Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se zachovat při hlasování o rozdělení O2 CR radí analytik Patria Finance

Jak se zachovat při hlasování o rozdělení O2 CR radí analytik Patria Finance

15.04.2015 13:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Ještě týden mají akcionáři společnosti O2 Czech Republic možnost zúčastnit se korespondenčně hlasování o bodech projednávaných na chystané valné hromadě, která mimo jiné rozhodne o výplatě dividendy. Řádná valná hromada se koná 28. dubna 2015. Akcionáři, kteří se rozhodnou hlasovat korespondenčně, musí doručit hlasovací lístky s ověřeným podpisem nejpozději do 22. dubna 2015.

Jedním z důležitých bodů jednání bude rozdělení společnosti O2, díky němuž vznikne nová společnost Česká telekomunikační infrastruktura a.s.
Do nově vzniklé společnosti bude převeden majetek související s fixní a mobilní telekomunikační infrastrukturou, datová centra a majetek potřebný pro poskytování velkoobchodních služeb. Nominální hodnota akcií O2 se v důsledku rozdělení sníží, zároveň bude všem akcionářům O2 ke každé jejich akcii přidělena jedna akcie společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. Akcie nově vzniklé společnosti nebudou veřejně obchodovatelné na regulovaných trzích.

Akcionáři, kteří nebudou souhlasit s rozdělením společnosti a budou hlasovat proti tomuto návrhu, získají automaticky právo na odprodej nově nabytých akcií společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. za cenu stanovenou znaleckým posudkem. Právo na odprodej akcií společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. získají jen ti akcionáři, kteří budou na valné hromadě hlasovat proti rozdělení společnosti O2. Dodatečně, po skončení valné hromady, již nebude možné právo na odprodej akcií získat.

Odkup akcií proběhne po zapsání rozdělení společnosti do obchodního rejstříku, ke kterému by mělo dojít v červnu tohoto roku. Stanovení nabídkové ceny za akcie společnosti Česká telekomunikační infrastruktura a.s. i vlastní odkup akcií proběhnou až po zapsání rozdělení do obchodního rejstříku.

O projednávaných bodech valné hromady mohou akcionáři hlasovat také prostřednictvím korespondenčního hlasovaní. Stane se tak poprvé v historii společnosti O2. Na hlasovacích lístcích, které byly akcionářům rozeslány společně s tištěnou pozvánkou na valnou hromadu, stačí označit volbu u každého bodu jednání, nechat ověřit podpis a takto ověřené lístky doručit společnosti O2 nejpozději do 22. dubna 2015 (doručovací adresa je O2 Czech Republic a.s., P.O.BOX 11, 284 Kutná Hora).

Investorům, kteří se budou účastnit na hlasování na valné hromadě O2 CR, doporučuje analytik společnosti Patria Finance Tomáš Tomčány hlasovat proti rozdělení společnosti a využít tak právo na odprodej nabytých akcií společnosti Cetin.

Cena bude stanovená na základě znaleckého posudku po zapsání rozdělení firmy do obchodního rejstříku, ke kterému by mělo dojít v červnu. Cena stanovena dřívějším posudkem (podle stavu ke dni 31. prosince 2014) se pohybovala okolo 150 Kč/akcii.

Tato částka by nově vyčleněnou firmu ocenila zhruba na 5,5x pro-forma provozního zisku EBITDA společnosti Cetin, což vnímám jako cenu příznivou vzhledem k aktivům, která firma získá po odštěpení. Rizikem zůstává výše výkupní ceny, která se může od dřívějšího odhadu lišit.

Riziko spojené se stanovením ceny je však podle nás nižší než riziko spojené s držením nelikvidních akcií Cetin. Druhou možností je prodej akcií přímo do trhu za dnešní cenu. V tomto případě však prodávající ztratí nárok na výplatu dividendy z loňského zisku ve výši 13 Kč/akcii.

Další informace, včetně vzoru korespondenčního hlasovacího lístku, naleznou akcionáři na webových stránkách společnosti O2 - zde.

Analytický tým Patria Finance má pro investory připravené alternativy, jak investovat do segmentu telekomunikací v delším horizontu ve svém seznamu Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP), který je pro klienty Patria Direct dostupný v obchodní platformě. Analytický komentář k sektoru telekomunikací si můžete přečíst zde.

 


Čtěte více:

Rychlý komentář analytika - O2 CR schválila projekt rozdělení
02.03.2015 9:53
Společnost O2 CR v pátek po závěru trhu rozhodla o rozdělení společnos...

Váš názor
 •  
  15.04.2015 14:39

  me to prijde stejne ujety , a co akcionari co nakoupi o2 po 22,4, na burze jak ti ziskaji pravo na odkup co ?soudruzi
  x wave
 • No, to jsou
  15.04.2015 13:53

  nápady. Držet nelikvidní akcie. Asi v tom pan analytik nemá svoje a nebo zapomněl na zlaté pravidlo třech: optimalizovat výnos, riziko a likviditu cenného papíru. Já v tom svoje mám a za 215 už mám vyděláno a riziko tohodle šuntu rád přenechávám jiným.
  asjav
Aktuální komentáře
21.05.2022
9:17Víkendář: Na sazby zatím reagují hlavně trhy, a ne reálná ekonomika. Sedmdesátá léta jsou špatnou analogií
20.05.2022
22:02Obchodování na Wall Street dnes připomínalo jízdu na horské dráze  
18:13Pavol Mokoš: Překoupený ČEZ? Co ukazuje technika a historie a jak si počínat jako investor
17:14I to je dopad covidu: Americká ekonomika letos poroste rychleji než čínská. Poprvé od roku 1976
17:13Růstová nálada vyprchala a Amerika míří do červeného  
16:32Amerika otevírá růstem. Obavy z inflace i recese však zůstávají  
16:24Jaké jsou možnosti americké ekonomiky?
14:28Dvě velké banky čekají, že americké akcie to bude ještě bolet
12:49Perly týdne: Výprodejové ceny technologií, akcie bez put opce od Fedu a americký tah na elektromobilitu
11:44Winton: Není to „Tesla nebo GM“. Investujeme do přelomových technologií a neměníme pozice podle posledních inflačních čísel
11:43Komentář analytika: Dodavatelské řetězce brzdí výhled Applied Materials  
11:18Čínské nadechnutí na závěr týdne?  
10:41Inflácia, zvyšovanie sadzieb, investicné tipy. Stretnutie s analytikom a maklérom Patrie v utorok 24. 5. v Bratislave
9:49Výrobní ceny v Německu vzrostly kvůli drahé energii o rekordních 33,5 procenta
9:12Záznam: Devizovými intervencemi ČNB ukázala odhodlání snižovat inflaci
9:04Rozbřesk: S&P 500 před branou medvědího trhu. Fed nechá akcie svému osudu
8:54Evropské akcie by si ráno mohly spravit chuť. Futures jsou v zelené  
8:39Premiér Fiala potvrdil úvahy o restrukturalizaci ČEZ, včetně možného rozdělení firmy
6:01USA se nemohou vyhnout stagflaci, říká El-Erian. Fed čeká obtížné rozhodnutí
19.05.2022
22:08Propady v zámoří zpomalily tempo  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data