Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oracle Corp. v 3Q15 - tržby z cloud služeb +30 % yoy; dividenda roste o 25 %

Oracle Corp. v 3Q15 - tržby z cloud služeb +30 % yoy; dividenda roste o 25 %

18.03.2015 10:11
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Společnost Oracle Corp. (ORCL US) včera večer po uzavření trhů reportovala své výsledky za fiskální kvartál 3Q15 končící 28. února 2015.

Oracle ohlásil zisk na jednu akcii 0,68 USD (+0 % yoy; proti 2Q -1 %) při očekávání 0,68 USD tedy in-line. Čistý zisk se propadl o 3 % na 2,495 mld. USD.

Tržby společnosti se dostaly na 9,33 mld. USD (+0 % yoy; proti 2Q -3 %), což je lehce za očekáváním. Důvodem pro meziroční i mezikvartální stagnace nebo poklesy tržeb a zisků se jasně projevila síla amerického dolaru, když přepočteno stálým kurzem tržby rostly o 6 % yoy a čistý zisk o 7 %.

Vliv silného dolaru se projevil i na výsledcích jednotlivých složek tržeb. Když cloudový software a cloud platformy přinesly firmě 372 mil. a rostly tak o 30 % yoy, přepočteno stálým kurzem přidaly +34 % yoy. Společně se službami cloudové infrastruktury se tak staly tahouny růstu tržeb. Ty rostly o 28 % yoy, přepočteno stálým kurzem dokonce +32 % yoy.

Tržby z licencí za prodaný software, update licencí k software a další produktová podpora stále zůstávají hlavním tahounem generování tržeb Oracle. Tvoří 71 % tržeb. Tržby z nových licencí se propadly meziročně o 7 % yoy, přepočteno stálým kurzem stagnovaly. Obnova licencí a podpora produktů přinesly společnosti 50 % tržeb a rostly o 2 % yoy, když při stálém kurzu rosty 8 % yoy.

Z těchto kvartálních výsledků je poměrně patrné, že Oracle pracuje na transformaci svého obchodní modelu z jednorázové platby za instalovatelný software na model platby za službu za časovou periodu a konečně po rozvážném startu se mu začíná dařit.

Firma na základě normalizovaných dat z měnového trhu předvedla výsledky, které mohly investory imponovat. Tržby rostly o 6 %, čistý zisk o 7 %. Tržby ze SaaS byznysu rostly počtvrté v řadě a ukazuje se, že nastoupený směr transformace obchodního modelu je správný.

Firma podle svého šéfa Marka Hurda v dalším čtvrtletí chce prodat alespoň stejný objem SaaS a PaaS služeb, tedy kolem 200 mil. USD v tržbách, což znamená nejvíce ze všech poskytovatelů podobných služeb. Vedení společnosti věří, že do konce roku 2015 budou schopni prodat přes miliardu dolarů v tržbách v těchto dvou segmentech podobně jako rival Salesforce.com. Bude to tedy těsná bitva o jedničku trhu.

Sebevědomí Oracle dokládá i ohlášení, že Oracle zvyšuje kvartální dividendu o 25 % z 0,12 USD na 0,15 USD.

Výhled pro 4Q15
Oracle Corp. zveřejnil svoje očekávání pro další čtvrtletí tohoto roku, kdy očekává zisk na akcii (diluted GAAP EPS) ve výši 0,76 až 0,82 USD. O výhledu pro tržby společnost mlčí, nicméně analytici ve svém konsensuálním odhadu předpovídají tržby ve výši 11,42 mld. USD, tedy meziročně o 1,2 % vyšší.

Akcie společnosti reagovala na zveřejněné informace v after-hours růstem 1,66 % na 43,58 USD.

oracle

Zdroj: firemní data, Bloomberg


Čtěte více:

Technická analýza - Dolar dnes opustí wedge vytvořenou konsolidací, o směru rozhodne Fed
18.03.2015 9:16
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje mírně nad hladinou denního pivotu...
18.03.2015 9:39
Úterní parlamentní volby v Izraeli jasně vyhrál pravicový Likud dosava...
Pražská burza otevírá bez větších změn; Erste pokračuje v poklesu
18.03.2015 9:49
Pražská burza otevírá beze změny poté, co včera přerušila čtyřdenní rů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.12.2025
22:00Oracle propadá po výsledcích ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 pct průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT
12:09Akcie Novo Nordisku se obchodují, jako by léky na hubnutí nikdy neexistovaly
11:38Kellnerová s dcerami oznámily přesun sídla PPF Group z Nizozemska do ČR
11:31IEA: Poptávka po ropě bude příští rok proti odhadům vyšší
11:17Oracle dokázal zastínit i pozitivní zprávy z Fedu  
10:47Komentář analytika: AI expanze za každou cenu? Oracle navyšuje kapitálové výdaje a trhu se to nelíbí  
10:36Kubíček z ČNB: Sazby se spíše zvýší, sázka na zvýšení v příštím roce je ale předčasná
10:03Akcie Oracle se po výsledcích propadly až o 12 procent. Agresivní sázka na AI budí obavy
9:19Komerční banka, a.s.: Změna majetkové účasti KB v jiné společnosti
8:50Rally po snížení sazeb Fedem končí, Oracle zklamal trhy  
8:50Rozbřesk: Fed už zase nakupuje dluhy a eurodolar je na 1,17
6:06Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
10.12.2025
22:10Holubičí Fed naskočil na býčí vlnu technologické revoluce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Broadcom Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
0:00Imperial Petroleum Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
22:15Costco Wholesale Corp (11/25 Q1)