Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Alibaba na primát největšího IPO historie nedosáhla, získala 21,8 mld. USD

    Alibaba na primát největšího IPO historie nedosáhla, získala 21,8 mld. USD

    19.09.2014 8:31
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding získá prodejem akcií na americkém trhu 21,8 miliardy dolarů. Společnost prodala 320,1 mil. Ks akcií za cenu 68 USD. Primární veřejná nabídka Alibaba se tím stává druhou největší ve světové historii. Akcie na newyorskou burzu NYSE vstoupí již dnes.

    Tržní hodnota Alibaby se emisní cenou dostává na zhruba 167,6 miliard dolarů. To je pod hodnotou největší světové sociální sítě Facebook, která se nyní pohybuje mírně nad 200 miliardami dolarů, ale zhruba na úrovni hodnoty dosud největšího světového internetového prodejce Amazon.
    Prvenství v podobě největší světové primární emise vůbec nadále drží prodej akcií čínské finanční společnosti Agricultural Bank of China z roku 2010 za 22,1 miliardy USD. V USA tento primát před Alibaba držela emise akcií finanční společnosti Visa za 19,7 miliardy USD rovněž z roku 2010. Dosavadní rekord mezi primárními emisemi technologických firem pak patřil Facebooku, který v roce 2012 získal 16 miliard dolarů.

    Firma, ve které vlastní téměř čtvrtinový podíl americká internetová společnost Yahoo, ohlásila záměr vstoupit na newyorskou burzu koncem června. Čínský podnikatel Jack Ma, který Alibabu před 15 lety založil ve své garsonce, uvedl, že firma hodlá výtěžek z prodeje akcií využít k expanzi ve Spojených státech a Evropě. V Číně se již Alibaba na celkových tržbách z internetového prodeje podílí 80 procenty.

    Alibaba dala newyorské burze přednost před Hongkongem i americkým trhem Nasdaq , kde se obvykle obchodují technologické tituly. Nasdaq si pošramotil pověst při předloňské primární emisi Facebooku, kterou poznamenaly technické problémy. Hongkongu se firma vyhnula kvůli tamním přísným pravidlům pro rovný přístup k akcionářům.

    Zdroje: čtk, Bloomberg


    Čtěte více:

    Pohádka Tisíce a jedné noci - Alibaba odstartovala útok na pozici největšího IPO historie...
    08.09.2014 11:06
    Je to tady. Největší a nejočekávanější IPO letošního roku klepe na dve...
    Alibaba prosím! 8 IPO, které letos investorům zdvojnásobily jejich peníze
    12.09.2014 13:00
    Už jen pár dní nás dělí od možná největšího veřejného úpisu historie. ...
    Alibaba je IPO Nr. 1 tohoto týdne, neskrývá se v jejím stínu něco neméně zajímavého?
    16.09.2014 13:40
    Minulý týden jsme měli možnost sledovat dvě premiéry – společnosti ReW...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m