Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Syriza Němcům: Co vám nikdy nikdo neřekl o Řecku

Syriza Němcům: Co vám nikdy nikdo neřekl o Řecku

6.2.2015 9:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Drazí čtenáři, většina z Vás si na tyto řádky utvořila názor ještě předtím, než je skutečně přečetla. Velmi vás ale žádám, abyste nepropadali předsudkům, protože ty nejsou nikdy dobrým rádcem. Platí to zejména v době ekonomické krize, která podporuje stereotypy, nacionalismus či dokonce násilí. Řecký stát nebyl v roce 2010 schopen splácet své dluhy. Evropské vedení se bohužel snažilo předstírat, že to lze vyřešit největším úvěrem v historii spojeným s fiskálním utahováním. Problém insolvence byl ale řešen tak, jako by šlo o problém s likviditou. Jinak řečeno, Evropa se zachovala jako nezodpovědný bankéř, který nechce přiznat špatné úvěry a zakrývá je novými, aby se zdálo, že vše je spláceno podle plánu.

Moje strana i já osobně jsme proti dohodám o úvěrech tvrdě protestovali. Ne proto, že byste nám nedali dost peněz, ale proto, že jste nám jich dali příliš. Tvrdili jsme, že ty peníze nepomohou Řecku, protože se nasypaly do díry neudržitelných dluhů. A nezabrání ani snížení míry zadlužení Řecka. To vše na úkor řeckých a německých daňových poplatníků. Naše očekávání se potvrdila po roce 2011. Ke snižování dluhů nedošlo, fiskální utahování pouze snížilo příjmy obyvatelstva a nejvíce dopadlo na ty nejchudší, ze kterých učinilo žebráky. Tisíce firem spadlo do bankrotu, oligopolistická síla zbývajících firem se pouze znásobila. Ceny klesají pomaleji než mzdy, celková poptávka klesá, dluhy rostou. Naše naděje jsou pryč a po ulicích pochodují neonacisté a šíří svou víru v nenávist.

Popsaná strategie je ale uplatňována doposud, i když evidentně nefunguje. V roce 2012 byly přidány další úvěry, které mimo jiné financují bezohlednou novou kleptokracii. Někteří uznávaní ekonomové hovoří o tom, že řecká ekonomika se stabilizuje, či dokonce vykazuje známky růstu. Růst ve výši 0,7 % ale není koncem recese, jen jejím pokračováním. Nominální produkt klesá, protože ceny klesají o 1,8 %. To není dobrý důvod pro oznámení konce šestiletého propadu!

Dovolte mi upřímnost: Řecké dluhy jsou neudržitelné a nebudou nikdy splaceny. Platí to dvojnásob v prostředí fiskálního mučení. Popírání základní aritmetiky stojí Německo hodně peněz. A co hůře, nebude trvat dlouho a Němci se obrátí proti Řekům, Řekové proti Němcům a celá evropská myšlenka utrpí velké šrámy. Tvrdě pracující Němci nemají důvod obávat se vítězství Syrizy. Naopak. Nechceme konfrontaci, větší úvěry či větší deficity. Naším cílem je stabilizace, vyrovnaný rozpočet a ukončení nekonečného ždímání řeckého daňového poplatníka. Nebyla to Syriza, kdo umožnil vládu kleptokratů, kteří podporují reformy, ale jen do chvíle, dokud se nedotknou jich samých. Chceme provést významné reformy s podporou voličů i našich evropských partnerů.

Jde o výtah z otevřeného dopisu, který byl zveřejněn v listu Handelsblatt. Autorem je nový řecký premiér Alexis Tsipras.

Zdroj: Handelsblatt, Syriza


Váš názor
 • Slabý odvar
  6.2.2015 11:43

  Tsipras je ještě slabý čajíček, tady je pohled hardcore svazáku SYRIZY, to je teprv konec světa. Včera se to objevilo nějakým omylem na googlu u CETV, nebo že by už soudruzi chystali její znárodnění???......... http://www.marxist.com/syriza-must-adobt-radical-socialist-policies.htm
  Berťa
  • Re: Slabý odvar
   6.2.2015 12:18

   Česká média, hlavně televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení. Česká televize se na to nesmí dívat tak, jako kdyby byla součástí jiných států či kultur...
   Jesse
   • na ct se da koukat tak na 1% tvorby a zpravodajstvi (snaha sirit hysterii) to neni..
    6.2.2015 12:33

    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10305634867-kandidati/21438255737/
    Azb
 • ^o^
  6.2.2015 11:15

  Mam vas vsechny rad.
  Mezernik
 • po přečtení tohoto
  6.2.2015 9:57

  článku si myslím, že nastal konec světa
  ZUZKA
 • DObre
  6.2.2015 9:39

  "Ceny klesají pomaleji než mzdy" to by znamenalo, ze mzdy klesaji, takze clanek beru aspon mirne pozitivne pro Recko. Skoda, ze tam neni nic o produktivite, konkurenceschopnosti, efektivnosti vyberu dani, efektivnosti statni spravy, skolstvi atd. To ale uz autor clanku jako kriteria dalsiho vyvoju nebere. Hlavne, ze spotreba klesa je problem a hlavne pak ten dluh.
  sazkar
  • Re: DObre
   6.2.2015 9:42

   jasně chceme vyrovnaný rozpočet, ale největší sociální jistoty, vysoké platy, vysoké důchody.... Ten analfabet se odvolává na základní aritmetiku, jenže podle Řecka není 1+1=2.
   tk69
  • Re: DObre
   6.2.2015 9:40

   jinak dekuji Patrii, tohle bych asi jinak nenasel.
   sazkar
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data