Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brazilci přebírají Chiquitu, poté co odmítla irské námluvy s Fyffes

Brazilci přebírají Chiquitu, poté co odmítla irské námluvy s Fyffes

27.10.2014 14:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Brazilské společnosti Grupo Cutrale a Safra Group se dnes dohodly na převzetí amerického distributora banánů Chiquita Brands International v transakci za celkem 1,3 miliardy dolarů (28,4 miliardy Kč). Firmy to sdělily poté, co akcionáři Chiquity v pátek odmítli plánované spojení firmy s irským ovocnářským podnikem Fyffes, a otevřeli tak dveře výhodnějšímu návrhu z Brazílie.

Tříměsíční souboj tak skončil vítězstvím brazilsko-libanonského finančníka Josepha Safry a džusového magnáta Josého Luíse Cutraleho. Ti spojili síly, aby přidali velkého světového distributora ovoce ke svým aktivitám. Od 11. srpna, kdy Cutrale-Safra podala první nabídku, vzrostly akcie Chiquity o více než 40 procent.

Správní rada Chiquity po pátečním hlasování sdělila, že začne jednat s brazilským výrobcem džusů Cutrale a investiční skupiou Safra o jejich nabídce na převzetí. Cutrale-Safra nabídly zaplatit za akcii Chiquity v hotovosti 14,50 dolaru, což by bylo asi 30 procent nad hodnotou nabídky Fyffes. Vedení Chiquity do pátku nabídky Brazilců odmítalo a prosazovalo sjednané spojení s Fyffes prostřednictvím výměny akcií, která by ohodnotila Chiquitu na 526 milionů dolarů.

Dohoda předpokládá, že Cutrale-Safra zaplatí akcionářům Chiquity celkem 682 milionů dolarů. Brazilské firmy pak převezmou dluh Chiquity.

Správní rada Chiquity dohodu s Cutrale-Safra jednomyslně schválila, uvedly brazilské firmy. Chiquita se po transakci stane stoprocentně vlastněnou dceřinou společností Cutrale-Safra.

Chiquita je předním světovým prodejcem a distributorem banánů a dalšího ovoce. Roční tržby firmy přesahují tři miliardy dolarů a podnik má zhruba 20.000 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain
15:08Americký trh práce přinesl v září po několika slabých měsících slušné zlepšení  
14:34Abbott koupí za 21 miliard dolarů výrobce testů na rakovinu Exact Sciences

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data