Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rezidenční segment se po chudých létech nadechuje k rozmachu

Rezidenční segment se po chudých létech nadechuje k rozmachu

31.3.2015 13:40
Autor: Pavel Daniel

Marcel Soural dovedl společnost Trigema mezi lídry developerského trhu v hlavním městě České republiky. Trigema začala jako první firma v oboru velmi detailně sledovat, analyzovat a zveřejňovat pražský bytový svět. Marcel Soural by rád firmu Trigema přeměnil na investiční skupinu.

Patria Online: Jak se povedlo relativně malé firmě, jakou byla Trigema na počátku 90. let minulého století, vyrůst v předního hráče minimálně pražského developerského trhu?


Měli jsme hodně štěstí, něčemu pomohla náhoda, ale hlavně to byla velká dřina. Ne vždy se vše povedlo podle našich představ a tak nám nezbylo nic jiného, než zatnou zuby a jít stále za svým cílem. Mnohdy na úkor času pro rodinu, resp. mimopracovních aktivit. A pokud jsme vyprodukovali zisk, vložili jsme ho celý zpět do firmy. Dvacet let stále dokola.

Patria Online: Je podle vás developerský segment po relativně chudých létech v tuzemsku zajímavou příležitostí pro investory?

Ten rezidenční určitě ano. Jen bych investorům doporučil, aby se spojili s některým ze zkušených developerů, kteří již mají něco za sebou a celý proces vzniku nového projektu detailně znají. Investor by měl do projektu vložit pouze prostředky určené ke zhodnocení a nemít ambici se sám stát developerem.

trigema1

Patria Online: Působíte v několika oborech podnikání, jak se vám daří propojovat jednotlivé aktivity vaší společnosti?


Základem našeho podnikání je v současnosti development. Ten realizujeme v trochu širším záběru než je obvyklé. Kromě standardní developerské společnosti máme ve skupině i stavební firmu, která od té developerské dostává práci v rozsahu cca 70 % jejího ročního obratu. Po dokončení stavby přebírá správu nad objektem naše facilitní společnost. Takže cyklus developer – projektant – stavební firma – správcovská firma pokrýváme celý vlastními silami. A ostatní aktivity jsou většinou produktem naší developerské činnosti. Takže jsme postavili a nyní provozujeme dva vědeckotechnické parky v Roztokách u Prahy. Tamtéž vlastníme a provozujeme kongresový hotel Academic. Na Monínci provozujeme největší lyžařský areál ve Středočeském kraji a na Šumavě pronajímáme jeden menší, který připravujeme k rozsáhlé investici (jmenuje se Samoty).

Patria Online: Jaká je aktuální podoba skupiny Trigema?

Skupinu jsme rozdělili do pěti subkoncernů (Trigema Real Estate, Trigema Building, Trigema Travel, Trigema R&D a Trigema Startup), které zastřešuje mateřská společnost Trigema.

Patria Online: V čem se změnila povaha byznysu ve srovnání s 90. lety?

Vše se neuvěřitelně zrychlilo. Internet a mobilní telefony propojily a zvýšily informovanost lidí. Takže, když chcete dnes dělat dobrý byznys, musíte toho znát a umět mnohem více než před dvaceti lety.

Patria Online: Kde vidíte budoucnost firmy?

Střednědobě chceme rezidenční projekty stavět i v jiných městech než jen v Praze. A nechceme se omezovat jen na Českou republiku. Dlouhodobě máme ambici se vyprofilovat do investiční skupiny.


Čtěte více:

Pavol Mokoš: Vztah mezi klientem a makléřem má být vztah založený na partnerství
30.3.2015 13:35
Dobrý trader, tedy obchodník s cennými papíry, by měl být podle Pavla ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data