Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR: Běžný účet platební bilance v mínusu

ČR: Běžný účet platební bilance v mínusu

14.10.2014 10:21
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podle očekávání skončil srpnový běžný účet platební bilance deficitem. Byl to letos teprve čtvrtý záporný schodek a tentokrát dosáhl -15,5 mld. korun.

Na jedné straně vidíme pozitivní trend přebytkového obchodu se zbožím a službami, i když tentokrát byl o něco slabší, na straně druhé pokračuje odliv dividend z firem pod zahraniční kontrolou. Výsledky obchodu poznamenaly dovolené v automobilkách, které srazily vývoz a tedy i přebytek zahraničního obchodu.

Dividendová sezóna pokračuje a jen v srpnu odešly z ČR dividendy ve výši zhruba 17 mld. korun. Vývoj dividend od začátku roku potvrzuje pokračující vysokou ziskovost firem pod zahraniční kontrolou a nevymyká se hodnotám dosaženým v uplynulých letech.

Vývoj běžného účtu platební bilance stále považujeme za pozitivní, a to tím spíše, že za prvních osm měsíců je stále v černých číslech.

Ve zbytku roku se sice dostane do mínusu v důsledku pokračující repatriace zisků do zahraničí, avšak jeho celkový schodek bude zřejmě letos nejnižší v historii. To rozhodně potvrzuje solidní kondici české ekonomiky, která díky exportu dokáže generovat i dostatečný příjem na krytí dividend a úroků ze zahraničních půjček.


Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Technická analýza: Po včerejším prudkém oslabení dnes dolar bojuje o 1,2700 EURUSD
14.10.2014 10:05
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data