Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Očekávání o německé ekonomice klesají - další důkaz podává průzkum Ifo

Očekávání o německé ekonomice klesají - další důkaz podává průzkum Ifo

24.06.2014 10:13, aktualizováno: 24.6. 10:47
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Průzkum německého institutu Ifo ukazuje, že se nálada mezi podnikateli dál zhoršuje a to kvůli klesajícímu optimismu o budoucím vývoji. Hlavní index klimatu v červnu klesá na 109,7 bodu z květnových 110,4. Jde o výraznější pokles, než se čekalo, když konsensus byl nastaven na 110,3 bodu. Za horším výsledkem stojí pokles indexu očekávání na 104,8 z 106,2 bodu. Hodnocení současné situace zůstalo v červnu stabilní na 114,8 bodu.

Zatímco u aktuální situace zůstává jasná převaha pozitivních hodnocení, u očekávání se převaha optimistů ztenčuje. V tomto ohledu jsou výsledky podobné jako v případě průzkumu ZEW, tam ovšem hodnocení nynější situace dokonce roste. Včerejší německý PMI se změnil minimálně, pozitivně laděné odpovědi mírně převládají.

Podle Ifo v německém průmyslu panuje nejistota kvůli ukrajinské krizi a možná i kvůli Iráku. Naopak soubor posledních opatření ECB neměl významný vliv, když příliš nepřekvapil a finanční podmínky jsou dobré. Na předpověď vlivu dražší ropy je ještě brzy.

Kromě možného vlivu bezpečnostních otázek lze za čísly stále vidět předpoklad, že německá ekonomika neudrží vysoké tempo nastolené v prvním kvartále. S tím koresponduje také odhad růstu z dílny institutu Ifo, který počítá se zpomalením HDP ve druhém čtvrtletí na 0,3 procenta. Pro celý rok ale institut zůstává optimistický díky silné a stabilní spotřebitelské poptávce.

Sektorově se zhoršení nálady soustředilo do zpracovatelského průmyslu, kde očekávání spadla nejníž za půl roku. Dolehly na ně značně horší vyhlídky pro export. V dalších oblastech se indexy naopak zlepšily. Nejvíce stoupl index v maloobchodu, naopak stavebnictví i přes nárůst zůstává v oblasti ukazující lehkou převahu pesimistů.

Euro na zveřejnění indexu Ifo zareagovalo oslabením, ale ztráty rychle smazalo a naopak pokročilo vůči dolaru směrem vzhůru.

 

ifo 

 

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2026
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  
6:07Průzkum: Evropské akcie už svého vrcholu dosáhly, valuace jsou nejvyšší za 5 let  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data