Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deflační tlaky z Evropy přebíjí devalvaci

Deflační tlaky z Evropy přebíjí devalvaci

16.10.2014 9:31
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Po krátké přestávce se ceny ve výrobě opět snižují. Ceny v průmyslu v září meziměsíčně i meziročně poklesly o 0,3 %. Snížení cen v posledním měsíci šel na vrub chemických produktů, aut a potravin. A snižování cen nejspíše není zdaleka konec. Minimálně v případě výroby navázané na ropu, která se přibližuje hranici 80 USD za barel.

Ke zvýšení cen nenahrává ani aktuální vývoj evropské poptávky, která jak zdá z posledních tvrdých i měkkých dat, čelí dalšímu útlumu. Tlak ze strany nižších cen vstupů do výroby – ať už jsou to energie, zemědělské komodity, ropa – tak kompenzuje loňskou devalvaci koruny a snižuje i inflační výhled.

V meziročním srovnání jsou tak dražší – podle očekávání – především auta (o čtyři procenta), dřevo a ceny některých potravin. Výrazně levnější jsou energie a níže jsou i ceny produkce těžebního průmyslu, které dokážou hravě vykompenzovat nárůst cen ve zpracovatelském průmyslu, kde ceny rostou o 1,5 %.

Z pohledu spotřebitele vyznívají pozitivně i data o cenách v zemědělství, které se rovněž meziročně snižují. Viditelné je to především u rostlinné produkce, zatímco maso je stále ještě většinou meziročně dražší.

Při pohledu na dosavadní vývoj cen ve výrobě a s ohledem na aktuální trend na trhu s energiemi a komoditami lze jen konstatovat, že na viditelnější inflaci si budeme muset ještě počkat. O tom jak dlouho ještě rozhodne vývoj v zahraniční, protože ČR jako malá otevřená ekonomika přebírající zahraniční ceny sama o sobě inflaci v neinflačním světě nevytvoří.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Čtěte více:

Inflace v září přidala další desetinu
9.10.2014 9:13
Meziroční inflace postupně narůstá. Jestliže ještě v srpnu dosahovala...
ČR: Běžný účet platební bilance v mínusu
14.10.2014 10:21
Podle očekávání skončil srpnový běžný účet platební bilance deficitem...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university