Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rýsuje se novela, která má změnit praxi pojišťovacích zprostředkovatelů

Rýsuje se novela, která má změnit praxi pojišťovacích zprostředkovatelů

3.11.2014 5:30
Autor: Alica Stegmannová, KSB

Návrh obsahuje celou řadu novinek, které by v konečném důsledku měly přispět k lepší informovanosti, přehledu a ochraně zákazníků. Hned na první pohled je patrná změna názvu celého zákona, a to na zákon o distribuci v pojišťovnictví, který lépe vystihuje nově navržený obsah.

Zásadní změnou je rozšíření působnosti zákona i na tzv. interní sítě, tj. především na zaměstnance pojišťoven. Měly by se na ně vztahovat mnohé nové povinnosti, které doposud platily pouze na externí zprostředkovatele, přičemž katalog povinností byl také značné upřesněn a rozšířen. Kromě jiného by zaměstnanci pojišťoven měli poskytnut zákazníkovi stanovené informace, vést záznamy z jednání, ale také provést analýzu potřeb zákazníka. Nabízet by pak měli ty produkty, které jsou pro zákazníka nejvýhodnější. Pojišťovny by dále neměly ovlivňovat zaměstnance při výběru rezervotvorného životního pojištění. S cílem zabránit tzv. pyramidám nebo strukturám tzv. letadla je v návrhu stanoven zákaz vyžadovat vstupní nebo jiný obdobný poplatek jako podmínku výplaty příštích odměn za tuto činnost a zákaz odvozovat odměny od získání dalších osob pro tuto činnost.

Ze stran pojišťoven se i tentokrát objevují hlasy dožadující se snížení odměn pojišťovacích zprostředkovatelů, respektive změny systému jejich vyplácení. Regulace provizí byla řešena v rámci příprav návrhů první novely, nicméně s odkazem na zásadní připomínky Legislativní rady vlády se od změny právní úpravy v tomto ohledu nakonec upustila. Ani předložený návrh novely s takovýmto zásahem nepočítá.

Není zprostředkovatel jako zprostředkovatel

 

Dle stávajícího zákona existuje pět „typů“ zprostředkovatelů, přičemž jejich označení jsou matoucí a zavádějící. Zákazníkovi tak není úplně zřejmé, s kým jedná a kdo následně nese v případě vzniku škody odpovědnost. Nově by se mělo rozlišovat pouze mezi tzv. samostatným a vázaným zprostředkovatelem, který ale bude moct jednat pouze na základě smlouvy s jedním zastoupeným.

O vysoké popularitě, které se dnes zprostředkovatelství v oblasti pojišťovnictví těší, svědčí i skutečnost, že ČNB registruje téměř sto padesát tisíc zprostředkovatelů. Aktivních jich ale je dle dostupných údajů „pouze“ kolem 30 tisíc. Návrh novely přináší změny i v požadavcích na jejich odbornou způsobilost. Již by nemělo postačovat dokončení střední školy, ale nutná by měla být minimálně maturitní zkouška. Odborné znalosti a dovednosti by se měly prokazovat osvědčením o vykonání odborné zkoušky, kterou budou moct provádět pouze subjekty speciálně akreditované u ČNB.

Odradit zprostředkovatele, kteří mají tuto činnost pouze jako „pojistku“, by mohlo časové omezení platnosti oprávnění pojišťovacího zprostředkovatele. Dle návrhu by platilo pouze do konce roku následujícího po provedení zápisu do registru. Prodloužit by jej mělo být možné vždy pouze o dalších 12 měsíců zaplacením správního poplatku.

Nové povinnosti také v novém občanském zákoníku

Uvedený návrh novely zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích není jediným prostředkem k lepšímu postavení zákazníků. Nový občanský zákoník zavedl tzv. odpovědnost profesionála, která se uplatní také v případě zprostředkovatelů. Kdo se veřejnosti jeví, že je odborníkem v dané oblasti, je povinen jednat s odpovídající znalostí a pečlivostí, a v případě, že způsobí svoji placenou radou nebo informací škodu, je povinen ji nahradit bez ohledu na zavinění. Dále nový občanský zákoník upravuje práva spotřebitelů, speciálně u smluv sjednávaných na dálku nebo mimo obchodní prostory. Jedná se zejména o výčet povinností, které jsou zprostředkovatele povinni zákazníkovi sdělit, a možnosti zákazníka od smlouvy bez udání důvodu ve stanovené lhůtě odstoupit.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data