Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB zvýšila prostředky pro Řecko v systému ELA o 700 mil. EUR

ECB zvýšila prostředky pro Řecko v systému ELA o 700 mil. EUR

02.04.2015 8:32
Autor: Pavel Petr, Patria Online

ECB včera večer po uzavření trhů ohlásila zvýšení záchranných prostředků v systému ELA (Emergency Liquidity Assistance) pro Řecko v objemu ovšem menším než který byl poskytnut minulý týden, říkají dva lidé obeznámení s konečným rozhodnutím.


Běžní řečtí střadatelé vybírají svoje úspory z obav, že řecká vláda míří s řeckým parníkem přímým kurzem k bankrotu a bankovní krizi. ECB tak zatím jen zajišťuje, že banky v zemi budou mít dostatek likvidity pro běžnou operativní činnost. Na druhou stranu nesmí poskytnout až příliš velký objem likvidity k tomu, aby zamezili financování státu a porušování legislativy EU.

Čistý odtok peněz z řeckých bank se zpomalil v březnu na 3 mld. EUR. Celkově však z řeckých bank již bylo od konce října vybráno skoro 28 miliard euro, podle lidí, kteří nechtějí být z pochopitelných důvodů jmenováni. Minulý týden v rámci programu ELA přidělil Řecku objem ve výši 1 mld. EUR, což bylo nejvíce za celý měsíc. Dohromady už tak částka v programu ELA přesáhla 71 mld. EUR.

Ministři financí zemí platících eurem diskutovali poskytnutí další prostředků prostřednictvím telekonference a také probírali řecký návrh pro poskytnutí další finanční pomoci. Řecký premiér vlády Alexis Tsipras stále odolává požadavků na dodržení nastavených pravidel a požadavků po Řecku a stěžoval si, že ECB nejedná s jeho vládou fér. Také se neúspěšně pokusil lobovat u ECB, aby řecké banky mohly znovu prodávat více krátkodobých dluhových instrumentů. To jim regulátor minulý měsíc zakázal, aby se nevystavovaly další expozici ze zahraničí.

Zdroj: Reuters


Čtěte více:

Evropa zahájila měsíc se zisky, Barclays po vylepšeném doporučení +3 %
01.04.2015 17:47
Evropské akciové trhy zakončily dnešní obchodní den v kladných číslech...
Wall Street v novém měsíci ztratila, American Airlines a Delta Air Lines -4 %
01.04.2015 22:03
V červených číslech uzavřely dnešní obchodování americké akciové trhy ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?
17:02Trumpova celní politika opět zvedá volatilitu na akciovém trhu  
15:37Lee věří v další růst akcií, pozitivní je i Siegel
14:57ČNB: Český růst byl podpořen investicemi a exportem, výhled zhoršují cla
14:15Čeká nás akciový výprodej? Penzijní fondy se chystají vyvážit portfolia
14:01Trumpovy celní vrtochy už spálily firmám přes 34 miliard dolarů, spočetla agentura Reuters
12:22Perly týdne: TACO, umění vyjednávat a chvíle pro euro
11:54Philip Morris ČR vyplatí za loňský rok dividendu 1220 korun na akcii, stejnou jako loni
10:59Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, rok 2025 již bude silný…
10:33Trumpova cla opět platí. A budou platit i zítra? Trhy na zprávy reagují tlumeně  
10:21Zpřesněný odhad HDP za první kvartál ukázal nejrychlejší růst ekonomiky za téměř 3 roky
9:09Rozbřesk: Trumpova cla: platí, neplatí a znovu platí
8:47Bessent: Obchodní rozhovory USA s Čínou váznou, měli by se zapojit prezidenti
8:46Odvolací soud obnovil Trumpova cla
8:44Ministerstvo financí navrhuje zrušit daňový strop 40 milionů, Trumpova cla znovu na scéně a futures jsou smíšené  
6:15Slavný index S&P 500 letos nestíhá. Má smysl začít kupovat akcie mimo USA?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data