Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko - Inflace (spotřebitelská i výrobní) pokračuje v růstu

Rusko - Inflace (spotřebitelská i výrobní) pokračuje v růstu

18.02.2015 16:02
Autor: Michal Putna, Patria Online

Dnes odpoledne měl ruský statistický úřad zveřejnit pravidelnou várku makrodat. Získali jsme však pouze údaje o cenovém vývoji, data o reálných příjmech, míře nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách za leden zatím zveřejněna nebyla. Hlavně u maloobchodu se čekala zajímavá čísla. V prosinci se totiž tržby ruských obchodníků zvýšily o rekordních 24 %, když se Rusové snažili zbavit kolabujícího rublu. Mnoho domácností tak urychlilo svoji spotřebu a u lednových dat se čeká téměř 30% propad (odhad agentury Bloomberg).

Index cen spotřebitelů

Index spotřebitelských cen se v týdnu končícím 16. února zvýšil o 0,4 % na 5,2 % (kumulovaný t/t součet inflace od počátku roku). Ruská inflace tak již minulý týden překonala inflační cíl pro celý rok 2015 (4,5 - 5 %). Od začátku února se ceny pro spotřebitele zvýšily o 1,3 %. Akcelerující inflace začíná negativně dopadat na ruské domácnosti a Kreml proto zvažuje zavedení cenových kontrol (maximálních cen) pro vybrané komodity. Již existuje návrh na zastropování cen vajec, bílého zelí a mouky. Potraviny v Rusku výrazně zdražují kvůli slabému rublu a dovoznímu embargu na vybrané druhy potravin.

Index cen výrobců

Kromě spotřebitelů se zvyšují ceny také výrobcům. V lednu se výrobní inflace meziměsíčně vyšplhala o dalších 1,3 % výše, trh očekával hodnotu 0,9 % (v prosinci se index cen výrobců zvýšil o 0,8 %). V meziročním srovnání byl index PPI o 7,1 % vyšší, konsensus počítal s 6,2% nárůstem. Zdražování přichází primárně z chemického a metalurgického sektoru a vyšší ceny v lednu zaznamenalo také potravinářské odvětví.

Ruský rubl dnes prakticky celý den posiluje a rozšiřuje zisky na 1,6 %, když se aktuálně obchoduje na úrovni 61,6 USDRUB. Ruské měně pomáhá zpevňující ropa (Brent), která od začátku února  vyrostla o 24 %.


Čtěte více:

Levná ropa snižuje americkým výrobcům ceny
18.02.2015 14:48
Výrobní inflace v lednu zrychlila svůj pokles. Ceny se meziměsíčně sní...
Zeman nebude do rady ČNB jmenovat lidi podporující devalvaci
18.02.2015 15:15
Prezident Miloš Zeman při jmenování nových členů bankovní rady ČNB neb...
Americký průmysl rostl v lednu pomaleji, než trh očekával
18.02.2015 15:27
Průmyslová výroba se Spojených státech v lednu meziměsíčně poskočila o...

Váš názor
  • nevyváženost...
    18.02.2015 22:52

    Pane Putno, nikdo si nechce s tebou dopisovat. Proc asi?
    jářku
Aktuální komentáře
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data