Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ExxonMobil dostane přes prsty kvůli spolupráci s Rosněfťem

ExxonMobil dostane přes prsty kvůli spolupráci s Rosněfťem

29.09.2014 9:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký těžební koncern ExxonMobil kvůli protiruským sankcím pozastavuje spolupráci s největší ruskou ropnou společností Rosněfť v příbřežních vrtech v arktické oblasti. S odvoláním na nejmenované zdroje to dnes napsal ruský list Kommersant. Rosněfť a její šéf Igor Sečin se stali terčem sankcí, které Západ uvalil na vybrané ruské osoby a firmy kvůli spornému ruskému angažmá v ukrajinském konfliktu.

Rosněfť také oznámila, že společně s firmou ExxonMobil objevila naleziště ropy v příbřežním arktickém poli a že obě firmy úspěšně dokončily vrtné práce v projektu ropného vrtu v oblasti Karského moře. Odhaduje se, že region má podobně velké zásoby ropy jako Saúdská Arábie.

Exxon v září informoval, že ministerstvo financí USA mu povolilo krátké prodloužení lhůty na ukončení prací na vrtech v Karském moři, a to nad rámec 14 dnů stanovených protiruskými sankcemi. "Teoreticky tu byla možnost pokračovat v pracích, bylo však nezbytné získat nové povolení," napsal Kommersant, který citoval jeden ze zdrojů. Americké firmě se podle něj nepodařilo toto povolení získat. Měla by "zastavit práce a do poloviny října vystěhovat své zaměstnance", odvolává se na ruský list agentura Reuters.

Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě a největším dodavatelem ropy do Evropy. Ruské zásoby ropy ale klesají a země musí hledat nové zdroje, aby si udržela postavení. Exxon a Rosněfť podepsaly dohodu o rozvoji ropných nalezišť v Karském moři v roce 2011. Americkému koncernu dělají protiruské sankce velké starosti. Podle vyzrazených zpráv předložených americkému Senátu firma v letošním prvním pololetí utratila šest milionů dolarů (130 milionů Kč) za lobbování u americké vlády a zařadila ruské sankce mezi témata lobbování. Rosněfť se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Před sanskcemi Rosněfť plánoval prozkoumat ostatní části arktického naležiště, které by mohlo být klíčem k budoucí produkci ropy v Rusku. Těžba měla probíhat za účasti firmy Exxon. Mluvčí Rosněfťu odmítl koumentovat zda-li tyto projekty budou dále pokračovat ve světle sankcí.

 Zdroje: ČTK, Reuters


Čtěte více:

Praha by v úvodu měla mírně růst, ČEZ čeká boj o psychologickou hranici
29.09.2014 8:47
Pražská burza zakončila poslední obchodní seanci minulého týdne v červ...
Souhrn pátečního vývoje na světových burzách
29.09.2014 8:34
ČRPražská burza zakončila poslední obchodní seanci minulého týdne v če...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - PPI, y/y