Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohádka Tisíce a jedné noci - Alibaba odstartovala útok na pozici největšího IPO historie...

Pohádka Tisíce a jedné noci - Alibaba odstartovala útok na pozici největšího IPO historie...

08.09.2014 11:06
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Je to tady. Největší a nejočekávanější IPO letošního roku klepe na dveře. Právě dnes čínský internetový obchodník Alibaba zahájí svou „road show“, v jejímž rámci hodlá uspořádat na stovku setkání s cílem přivábit potenciální investory. Očekává od nich jediné - zapojení do možná největšího IPO historie.

Největší ecommerce světa v pátek oznámila, že očekává upisovací cenu v rozmezí 60 – 66 USD za každou z nabízených 368 122 000 akcií (320,1 mil. v rámci úpisu + 48 mil. navíc pro upisovatele). Více než polovina nabízených akcií půjde z kapes klíčových akcionářů společnosti, kterými jsou zakladatelé Jack Ma a Joe Tsai společně s americkou společností Yahoo. Při dosažení ceny na horní hranici avizovaného pásma by pak Alibaba skrze vstup na burzu získala kapitál v celkové hodnotě 24,3 mld. USD. To by z IPO udělalo nejen vůbec největší událost svého druhu v historii amerických finančních trhů, ale také největší veřejný úpis na světě. Dosavadní primát drží Agricultural Bank of China, která v roce 2010 vstupem na čínský trh získala 22,1 mld. USD.

Při ceně 66 USD by se tržní hodnota Alibaba měla pohybovat okolo 160 mld. USD. To je výrazně níž, než valuace, kterou společnosti odhadem 200 mld. USD přisoudil konsensus Bloomberg. I proto někteří analytici počítají s překročením hodnoty stanovaného cenového pásma. Konečnou cenu se dozvíme 18. září, kdy bude dokončen upisovací proces. Od následujícího dne pak akcie budou volně obchodovatelné na americké burze NYSE a to pod symbolem „BABA“.

Finanční výsledky Alibaba

Čínský online obchodník v posledních letech registruje skutečný „boom“ svého podnikání. Roční počet aktivních klientů k 30. červnu 2014 dosáhl 279 mil., což představuje 109%-ní růst oproti stejnému období z roku 2012. Nárůst klientské báze následně dopomáhá tvorbě vyšších úrovní tržeb. Klíčovými zdroji jsou totiž online marketingové služby, provize z uskutečněných transakcí či poplatky spojené se službami. Celkové tržby tak ve fiskálním roce 2014 meziročně stouply o 52,1 % na 8,46 mld. USD, což ze společnosti dělá velice atraktivní růstovou entitu. Nicméně Alibaba si zájem nezasloužila pouze rychlým prospektem růstu tržeb. Daleko atraktivnější je její schopnost generované tržby přeměnit v reálný zisk. Na provozní úrovni Alibaba v FY14 realizovala EBITDA marži 58 %. Vynikající číslo dokresluje také skutečnost, že ukazatel meziročně stoupl o 10 %!, když se projevila vyšší provozní efektivita. O stěží uvěřitelných 170,6 % poté meziročně stoupl čistý zisk (3,772 mld. USD).

Alibaba také pružně reaguje na modernější trend v online nákupech, když čím dál větší procento služeb realizuje skrze mobilní zařizení. Větší zapojení mobilního segmentu pak společnost dokáže stále efektivněji monetizovat a zvyšovat tak své tržby (potažmo marže). Pokračování pozitivního trendu poté nahrává rostoucí reálná čínská spotřeba. Ta v roce 2013 dosáhla dle údajů Euromonitor International 35,8 % HDP, což je stále daleko nižší hodnota, než které vykazují vyspělá světové hospodářství. I proto by měl existovat dostatečný prostor pro růst spotřeby domácností.

Zároveň se dá v budoucnu počítat s vyšší mírou internetové a mobilní penetrace společnosti. V současné chvíli totiž podle dat CNNIC dosahuje počet čínských internetových uživatelů zhruba 618 mil., z čehož 49 % využívá internet k online nákupům. Alibaba se domnívá, že tento podíl postupem času naroste a zvýší se tak operační záběr a zdroj tržeb pro společnost. Jinými slovy tedy odhaduje, že rostoucí spotřeba ve společnosti bude uspokojena skrze online nákupy, z čehož by právě na burzu mířící společnost výrazně profitovala.

Přes nadějný prospekt přetrvávají významná rizika. Patří mezi ně postupný nárůst konkurence a možný pokles monetizace mobilních služeb. Pro společnost pak výzvou zůstává také schopnost ukočírovat prudký nárůst svého podnikání a udržet tak svá vynikající hospodářská čísla.

Zdroje: CNBC, WSJ, SEC

Komerční sdělení: V případě zájmu o detailnější informace týkající se obchodování akcií Alibaba, kontaktujte zaměstnance Patria Direct, a to na emailu cc@patria-direct.cz nebo telefonním čísle +420 221 424 142.


Čtěte více:

Souboj newyorských burz o listování (nejen) Alibaba, aneb když je ve hře prestiž
27.06.2014 13:23
Očekávaný „IPO hit“ letošního léta už zná své klíčové protagonisty. Za...

Váš názor
 • Ali a Baba :-))
  08.09.2014 14:33

  .........."postupem času naroste a zvýší se tak operační záběr a zdroj tržeb pro společnost. Jinými slovy tedy odhaduje, že rostoucí spotřeba ve společnosti bude uspokojena skrze online nákupy".............spotřebitelé v China konglomeracích v tzv. ekonomických zónách jsou jistě již zahrnuti v oněch 49%. Jack Ma pravděpodobně míří na nemalou skupinu potencionálních zákazníků, kteří žijí ve vnitrozemí a mají do nejbližších supermarketů stovky kilometrů. Pochopitelně i Ti v konglomeracích, kteří se dusí při nákupech citi traffic smogem dají v budoucnu přednost jeho BABA. V tomto případě, se můj zorný úhel zaměří i na mobilní operátory a přepravní a poštovní společnosti s kterými je jistě Jack Ma již v úzkém informačním propojení.
  AMN
  • Re: Ali a Baba :-))
   08.09.2014 15:26

   čekal jsem , že zrovna ty se k tomu vyjádříš . Což je pozitivní . Takže to skoro vypadá, že se máme zbavit dolarů a přejít na juany ? Přiznám se , že jsem hodně na vážkách . Chtěl jsem nakoupit US na podzim, ale mám obavy. Smím dostat radu od tebe ?
   Jezdec.
   •  
    08.09.2014 16:11

    Ty jsi můj bystry pozorovatel :-))). Myslim, ze na investici do Washingtonů bylo nevhodnejsi jaro a zacatek leta / v tomto roce/ vzhledem k finišu QE. A co se tyká CNY - Ty se určite doziješ/ dočkaš ,stejne jako já, že tato měna bude pro Tve rustove Ptf stejne důlezita jako USD Euro.
    AMN
    •  
     12.09.2014 15:32

     Takže nedoporučuješ nákup US ? Podzimní rychlovky nebudou ? Ještě mě zajímalo konopí. Podle toho co jsem viděl , bych to čekal tak za rok až 2 .
     Jezdec.
    • Jezdec
     09.09.2014 10:43

     USD již jsi měl nakoupit na jaře ... ted´ pozdě honit bycha ...
     tl555
Aktuální komentáře
19.04.2024
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data