Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mládek: Tendr na dostavbu jaderných elektráren letos nebude

Mládek: Tendr na dostavbu jaderných elektráren letos nebude

27.01.2015 12:12
Autor: ČTK

Vypsání tendru na dostavbu některé z jaderných elektráren není na programu letošního roku. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). V případě stavby nových bloků znovu označil za nejreálnější variantu výstavbu pod vedením nové dceřiné společnosti firmy ČEZ, do které by mělo být vyčleněno staveniště, jeho příprava a know-how. To, že ČEZ zřejmě letos nevyhlásí tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, připustil minulý týden i generální ředitel firmy Daniel Beneš.

"Je to na několik let, není to otázka tohoto roku," řekl dnes Mládek. Podle něj musí nejdříve pro zadávací řízení proběhnout určitá příprava. Upozornil také na žaloby českých a rakouských organizací bojujících proti nukleární energii a proti dostavbě Temelína z minulého týdne. Podle Mládka se organizace snaží vyrobit nějaký precedens. "Stavět jadernou elektrárnu není jednoduché," podotknul Mládek.

Znovu zopakoval, že výstavbu nových jaderných zdrojů v Česku bude mít pravděpodobně na starosti nová dceřiná společnost státem kontrolované firmy ČEZ. Úskalím této volby je to, že kromě zhruba 70procentního podílu státu vlastní zbylé akcie firmy soukromé osoby. A těm se logicky nemusí líbit nakládání s jejich investicí a výši případných dividend, dodal.

Mládek proto zmínil i variantu, že by měl financování výstavby na starosti úplně nový státní podnik, ve kterém by stát rozhodoval sám a ze své vlastní vůle. Tento podnik by ale musel od společnosti ČEZ koupit staveniště a know-how, což se podle Mládka nelíbí ministru financí Andreji Babišovi (ANO).

ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín, hlavním důvodem bylo neposkytnutí státní garance.

Mládek dnes opět potvrdil, že zájem o účast v novém tendru má zřejmě pět uchazečů. Vedle tří společností, které se účastnily zrušeného tendru na Temelín, má podle Mládka zájem ještě korejská společnost Kepco a čínská strana. Zrušeného zadávacího řízení se účastnila americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 a než byla z tendru vyřazena také francouzská Areva.

Podle Mládka je nicméně nutné, aby k nějakému rozhodnutí o stavbě jaderných elektráren došlo. Jinak hrozí scénář nadměrné závislosti na paroplynových elektrárnách, což stát vzhledem k možným výpadkům dodávek plynu nechce připustit.

To, že ČEZ zřejmě nevyhlásí nový tendr na dostavbu Temelína, potvrdil minulý týden i šéf společnosti Beneš. Podle něj ČEZ připravuje lokality v Temelíně i Dukovanech, není to ale ve fázi, že by potřeboval dělat tendr.


Váš názor
  • putin je chujlo a agresor
    27.01.2015 23:24

    To určité se pan Mládek poradil ze svoji manželkou která je rodila rusanda a ta jemu přej poradila že letos žádná dostavba nebude.
    bandera
Aktuální komentáře
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem
13:40Novo Nordisk to s Alzheimerem nevzdává. I přes neúspěch studií ukázal semaglutid potenciál
12:16Šéf Anthropicu: Některé firmy to s investicemi do AI přehánějí
10:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem dnes od 15:00!
10:39Koruna slábne po inflačním překvapení, zatímco akcie se sunou dál vzhůru  
10:27J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
10:07Jan Bureš: Průměrná mzda zvolnila, stále však bude živit rychlý růst spotřeby
9:33Inflace v listopadu zvolnila, meziměsíčně ceny klesly
9:26Karo Leather klesl ve 3. čtvrtletí provozní zisk, mírně vzrostly tržby. Firma se připravuje na Prime Market a zpětný odkup akcií
8:47Rozbřesk: NBP snižuje sazby na 4 procenta, ale konec cyklu to být ještě nemusí
8:41Výsledky Karo Leather, velký zájem o japonské dluhopisy, evropské futures v zeleném  
6:10Morgan Stanley: Trhy budou Fedu diktovat, co má dělat. Akcie míří k novým rekordům
03.12.2025
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Docusign Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/25 Q3, Bef-mkt)
Hewlett Packard Enterprise Co (10/25 Q4, Aft-mkt)
Kroger Co/The (10/25 Q3, Aft-mkt)
SentinelOne Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Ulta Beauty Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)