně řešení v Albánii bylo urgentní.

Zdroj: Tisková zpráva ČEZ


Čtěte více:

ČEZ nechce dál rozvíjet byznys na Balkáně
04.06.2014 15:36
Energetický gigant ČEZ nechce do budoucna rozvíjet byznys na balkánský...

Váš názor
 • Nezabývám
  24.06.2014 13:58

  se podrobně všemi detaily kauzy, ale z odstupu se mi to zdá ze strany ČEZu pitomost. Dostanou 100mln zpátky, což se rovná přibližně investici. Tedy 100mln při vstupu do Albánie a 100mln dnes jsou úplně rozdílné hodnoty. Pŕitom je jasné, že podraz udělala Albánie a taky, že ČR má Albánii v hrsti. Albánie chce do EU a ČR to může blokovat. Možná se pletu, jak píšu neznám detaily, ale nějak rychle to ukončili a podle mne, ne moc výhodně pro ČR a ČEZ.
  jarom
 • Amy nezasvěcení
  24.06.2014 10:23

  A nám nezasvěceným nezbývá než koupit, držet a doufat, že se alespoň občas svezeme s nimi.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Amy nezasvěcení
   24.06.2014 15:21

   Velký omyl. proč vůbec nakupovat, stačí přesedlat a investovat na světových burzách. Jen blbec se piplá na nějaké PX, kde není co nakoupit. To nestačí předešlá doporučení makléřů Patrie jako KIDS, které šly do kytek.
   ..
 •  
  24.06.2014 10:03

  Já si říkal proč tak upaluje nahoru. Zasvěceni věděli.
  Homo
  •  
   24.06.2014 10:33

   Na druhou stranu, nějaký 3 mld nic neřeší. Navíc rozložený do x let...
   qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.