Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR - Nezaměstnanost zakončila rok na hodnotě 7,5 %

ČR - Nezaměstnanost zakončila rok na hodnotě 7,5 %

09.01.2015 9:46
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Ještě lepší než jsme čekali. Tak se dá zhodnotit situace na trhu práce v závěru loňského roku. Nezaměstnanost sice mírně vzrostla, ale to není pro konec roku nic neobvyklého.

Díky ekonomickému růstu a konkrétně především díky průmyslu se nezaměstnanost meziročně snížila o sedm desetin procentního bodu. Počet nezaměstnaných ve srovnání s koncem roku 2013 poklesl o 57 tisíc a naproti tomu vzrostl počet volných míst o 24 tisíc.

Oživení ekonomiky nastolilo pozitivní trend na českém trhu práce a dokázalo jej udržet po celý loňský rok. Přibývala nová pracovní místa a současně i klesala nezaměstnanost. Firmy se přestaly obávat o budoucnost a začaly více investovat a najímat nové zaměstnance ve větším měřítku.

Klesající nezaměstnanost se podílela i na zlepšení reálné finanční situace domácností. Po čtyřech letech tak i díky vyšší zaměstnanosti konečně začal růst disponibilní důchod domácností, hlavní zdroj spotřeby v ekonomice.

Česká republika pařila i v roce 2014 mezi evropské země s nejnižší nezaměstnaností. Výrazně pod průměrem se zařadila i v případě nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let, i když v tomto případě nepochybně ve srovnání s našimi nejbližšími západními sousedy existují rezervy.



Čtěte více:

Český průmysl zakončil listopad v mínusu, ale jen s velkým ALE
09.01.2015 9:31
Meziročně se průmyslová výroba v listopadu snížila, avšak jen v důsle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD