Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IPO Recap - nová příležitost jak investovat doslova do

IPO Recap - nová příležitost jak investovat doslova do "obláčku"

27.01.2015 12:38
Autor: Pavel Petr, Patria Online

V minulém týdnu šly na burzu dvě společnosti a to Box Inc a Euronav NV. Box Inc (BOX US) je v podstatě internetová společnost zabývající se provozováním online úložiště dat pro firmy i jednotlivce. Box Inc. byl založen v roce 2005 a od té doby nabral 32 milionů uživatelů a 275 000 firem. Mezi největší rivaly společnosti patří Dropbox, SugarSync nebo třeba i Google a Microsoft. Model společnosti je velmi podobný konkurenci v základu dostanete určitý objem dat, který si můžete do "cloudu" uložit (10 GB) a některé základní funkce. Za další místo a služby už je nutné zaplatit určitý měsiční poplatek. Už samozřejmostí se synchronizace napříč PC, tablety a mobily. Svojí důvěru do rukou Box Inc. svěřila taková jména jako P&G nebo O2.

Euronav NV. (EURN US) je provozovatelem flotily 47 moderních a velkých tankerů, poskytuje také služeby spojené s provozem flotily. Firma pro zvýšení své schopnosti přepravovat náklad a zvýšit tak svojí kapacitu najímá i lodě od ostatních provozovatelů a majitelů lodí. Euronav většinu svého provozu drží v rámci přepravy zboží do a z evropských přístavů. Firma se chlubí tím, že si drží klíčové posádky a kapitány dlouhodobě ve svém společnosti namísto toho, aby si je pouze najímala na tu kterou operaci. Dává jí to určitou výhodu ve smyslu zkušeností posádky s určitým plavidlem a lepší důvěry ve schopnosti toho kterého kapitána.

ipo_recap_tab271

Obě firmy vstoupily na trh v minulém týdnu nepoměrně lépe se vedlo akcii Box Inc. Ta otevřela rovnou za 20,89 USD a během půl hodinky po spuštění obchodování vystřelila na 24,73 USD. Během další půlhodinky zkorigovala k 22 dolarům a od té doby se obchoduje v intervalu 22 až 24 USD, když dvakrát měla sílu vystoupat až k 24,5 USD. Aktuálně poslední kurz z burzy je 22,6 USD za jeden kus. Akcie si tak od nabídkové ceny stanovené společností připisuje přes 60 %.

Zato Euronav NV se svým cyklicky zaměřeným podnikáním si vedl daleko hůře. Otevřel pod nabídkovou cenou na 12,09 USD, pak lehce přidal na 12,30 USD. Byla to doslova mizérie, když se ke konci prvního obchodního dne cena ponořila na 12,12 USD, pouze o tři centy nad open cenou. Takhle si to asi vedení společnosti to IPO nepředstavovalo. Včera akcie sekala celé dopoledne dobrotu a přidala zpět na maxima 12,31 USD, pak se po obědě trend zase otočil a titul bohužel skončil na 12,25 USD což je přesně nabídková cena.

U těchto dvou zcela rozdílných výkonností je dobré zauvažovat i nad strategií v IPO. Euronav NV ve světle výkonu je slabší, výkon v IPO je ovšem také dílem správného odhadu nabídkové ceny. Pokud je nabídková cena zbytečně nízká, akcie bude závratně dobře performovat, ale management v podstatě udělal chybu, protože mohl získat mnohem více peněz při správném odhadu ceny.

Zdroj: firemní data, Bloomberg

Všechny tituly jsou již dostupné k obchodování v obchodní platformě společnosti Patria Direct na sekundárním trhu.


Čtěte více:

VIG zveřejnil předběžné výsledky v souladu s očekáváními
27.01.2015 8:25
Pojišťovací společnost Vienna Insurance Group (VIG), působící v Rakous...
Schizofrenní švýcarská banka: „Jsme připraveni intervenovat na forexovém trhu“
27.01.2015 9:30
Švýcarská národní banka (SNB) před necelými čtrnácti dny předvedla jed...
Technická analýza - euro bude vyčkávat na dohodu řecké vlády s věřiteli
27.01.2015 9:21
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad denním pivotem 1,1211 EURUSD....

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data