Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Intel po trhu ohlásil svoje výsledky – překvapil 40 % růstem čistého zisku

Intel po trhu ohlásil svoje výsledky – překvapil 40 % růstem čistého zisku

16.07.2014 9:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Americkému výrobci čipů Intel Corp. vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 2,8 miliardy USD (56,6 miliardy Kč). K růstu přispívá oživení poptávky po osobních počítačích. Uvedla to firma v dnešním prohlášení.

Příjmy se ve druhém čtvrtletí zvýšily o 7,8 procenta na 13,8 miliardy USD (279 miliard Kč). Intel v červnu revidoval směrem vzhůru svůj odhad příjmů na 13,7 miliardy USD, plus minus 300 milionů USD. Zlepšení prognózy, které bylo první od třetího čtvrtletí 2009, odůvodnil silnější poptávkou po osobních počítačích od firem. Zisk na akcii za tři měsíce do konce června činil 55 centů. Analytici v průměru čekali zisk 52 centů na akcii při příjmech 13,69 miliardy USD.

Ve třetím čtvrtletí společnost očekává příjmy 14,4 miliardy USD, plus minus 400 milionů USD. Za celý rok pak mají příjmy vzrůst o pět procent, tedy o něco více, než firma doposud uváděla. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají v průměru ve třetím čtvrtletí příjmy 14 miliard USD.

Intel je největším výrobcem čipů na světě. Firma dodává většinu čipů pro osobní počítače a serverové systémy. V poslední době se však Intel potýkal s problémy kvůli přesunu zájmu zákazníků od laptopů k tabletům a chytrým telefonů, kde se čipy od Intelu téměř nepoužívají.

Analytici poskytli svoje hodnocení společnosti Bloomberg a z toho vyplývá, že plných 40,8 % všech analytiků by doporučilo akcii k nákupu, za to 51 % analytiků vyřklo ortel ve smyslu „držet“ a zbylých 8,2 % analytiků se vyjádřilo pro to, aby investoři zauvažovali o prodeji.

Dvanáctiměsíční cílová cena podle dotazovaných analytiků je nastavena na hladinu 32,42 USD. Jinými slovy při poslední ceně na hladině 31,71 USD poskytuje společnost pravděpodobně jen malý růstový potenciál, pokud vezmeme v potaz tuto cílovou cenu.

P/E ratio je nyní na úrovni 14,55, P/S ratio je 2,82 a P/B ratio na hladině 2,66. ROA je 11,61 %. Dividendový výnos je nastaven na hladině 3,01 %. Společnost hodlá vyplatit za druhý kvartál dividendu ve výši 23 centů. Ta je tedy stejná jako v předchozím kvartále.

Intel za 1Q14 oznámil zisk na akcii 38c. Tržby jen mírně zaostaly za očekáváním, když dosáhly 12,76 mld. USD. Meziročně pak poklesl celkový zisk o 5 % na 1,95 mld.

intel

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.01.2026
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta
11:30Goldman Sachs: pět titulů, kde banka vidí potenciál růstu o více než 70 procent
10:10Berkshire zvýší Abelovi roční mzdu na 25 milionů dolarů. Buffett bral 100 tisíc
10:05Trump a Grónsko: Proč se americký prezident zaměřil na arktický ostrov?
9:30Česká inflace pod odhadem, v lednu můžeme propadnout hlouběji pod 2 procenta
9:08Rozbřesk: Vykáže americký trh práce zlepšení a pošle EUR/USD pod 1,17?
8:53Evropa zahájí smíšeně, Strnad zvažuje IPO a Venezuela předá USA ropu  
8:44Reuters: Strnadova CSG zvažuje, že uvede 15 procent akcií na burzu
6:01Supercyklus paměťových čipů? Analytici věří v dlouhodobý růst díky AI
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m