Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Zónu Škoda Auto Kvasiny by stát a kraj mohly podpořit 1,3 mld. Kč

    Zónu Škoda Auto Kvasiny by stát a kraj mohly podpořit 1,3 mld. Kč

    03.11.2014 14:40
    Autor: ČTK

    Stát a Královéhradecký kraj by mohly do dalšího rozvoje zóny Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku dát přibližně přes 1,2 až 1,3 miliardy korun. Zastupitelé hradeckého kraje dnes schválili memorandum, ve kterém se kraj, Škoda Auto a ministerstvo průmyslu a obchodu přihlašují k rozšíření zóny. ČTK to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Samotná Škoda Auto v závodě Kvasiny plánuje investice za 13 miliard korun a vytvoření asi 1500 pracovních míst.

    Kraj by z plánované veřejné podpory rozšíření zóny mohl hradit až čtvrtinu, tedy 300 až 400 milionů korun. Hejtman připomněl, že nynější čísla jsou zatím předběžná, konkrétně by je mělo určit až vládní usnesení o podpoře zóny. Kraj by svůj díl podpory neměl hradit naráz, ale během čtyř až pěti let. Peníze by měly směřovat především do silnic, počítá se například i s podporou technického školství.

    Na zastupitelstvu přítomný náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný uvedl, že vedle pracovních míst přímo ve Škodě Auto by v zóně mohlo vzniknout dalších nejméně 800 míst.
    Memorandum Ujednání o porozumění konstatuje, že hradecký kraj připraví projekty pro zónu Kvasiny a další navazující projekty na území obcí Solnice, Kvasiny a Rychnov nad Kněžnou. Memorandum umožní kraji začít zajišťovat pozemky pro budoucí investory v zóně. Již v září kraj schválil 700.000 korun na financování prvotních studií rozvoje zóny.

    "Ujednání bude sloužit jako základní dokument pro vládní usnesení, které bude specifikovat konkrétní dílčí projekty v rámci infrastruktury potřebné pro tuto krajskou zónu," uvedl hejtman. Vládní usnesení, s jehož projednáním na vládě se počítá v prosinci, by mělo stanovit i konkrétní částky podpory.

    Kvasinský závod Škody Auto v současnosti závod vyrábí modely Superb, Yeti a Roomster a má roční produkci 150.000 vozů. Ta by se měla postupně zvýšit až na zhruba 280.000 aut podle aktuální poptávky. Počet zaměstnanců by se měl ze stávajících 4200 lidí zvýšit na asi 5500 lidí v roce 2017, celkový počet nových zaměstnanců by pak mohl dosáhnout až 1500 osob.

    V rozšířené továrně by měla začít výroba nové Škody Superb, kterou firma představí příští rok na autosalonu v Ženevě, terénního vozu pro Seat, nástupce SUV Yeti a v roce 2016 by se měl začít vyrábět ještě velký terénní vůz. Naopak nástupce Škody Roomster, který bude podle neoficiálních informací využívat koncernovou platformu modelu VW Caddy pro osobní i užitkovou verzi, se bude zřejmě vyrábět v závodu VW v Polsku.

    Stát a kraj už do rozvoje zóny Kvasiny-Solnice investovaly v letech 2005 až 2012 skoro 1,5 miliardy korun, peníze směřovaly především do stavby a oprav silnic. Součástí byla také stavba požární stanice v Rychnově a čistírny odpadních vod v Solnici.


    Čtěte více:

    Řecko se zřejmě bez další pomoci od EU neobejde
    03.11.2014 13:46
    Je "vysoce nepravděpodobné", že by Řecko ukončilo záchranný program eu...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.07.2026
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - PPI, y/y
    11:00EMU - CPI, m/m
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university