Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko se vymanilo z recese, HDP rostlo o 2,2 %

Japonsko se vymanilo z recese, HDP rostlo o 2,2 %

16.02.2015 12:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonsko se v loňském posledním čtvrtletí vymanilo z recese. Hrubý domácí produkt třetí největší ekonomiky světa od října do prosince rostl ročním tempem 2,2 procenta, ukázaly předběžné údaje japonské vlády. Růst byl ale pomalejší, než se čekalo, a výdaje domácností a podniků zůstaly za očekáváním.

Experti oslovení agenturou Reuters předpovídali, že japonská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí poroste tempem 3,7 procenta ročně. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se japonský HDP v období od října do prosince zvýšil o 0,6 procenta poté, co v předchozích dvou kvartálech klesal. Pokles se přičítal zejména rozhodnutí vlády o zvýšení daně z obratu, která loni v dubnu poskočila z pěti na osm procent.

Japonský ministr pro ekonomické oživení Akira Amari dnes sdělil, že domácí ekonomika je na cestě k oživení, když se objevily náznaky, že důvěra spotřebitelů se zlepšuje. Analytici ale poukázali na to, že jen nevýrazné zotavení spotřebitelských a firemním výdajů nevěstí pro tuto předpověď moc dobrého.

"Ta čísla jsou poněkud neuspokojivá," sdělil hlavní ekonom organizace Norinchukin Research Institute Takeši Minami. "Situace zůstává vratká a podniky odkládají investice," uvedl také podle agentury Reuters.

Soukromá spotřeba představuje zhruba 60 procent japonské ekonomiky. Ve čtvrtém čtvrtletí se zvýšila o 0,3 procenta, zatímco trh předpokládal růst o 0,7 procenta. Kapitálové výdaje, tedy investice firem na pořízení budov, softwaru a dalšího podobného investičního majetku, se po dvou kvartálních poklesech zvýšily o desetinu procenta. Naznačuje to, že intenzivní tištění nových peněz, kterým se japonská centrální banka snaží podpořit ekonomiku, ještě firmy musí popohnat k tomu, aby zvýšily investice.

Záblesk naděje ale přišel ze zahraničí. Solidní dodávky do Číny a USA, které jsou dvěma největšími japonskými exportními trhy, podpořily zahraniční poptávku, která tak k celkovému růstu přispěla 0,2 procentního bodu.

Japonský vývoz byl i přes podporu v podobě slabého jenu slabým místem ekonomiky. Japonští politici doufají, že export se opět vzchopí a že nižší ceny pohonných hmot podpoří firmy k tomu, aby zvyšovaly mzdy a výdaje. Proti japonské ekonomice ale stojí především zhoršující se výhled světové ekonomiky. Centrální banky na různých místech světa v poslední době uvolňovaly měnovou politiku, aby podpořily růst a bojovaly proti deflačním tlakům. Japonská centrální banka (BoJ) se bude svou měnovou politikou opět zabývat tento týden. Všeobecně se očekává, že současné tempo nákupů dluhopisů ponechá beze změn.

Zdroj: ČTK, RTRS


Čtěte více:

Eurodolar stagnuje, začátek týdne ovlivní Řecko a americký svátek
16.02.2015 9:55
Nový týden začíná zklamáním z japonské ekonomiky. Tamní HDP za 4Q pod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
22:01Na rekord se už vyšplhal i DJIA; Cerebras při svém debutu +68 %  
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m