Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

27.02.2015 8:47
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza zaznemenala první ztrátovou obchodní seanci tohoto týdne, když index PX včera ztratil kosmetických 0,03 %.

Elektrárenská společnost ČEZ prošla další poměrně volatilní obchodní seancí, když titul po středeční rally odepsal 0,5 % na 617,50 s denním minimem na 612,50 a denním maximem na 622,90 .

Finanční sektor obchodoval smíšeně – Erste bank přidala 0,9 % na 643,10 , VIG rostl o 1 % na 1072 a pouze Komerční banka se rally ve financích nezúčastnila, když ji prodejci v závěru seance srazili o 1,9 % níže na 5376 .

Defenzivní tituly si vedly poměrně solidně – O2 CR přidalo 0,8 % na 217 , Tabák rostl o 0,5 % na 11355 a pouze Pegas odepsal mírných 0,1 % na 704 .

Mediální skupina CETV připsala 2 % na 70,35 a dařilo se i Fortuně se ziskem 0,7 % na 130,40 . 1,8% pokles na 181,70 naopak zaznamenaly akcie Pivovarů Lobkowicz.

Evropa

Evropské akciové trhy zakončily včerejší obchodování v kladných hodnotách, kdy tak opět rozšířily svá sedmiletá maxima. Pozitivně investory naladily příznivé korporátní výsledky, přičemž sledovaná byla ale i makrodata. Týdenní počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti bylo více, než se očekávalo, když objednávky zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly o 2,8 % při odhadech na úrovni 1,6 %.

Pozornosti neunikl zejména německý Bayer, jehož akcie přidaly 3,7 % poté, co společnost očekává v letošním roce nárůst tržeb. Management pak navíc rozhodl o oddělení plastikářské divize, jejíž akcie by v průběhu příštího roku měly být uvedeny na burzu. Francouzský GDF Suez posílil o 1 % v návaznosti na oznámené snižování nákladů a výsledky v souladu s konsensem. Společnost navíc oznámila, že za loňský rok vyplatí dividendu ve výši 1 EUR. Dařilo se rovněž akciím Fresenius Medical, které posílily o 3,6 % v návaznosti na vylepšené cílové ceny na 63,4 a 57 EUR ze strany analytiků JPMorgan, resp. Jefferies.

Opačným směrem se vydal Kloeckner, který odepsal 5,5 % po sníženém doporučení na „prodat“ se strany analytiků Goldman Sachs. Nepříznivé výsledky poznamenaly společnost Saint-Gobain, která zakončila seanci 2,1 % pod včerejším závěrem.

Celoevropský Euro Stoxx 50 zpevnil o 0,9 %, britský FTSE 100 o 0,1 %, francouzský CAC 40 o 0,6 % a německý DAX o 1 %.

USA


Zatímco technologický trh pokračoval v růstu a díky titulům jako je Apple (130,37 USD, 1,26%), Google (555,73 USD, 2,19%) a Facebook (80,39 USD, 1,07%) rostl o 0,42% a tím se na 13 bodů přiblížil „magické“ hranici 5 000 bodů, tak indexy S&P a Dow Jones mírně klesaly nebo stagnovaly. Dařilo se také akciím Twitteru a Tesla (207,52 USD, 1,68%) Motors.

Před zátěžovými testy, které jsou naplánovány na příští týden, klesaly akcie Bank of America (16,04 USD, -2,73%) a jejich ztráta byla až 3%. Pokles cen ropy a silná americká měna měla za následek propad ceredn energetických akcií. USD se dnes vůči EUR posunul pod hranici 1,12 a ropa WTI uzavírala na 49 USD. To sebou přineslo propad akcií Chevron (107,1 USD, -1,36%) Corp. a Exxon (88,65 USD, -1,06%) Mobil Corp.

Silný dolar má dopad také na další komodity a včera se na prodejní listině objevily akcie ocelářských společností US Steel (24,23 USD, -2,73%), AK Steel (4,45 USD, -2,41%) a Vale. V poklesu po horších včera zveřejněných výsledcích pokračovaly akcie Hewlett Packard (33,95 USD, -1,93%), které tak za dva dny ztratily 11,5%. Celkově index S&P uzavřel 0,15% v záporu a index Dow Jones se od včerejší hodnoty odchýlil o 0,06%.

Asie

Závěr týdne se na většině akciových trhů v Asii nesl v ziskovém trendu. Regionální benchmark index zaznamenal nejvyšší měsíční maximum od září 2013. Index MSCI Asia Pacific připsal 0,1 procenta na 146,35 bodu. Týdenní zisk indexu tím dosáhl hodnoty 0,9 procenta a za měsíc index vykázal nárůst o 4,3 procenta. Jihokorejský akciový index Kospi odepsal 0,2 procenta, novozélandský index NZX 50 klesl o 0,2 procenta. Australský index S&P / ASX 200 ztratil 0,4 procenta.

Čínský Shanghai Composite Index přidal 0,7 procenta na 3 321,05 bodu. Index CSI 300 připsal 0,7 procenta, Hang Seng Index posílil o 0,3 procenta a index Hang Seng China Enterprises vzrostl o 0,3 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Commerzbank AG (03/25 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Novavax Inc (03/25 Q1)
Plug Power Inc (03/25 Q1)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y