Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonsko ve 4Q rostlo o 1,5 %, vystoupilo z recese

Japonsko ve 4Q rostlo o 1,5 %, vystoupilo z recese

09.03.2015 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Japonská ekonomika vzrostla ve čtvrtém čtvrtletí v celoročním přepočtu o 1,5 procenta. Dnešní konečné údaje vládních statistiků potvrdily, že třetí největší ekonomika světa se vymanila z recese, byly ale zřetelně slabší, než původně odhadnutý výkon 2,2 procenta. Za celý rok 2014 vykázalo Japonsko nulový výkon po růstu o necelá dvě procenta v předešlých dvou letech.

jap

V mezičtvrtletním srovnání stoupl hrubý domácí produkt ve čtvrtém kvartále o 0,4 procenta proti původně udávanému tempu 0,6 procenta. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters odhadovali v průměru celoročně přepočtený růst na 2,2 procenta a mezičtvrtletní tempo 0,6 procenta.

Slabší výkon proti původním odhadům vykázaly zejména firemní výdaje. Kapitálové výdaje firemního sektoru klesly mezičtvrtletně o 0,1 procenta namísto původně uváděného růstu tímtéž tempem.

V předešlých dvou kvartálech japonská ekonomika klesala, zejména kvůli rozhodnutí vlády zvýšit daň z obratu loni v dubnu z pěti na osm procent. Soukromá spotřeba představuje zhruba 60 procent japonské ekonomiky a zvýšení daně z obratu, které mělo snížit vysoký rozpočtový deficit, ji podle očekávání podkopalo. Na konci roku už ale soukromá spotřeba oživila. Spotřebitelské výdaje se zvýšily o 0,5 procenta, více, než uváděly předběžné údaje.

Premiér Šinzó Abe nastoupil do čela země na konci roku 2012 s programem razantního ukončení dvou desetiletí deflace a slabého růstu. Japonská centrální banka za tím účelem pumpuje do ekonomiky pomocí nákupů dluhopisů biliony jenů, dosáhnout vytyčené dvouprocentní míry inflace se jí ale stále nedaří. Abeho vláda se snaží ekonomiku povzbudit zvýšenými výdaji a reformami, loni ale dala přednost ohledům na rozpočet, což ekonomiku opět oslabilo. Jen na data reagoval mírným oslabením proti dolaru.

Zdroj: ČTK, BBG





Čtěte více:

ČR: Inflace stagnuje na 0,1 %
09.03.2015 9:29
Podle očekávání se inflace i v únoru udržela nad nulou. Po lednovém z...
ČR: Nezaměstnanost opět na ústupu
09.03.2015 9:33
Po lednovém sezónním zvýšení počtu nezaměstnaných začínají z trhu prác...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.02.2026
12:22Trump vyzval republikány, aby znárodnili volby
12:05GameStop roku 2026? Stříbro se obchoduje jako meme akcie
11:23Nervozita překonána, investoři se vracejí zpět do drahých kovů i akcií  
11:16Palantir předvedl nejvýraznější růst za celou svou historii. Výsledky drtí očekávání  
10:55Ifo: Konkurenceschopnost německého průmyslu dál klesá, téměř ve všech sektorech
10:22Jindřich Litner: Moneta ve 4Q překonala očekávání, ale valuace brzdí další růst  
9:22SpaceX před plánovaným IPO pohltila další firmu Elona Muska xAI
9:09Rozbřesk: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě, koruna vyhlíží inflaci a ČNB
8:52Výsledky zveřejnila Moneta, Evropa míří k pozitivnímu zahájení  
8:44MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za rok 2025 vzrostl na 6,5 mld. Kč, návrh dividendy ve výši 11,5 Kč na akcii
7:40MONETA hlásí silný rok 2025. Čistý zisk překonal odhady a výhled do 2030 je ambiciózní
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  
16:32Bydlení koncem roku přestalo zdražovat, mezičtvrtletně se ceny neměnily
16:30Nečekaně silný příliv objednávek pro americký průmysl vytáhl ISM do pozitivního pásma  
16:15Nedůvěra v dolar a opak u akcií?
14:58EU zvažuje v rámci nových sankcí zákaz dovozu mědi a platiny z Ruska
14:24Rozpočet byl v lednu v přebytku přes 32 miliard, výdaje omezilo provizorium
13:23SpaceX a xAI údajně jednají o fúzi. Musk chce spojit rakety a umělou inteligenci
13:19Walt Disney vykázal rekordní tržby ze zábavních parků a výletních plaveb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa