Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministerstvo financí: Dvě procenta ke spoření ve 2. Důchodovém pilíři budeme připisovat do prosince 2015

Ministerstvo financí: Dvě procenta ke spoření ve 2. Důchodovém pilíři budeme připisovat do prosince 2015

14.11.2014 13:39
Autor: Pavel Daniel

I přesto, že vláda rozhodla zrušit II. Důchodový pilíř k začátku roku 2016, lidé mohou, podle Michala Žurovce z tiskového odboru Ministerstva financí ČR, počítat s tím, že jim stát za odvod 3 % ze sociálních odvodů, do prosince 2015 připíše 2 %.

Patria Online: Pokud II. důchodový pilíř zanikne k začátku roku 2016, je možné do té doby peníze do II. Ještě pilíře ještě vkládat?
Podle vládou schváleného doporučení Odborné komise pro důchodovou reformu nabude k počátku roku 2016 účinnosti zákon, který upraví proces ukončování II. pilíře. Proces ukončování by měl být rozložen do několika měsíců a ukončen do konce roku 2016. Od účinnosti zákona nebude možné do II. pilíře vkládat prostředky (tj. platit pojistné na důchodové spoření), poslední platbu bude možné učinit za prosinec 2015. Nicméně vyúčtování pojistného a pojistná přiznání za předešlý rok se budou podávat v běžných termínech, tj. i v roce 2016. Veškeré detaily budou upraveny v návrhu zákona.

Patria Online: Kam pak půjdou peníze, které ke skončení existence II. důchodového pilíře lidé nepřevedou (z různých důvodů)?
Penzijní společnost v průběhu roku 2016 vyzve účastníka k vypořádání prostředků; pokud účastník nebude ve stanovené lhůtě na výzvu reagovat, převede penzijní společnost tyto prostředky nejdříve v den po ukončení vypořádání prostředků (tj. nejdříve 1. 1. 2017) na určený svodný účet správce pojistného. O tom bude účastník ve výzvě poučen. Rovněž bude poučen o možnosti žádat finanční úřad o vrácení svých prostředků.

Patria Online: Garantuje stát, že od dnešního vyhlášení až k ukončení existence II. Důchodového pilíře dodrží původně nastavené podmínky, tedy že ke 3 pct. z vlastních sociálních odvodů přidá další 2 %?
Nyní účastník do II. pilíře platí 3 % z vyměřovacího základu, které by jinak odvedl do I. pilíře, a k tomu přidává další 2 %. Jak je uvedeno u otázky č. 1, tuto platbu bude moci účastník provést nejpozději za prosinec 2015. To znamená, že do účinnosti zákona o ukončení II. pilíře platí stávající podmínky a od účinnosti uvedeného zákona nebude možné do II. pilíře přispívat.Váš názor
  •  
    14.11.2014 14:31

    Já se toho neúčastnil, ale přijde mi škoda ukončit krok, který by vedl reformě penzí. Tohle není od Babiše prozíravé, takhle vyhovět Sobotkovi...
    qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů