Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souboj newyorských burz o listování (nejen) Alibaba, aneb když je ve hře prestiž

Souboj newyorských burz o listování (nejen) Alibaba, aneb když je ve hře prestiž

27.06.2014 13:23
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Očekávaný „IPO hit“ letošního léta už zná své klíčové protagonisty. Zatímco hlavní role v podobě společnosti mířící na burzu byla jasná a je jí čínská internetová společnost Alibaba, obsazení neméně důležité postavy, a to burzy, na které bude společnost zalistována, jsme se dozvěděli teprve včera. Bude jí newyorská NYSE, jíž se podařilo předčít druhého hlavního kandidáta a dlouholetého rivala Nasdaq. Potvrdila to ve svém prohlášení samotná Alibaba. Podle zdrojů FT o pomyslném vítězství NYSE rozhodla lepší znalost celkového podnikaní na burzu mířící společnosti.

Pro Nasdaq rozhodnutí znamená další nepříjemný neúspěch při snaze listovat prvotní veřejný úpis atraktivní technologické společnosti. Minulý rok obdobně neuspěla u šéfů sociální sítě Twitter, kteří stejně jako Alibaba zvolili k zalistování NYSE. Na tehdejším rozhodnutí se pravděpodobně podepsaly systémové problémy, se kterými se Nasdaq potýkal po zahájení obchodování s akciemi Facebook.

Nasdaq může alespoň těšit fakt, že v celkovém srovnání počtu letos organizovaných IPO svého rivala bezpečně předčí. Od ledna totiž zalistovala celkem 92 společností, zatímco NYSE „pouze“ 56. Na druhou strana z desítky největších veřejných úpisů jich hned šest k zalistování připadlo NYSE. Alarmující je pak pro Nasdaq také oslabující pozice na poli technologických IPO. Právě úpisu akcií v technologickém sektoru burza dominovala až do roku 2010. Poslední dva roky však již v této oblasti vyklidila pozice a na čelo se vyškrábala NYSE.

Určitě stojí za zamyšlení, co vůbec při volbě společnosti, na které burze svůj veřejný úpis uskutečnit, rozhoduje. Nasdaq obecně nabízí nižší poplatky a soustředí se dlouhodobě na společnosti s růstovým potenciálem, díky čemuž možná dokáže lépe porozumět jejich potřebám. Oproti tomu NYSE nabízí například neopakovatelný zážitek v podobě možnosti zahájit slavným odzvoněním obchodování daného dne. A to je dozajista prestižní záležitost.

Možná obdobně prestižní, jako je vlastně pro burzu proces zalistování nové společnosti. Je totiž potřeba si přiznat, že ani NYSE ani Nasdaq s velkými finančními přínosy tolik sledovaného veřejného úpisu počítat nemohou. Za to prestiže je ve hře více než dost. V případě společnosti Alibaba je to punc exkluzivity listovat zahraniční (co víc čínskou) společnost, která je obdobou amerického fenoménu Facebook. Když jí pak burza získá pod svá křídla, notnou dávku prestiže si dozajista zaslouží…

Zdroj: FT


Čtěte více:

Nákup akcií Alibaba je (také) sázkou na čínské komunisty
27.05.2014 15:03
Čínská internetová společnost Alibaba, obdoba amerického Facebooku, ch...

Váš názor
  • Chinese facebook
    27.06.2014 17:09

    To bude lahůdka :-). Původně se očekávalo, že odloží vstup až na rok 2015.Těším se až nám dle WSJ "odhalí" ony štastlivce / asi 28 /, kteří mají pod kontrolou tuto firmu . Tipla bych si a spekuluje se, že dle jejich strategie naplánují opening bells na jejich "FU" days 8.8. i když to Jack Ma popírá /stejné datum, které bylo zvoleno pro zahájení China Olympic games /. Bude to pátek a open price, by pak mohla v ten den kulminovat v 8 hod 8 minut 8 vteřin :-))))
    AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data