Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se zachovat při hlasování o rozdělení O2 CR radí analytik Patria Finance

Jak se zachovat při hlasování o rozdělení O2 CR radí analytik Patria Finance

15.04.2015 13:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Ještě týden mají akcionáři společnosti O2 Czech Republic možnost zúčastnit se korespondenčně hlasování o bodech projednávaných na chystané valné hromadě, která mimo jiné rozhodne o výplatě dividendy. Řádná valná hromada se koná 28. dubna 2015. Akcionáři, kteří se rozhodnou hlasovat korespondenčně, musí doručit hlasovací lístky s ověřeným podpisem nejpozději do 22. dubna 2015.

Jedním z důležitých bodů jednání bude rozdělení společnosti O2, díky němuž vznikne nová společnost Česká telekomunikační infrastruktura a.s.
Do nově vzniklé společnosti bude převeden majetek související s fixní a mobilní telekomunikační infrastrukturou, datová centra a majetek potřebný pro poskytování velkoobchodních služeb. Nominální hodnota akcií O2 se v důsledku rozdělení sníží, zároveň bude všem akcionářům O2 ke každé jejich akcii přidělena jedna akcie společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. Akcie nově vzniklé společnosti nebudou veřejně obchodovatelné na regulovaných trzích.

Akcionáři, kteří nebudou souhlasit s rozdělením společnosti a budou hlasovat proti tomuto návrhu, získají automaticky právo na odprodej nově nabytých akcií společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. za cenu stanovenou znaleckým posudkem. Právo na odprodej akcií společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. získají jen ti akcionáři, kteří budou na valné hromadě hlasovat proti rozdělení společnosti O2. Dodatečně, po skončení valné hromady, již nebude možné právo na odprodej akcií získat.

Odkup akcií proběhne po zapsání rozdělení společnosti do obchodního rejstříku, ke kterému by mělo dojít v červnu tohoto roku. Stanovení nabídkové ceny za akcie společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. i vlastní odkup akcií proběhnou až po zapsání rozdělení do obchodního rejstříku.

O projednávaných bodech valné hromady mohou akcionáři hlasovat také prostřednictvím korespondenčního hlasovaní. Stane se tak poprvé v historii společnosti O2. Na hlasovacích lístcích, které byly akcionářům rozeslány společně s tištěnou pozvánkou na valnou hromadu, stačí označit volbu u každého bodu jednání, nechat ověřit podpis a takto ověřené lístky doručit společnosti O2 nejpozději do 22. dubna 2015 (doručovací adresa je O2 Czech Republic a.s., P.O.BOX 11, 284 Kutná Hora).

Investorům, kteří se budou účastnit na hlasování na valné hromadě O2 CR, doporučuje analytik společnosti Patria Finance Tomáš Tomčány hlasovat proti rozdělení společnosti a využít tak právo na odprodej nabytých akcií společnosti Cetin.

Cena bude stanovená na základě znaleckého posudku po zapsání rozdělení firmy do obchodního rejstříku, ke kterému by mělo dojít v červnu. Cena stanovena dřívějším posudkem (podle stavu ke dni 31. prosince 2014) se pohybovala okolo 150 Kč/akcii.

Tato částka by nově vyčleněnou firmu ocenila zhruba na 5,5x pro-forma provozního zisku EBITDA společnosti Cetin, což vnímám jako cenu příznivou vzhledem k aktivům, která firma získá po odštěpení. Rizikem zůstává výše výkupní ceny, která se může od dřívějšího odhadu lišit.

Riziko spojené se stanovením ceny je však podle nás nižší než riziko spojené s držením nelikvidních akcií Cetin. Druhou možností je prodej akcií přímo do trhu za dnešní cenu. V tomto případě však prodávající ztratí nárok na výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 13 Kč/akcii.

Další informace, včetně vzoru korespondenčního hlasovacího lístku, naleznou akcionáři na webových stránkách společnosti O2 - zde.

Analytický tým Patria Finance má pro investory připravené alternativy, jak investovat do segmentu telekomunikací v delším horizontu ve svém seznamu Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP), který je pro klienty Patria Direct dostupný v obchodní platformě. Analytický komentář k sektoru telekomunikací si můžete přečíst zde.

 


Čtěte více:

Rychlý komentář analytika - O2 CR schválila projekt rozdělení
02.03.2015 9:53
Společnost O2 CR v pátek po závěru trhu rozhodla o rozdělení společnos...

Váš názor
 •  
  15.04.2015 14:39

  me to prijde stejne ujety , a co akcionari co nakoupi o2 po 22,4, na burze jak ti ziskaji pravo na odkup co ?soudruzi
  x wave
 • No, to jsou
  15.04.2015 13:53

  nápady. Držet nelikvidní akcie. Asi v tom pan analytik nemá svoje a nebo zapomněl na zlaté pravidlo třech: optimalizovat výnos, riziko a likviditu cenného papíru. Já v tom svoje mám a za 215 už mám vyděláno a riziko tohodle šuntu rád přenechávám jiným.
  asjav
Aktuální komentáře
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  
30.03.2023
17:20Další vývoj sazeb a „pokud se vám to zdá úplně jasné, pak jste museli špatně porozumět tomu, co jsem řekl“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data