Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Syriza Němcům: Co vám nikdy nikdo neřekl o Řecku

Syriza Němcům: Co vám nikdy nikdo neřekl o Řecku

06.02.2015 9:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Drazí čtenáři, většina z Vás si na tyto řádky utvořila názor ještě předtím, než je skutečně přečetla. Velmi vás ale žádám, abyste nepropadali předsudkům, protože ty nejsou nikdy dobrým rádcem. Platí to zejména v době ekonomické krize, která podporuje stereotypy, nacionalismus či dokonce násilí. Řecký stát nebyl v roce 2010 schopen splácet své dluhy. Evropské vedení se bohužel snažilo předstírat, že to lze vyřešit největším úvěrem v historii spojeným s fiskálním utahováním. Problém insolvence byl ale řešen tak, jako by šlo o problém s likviditou. Jinak řečeno, Evropa se zachovala jako nezodpovědný bankéř, který nechce přiznat špatné úvěry a zakrývá je novými, aby se zdálo, že vše je spláceno podle plánu.

Moje strana i já osobně jsme proti dohodám o úvěrech tvrdě protestovali. Ne proto, že byste nám nedali dost peněz, ale proto, že jste nám jich dali příliš. Tvrdili jsme, že ty peníze nepomohou Řecku, protože se nasypaly do díry neudržitelných dluhů. A nezabrání ani snížení míry zadlužení Řecka. To vše na úkor řeckých a německých daňových poplatníků. Naše očekávání se potvrdila po roce 2011. Ke snižování dluhů nedošlo, fiskální utahování pouze snížilo příjmy obyvatelstva a nejvíce dopadlo na ty nejchudší, ze kterých učinilo žebráky. Tisíce firem spadlo do bankrotu, oligopolistická síla zbývajících firem se pouze znásobila. Ceny klesají pomaleji než mzdy, celková poptávka klesá, dluhy rostou. Naše naděje jsou pryč a po ulicích pochodují neonacisté a šíří svou víru v nenávist.

Popsaná strategie je ale uplatňována doposud, i když evidentně nefunguje. V roce 2012 byly přidány další úvěry, které mimo jiné financují bezohlednou novou kleptokracii. Někteří uznávaní ekonomové hovoří o tom, že řecká ekonomika se stabilizuje, či dokonce vykazuje známky růstu. Růst ve výši 0,7 % ale není koncem recese, jen jejím pokračováním. Nominální produkt klesá, protože ceny klesají o 1,8 %. To není dobrý důvod pro oznámení konce šestiletého propadu!

Dovolte mi upřímnost: Řecké dluhy jsou neudržitelné a nebudou nikdy splaceny. Platí to dvojnásob v prostředí fiskálního mučení. Popírání základní aritmetiky stojí Německo hodně peněz. A co hůře, nebude trvat dlouho a Němci se obrátí proti Řekům, Řekové proti Němcům a celá evropská myšlenka utrpí velké šrámy. Tvrdě pracující Němci nemají důvod obávat se vítězství Syrizy. Naopak. Nechceme konfrontaci, větší úvěry či větší deficity. Naším cílem je stabilizace, vyrovnaný rozpočet a ukončení nekonečného ždímání řeckého daňového poplatníka. Nebyla to Syriza, kdo umožnil vládu kleptokratů, kteří podporují reformy, ale jen do chvíle, dokud se nedotknou jich samých. Chceme provést významné reformy s podporou voličů i našich evropských partnerů.

Jde o výtah z otevřeného dopisu, který byl zveřejněn v listu Handelsblatt. Autorem je nový řecký premiér Alexis Tsipras.

Zdroj: Handelsblatt, Syriza


Váš názor
 • Slabý odvar
  06.02.2015 11:43

  Tsipras je ještě slabý čajíček, tady je pohled hardcore svazáku SYRIZY, to je teprv konec světa. Včera se to objevilo nějakým omylem na googlu u CETV, nebo že by už soudruzi chystali její znárodnění???......... http://www.marxist.com/syriza-must-adobt-radical-socialist-policies.htm
  Berťa
  • Re: Slabý odvar
   06.02.2015 12:18

   Česká média, hlavně televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení. Česká televize se na to nesmí dívat tak, jako kdyby byla součástí jiných států či kultur...
   Jesse
   • na ct se da koukat tak na 1% tvorby a zpravodajstvi (snaha sirit hysterii) to neni..
    06.02.2015 12:33

    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10305634867-kandidati/21438255737/
    Azb
 • ^o^
  06.02.2015 11:15

  Mam vas vsechny rad.
  Mezernik
 • po přečtení tohoto
  06.02.2015 9:57

  článku si myslím, že nastal konec světa
  ZUZKA
 • DObre
  06.02.2015 9:39

  "Ceny klesají pomaleji než mzdy" to by znamenalo, ze mzdy klesaji, takze clanek beru aspon mirne pozitivne pro Recko. Skoda, ze tam neni nic o produktivite, konkurenceschopnosti, efektivnosti vyberu dani, efektivnosti statni spravy, skolstvi atd. To ale uz autor clanku jako kriteria dalsiho vyvoju nebere. Hlavne, ze spotreba klesa je problem a hlavne pak ten dluh.
  sazkar
  • Re: DObre
   06.02.2015 9:42

   jasně chceme vyrovnaný rozpočet, ale největší sociální jistoty, vysoké platy, vysoké důchody.... Ten analfabet se odvolává na základní aritmetiku, jenže podle Řecka není 1+1=2.
   tk69
  • Re: DObre
   06.02.2015 9:40

   jinak dekuji Patrii, tohle bych asi jinak nenasel.
   sazkar
Aktuální komentáře
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  
9:43Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním
9:17Rozbřesk: Sentiment v eurozóně na maximu, v ČR už klesá
9:16Ekonomika Česka stoupla ve čtvrtletí o 7,8 procenta. Ekonomové čekali víc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data