Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stock Spirit v 1H navýšil podíl na polském trhu, vyplatí dividendu ve výši 15 % zisku

Stock Spirit v 1H navýšil podíl na polském trhu, vyplatí dividendu ve výši 15 % zisku

28.8.2014 8:14, aktualizováno: 28.8. 8:57
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Aktualizováno

Stock Spirit dnes navázal na nápojového kolegu z pražské burzy Pivovary Lobkowicz a zveřejnil svá pololetní hospodářská čísla. Na úrovni tržeb společnost meziročně registruje pokles o 10 % na 137,7 mil. EUR. Důvodem je nestabilní měnový vývoj a především navýšená spotřební daň na trhu v Polsku, který pro Stock Spirit představuje klíčovou operační oblast. I v jejím důsledku tak klesl celkový prodaný objem o téměř 13 %. Přesto společnost na polském trhu dokázala navýšit svůj podíl na 38,4 % (z 38,2 % ve stejném období loňského roku), který by ráda udržela (mimo jiné) za pomoci nového nápoje Sznaps s nížším obsahem alkoholu. Společnost zároveň v únoru dokončila svůj program Project Polar, v jehož rámci došlo k instalaci 20 tis. lednic v obchodech. V rámci programu si tak slibuje zlepšení vztahu se zákazníky a posílení své brandové pozice.

V Čechách Stock Spirit registruje mírný pokles svého tržního podílu, navzdory růstu prodaných objemů. Výkonnost společnost tudíž rostla pomalejší tempem, než jaký byl patrný na českém trhu, kde se projevila zvýšená spotřebitelská důvěra. Svou roli v tržbách sehrála oslabená koruna, která snížila celkový příjem v eurovém vyjádření.

Provozní výkonnost

Zisková ukazatel EBITDA meziročně propadl o téměř 17 % na 28,6 mil. EUR, když se kromě polské daně a devalvace koruny projevila negativně i ztráta distribuční kontraktů na Slovensku a v Čechách. Provozní zisk na úrovni 22,73 mil. de facto stagnoval, což znamená zvýšení provozní marže z loňských 14,4 % na 16,5 %. Důvodem je vysoká jednorázová položka minulého roku, která snížia srovnávací bázi. Čistý zisk po zdanění poté dosáhl 16,83 mil. EUR oproti loňské ztrátě 10,73 mil. EUR. Příčinou je výrazný pokles finančních nákladů, za nímž stojí v loňském roce dokončená kapitálová restrukturalizace (splacení či konverze na vlastní kapitál seniorního nezajišťěného dluhu).

Zisk na akcii tak dosáhl 0,084 EUR, z čehož by měla být vyplacena dividenda ve výši 0,0125 EUR, což představuje dividendový výplatní poměr* téměř 15 %.

Dle vyjádření Stock Spirit jsou výsledky v souladu s vnitřními plány a společnost by tak měla dosáhnout cílů stanovených pro letošní rok. Klíčovou roli nadále zaujme polský trh, na kterém společnost v prvním pololetí registrovala pokles u hlavní položky produktového portfolia vodky. Pokles byl přesto nižší, než Stock Spirit očekávala a v dalších měsících bude hrát důležitou roli postupné oživení zdejších prodaných objemů.

*v původním textu byl chybně použit termín "výnos"

Váš názor
 •  
  28.8.2014 9:57

  Asi si pletete dividendový výnos a výplatní poměr. "Zisk na akcii tak dosáhl 0,084 EUR, z čehož by měla být vyplacena dividenda ve výši 0,0125 EUR, což představuje dividendový výnos téměř 15 %." Výplatní poměr bude 15 %, dividendový výnos je při současné ceně cca 0,35 %!
  M.H.
  • chlapi to rozjeli...:-)
   28.8.2014 14:04

   a toť ještě investor neví že těch 0,35 Kč co mu vyplatí je za ušetřenou reklamu....Dříve byl Stock v TV skoro pořád a letos od začátku roku ani ťuk.... dříve či později se to projeví..
   TOM
  • souhlasím
   28.8.2014 10:02

   souhlasím a podtrhuji, teď tady na to koukám a počítám a počítám a směji se a směji se, nejhorší by však bylo, kdyby někdo na základě tohoto článku si naběhl a koupil akcie
   arpy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data