Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - nálada v Evropě ještě není tak marná

Rozbřesk - nálada v Evropě ještě není tak marná

24.10.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Nálada v evropské ekonomice na tom není tak špatně, jak se trhy bály. Souhrnný index PMI lehce vzrostl na 52,2 bodu. I tak ale index zůstává poblíž letošních minim. Moc příjemný není ani bližší pohled do struktury evropské nálady. Zhoršovaly se především nové objednávky, které jsou nejslabší od července 2013, a výhled na trhu práce. Prudký propad zaznamenaly také ceny produkce, které jsou podle průzkumu mezi podniky v eurozóně na nejnižších úrovních za čtyři a půl roku. Zdá se, že slabé euro inflaci vzhůru moc nepomáhá.

Dobrou zprávou naopak je, že zlepšení táhlo v říjnu především Německo. To je hlavní předskokan celé eurozóny. Výsledek zhoršoval především další výrazný propad indexu PMI ve Francii. V druhé největší ekonomice eurozóny je ale citlivost výkonu hospodářství na podnikatelské nálady obecně nižší. Navíc konkurenční indikátor francouzské podnikatelské nálady INSEE zaznamenal zlepšení.

I tak ale podnikatelská nálada v eurozóně na těchto úrovních ukazuje na velice pomalý růst v druhé polovině roku. Očekáváme, že eurozóna se bude pohybovat vpřed šnečím tempem 0,1-0,2 % mezikvartálně. Poptávka spolu s inflačními tlaky zůstane velice slabá a oživení velice zranitelné.

Poslední čísla z eurozóny jsou dobrou zprávou pro Česko. Náš předstihový indikátor (Blesk) se začal v posledních měsících zhoršovat právě kvůli horší německé náladě. Jakékoliv zprávy o tom, že riziko nové recese v eurozóně se zmenšuje, jsou bezpochyby vítány.

Forex
Polské maloobchodní tržby sice včera zaostaly za očekáváním, avšak zlotý vůči euru nepatrně posílil. Výsledky maloobchodu jsou zajímavé, a ačkoliv část propadu lze přičíst poklesu cen, tak celkově jde jistě o horší zprávu, která může zvyšovat pravděpodobnost snížení sazeb v listopadu opět o 50 bazických bodů (se kterým však stále spíše nepočítáme). Míra nezaměstnanosti naopak dopadla mírně lépe. Koruna včera vůči euru rovněž mírně posílila a opačným směrem se naopak vydal forint.

Dnes je kalendář očekávaných událostí spíše nezajímavý a regionální měny se mohou podobně jako i hlavní trhy soustředit na blížící se zveřejnění výsledků stress testů ECB. Kromě toho mohou být zlotý s korunou v nadcházejících dnech až týdnech mírně nervózní z blížícího se zasedání centrálních bank v obou zemích.

 


Čtěte více:

Drony? Jak investovat do původně vojenské technologie
23.10.2014 15:00
Drony, které vzešly jako technologie používaná armádou, nově přechází ...
Caterpillar jede jako buldozér, premarket + 3,5 %
23.10.2014 15:07
Caterpillar zveřejnil čísla o hospodaření za 3Q14, která na úrovni zis...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst