Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ uspěl v arbitráži o Gacko, získá odškodnění

ČEZ uspěl v arbitráži o Gacko, získá odškodnění

02.09.2014 11:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Rozhodčí tribunál dal za pravdu společnosti ČEZ v arbitráži vyvolané v roce 2009 kvůli nedodržení smluvních podmínek v projektu rekonstrukce staré a výstavby nové elektrárny Gacko v Bosně a Hercegovině. Projekt byl tehdy zastaven ještě před zahájením investiční fáze. Společnost ČEZ získá zpět přibližně 7,5 milionů euro.

Žalované státní společnosti Elektroprivreda Republiky srbské (Bosna a Hercegovina) tribunál uložil povinnost odkoupit od ČEZ její podíl ve společném holdingu Nove Elektrane Republiky srbské za kupní cenu 2 miliony euro zvýšenou o smluvně stanovené úroky. Další 2 miliony euro navýšené o úroky z prodlení získá ČEZ jako náhradu škody. Spolu s již vymoženou náhradou ve výši 2,2 milionu euro tak společnost ČEZ celkově obdrží kompenzaci přibližně 7,5 milionů euro. Současně tribunál zamítl veškeré nároky vznesené srbskou protistranou.

Arbitrážní řízení vyvolal ČEZ v květnu 2009 kvůli porušení povinností vyplývajících z Implementační smlouvy uzavřené dne 16.5.2007. Projekt Gacko byl z toho důvodu zastaven před investiční fází. „Naše strategie je konzervativní, vždy se snažíme obsáhnout všechna rizika, která s sebou nesou projekty v méně stabilním podnikatelském prostředí. Tak tomu bylo i v tomto případě a jsem rád, že nám dal nezávislý soud za pravdu,“ uvedl Tomáš Pleskač, člen představenstva a ředitel divize zahraničí.

V roce 2006 byla podepsána dohoda mezi Republikou srbskou (část federace Bosny a Hercegoviny) a ČEZ, a.s. o investici, na základě které mělo v rámci společného holdingu se společností Electropriveda Republiky srbské dojít k rekonstrukci stávající tepelné elektrárny Gacko, revitalizaci přilehlého uhelného dolu a k výstavbě nové TE Gacko II. ČEZ vlastnil ve společném holdingu Nove Elektrarne Republiky srbské 51%ní podíl a Elektroprivreda RS zbývajících 49 %.


Čtěte více:

ČEZ – Cena akcie stále předbíhá fundament (cílová cena a doporučení)
15.08.2014 17:24
Cena silové elektřiny na středoevropské energetické burze v Praze v po...
Respekt: ČEZ ukončil miliardový tendr na telekomunikační sítě
18.08.2014 9:12
Energetická skupina ČEZ ukončila tendr na provozování svých pevných te...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.