Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

Souhrn včerejšího vývoje na světových burzách

10.06.2015 8:33
Autor: Redakce, Patria.cz

ČR

Pražská burza i ve druhé obchodní seanci tohoto týdne ztrácela, index PX odepsal 0,5 %. Smutným poraženým dne byly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které ztrácely již šestý den v řadě a v úterý po poklesu o 1,6 % na 597,20 poprvé od února klesly pod psychologickou úroveň 600 .

Finanční sektor obchodoval smíšeně – Erste bank klesla o 0,6 % na 695,90 a pojišťovna VIG propadla o 2,4 % na 894,10 , dařilo se naopak Komerční bance, která po poklesu pod 200 denní klouzavý průměr až na 5032 nabrala sílu k famóznímu obratu a nakonec tak rostla o 1 % na 5150 .

Defenzivní tituly obchodovaly smíšeně – výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přidal solidních 1,5 % na 815 , Tabák naopak klesnul o 0,2 % na 10777 .

CETIN po nedávném raketovém růstu včera ztratil 0,2 % na 172,50 , dařilo se naopak O2, které přidalo 4,8 % na 87,05 .

Nedařilo se sázkové kanceláři Fortuna, jejíž akcie odepsaly 2,5 % na 86,80 a výrazně tak klesaly již třetí den v řadě a o 1,2 % na 160 propadl i Unipetrol.

Evropa

V záporných hodnotách zakončily včerejší den evropské akciové indexy, které umazaly přibližně půl procenta. Důvodem pro pokles je nejistota spojená s vývojem situace v Řecku, což poznamenalo trhy již šestým dnem v řadě.

Nejhoršího výsledku z celého indexu Stoxx 600 dosáhly akcie Saipem, které propadly o 7,3 %. Impulzem byla zpráva, že 20% podíl ve společnosti by mohla Eni prodat do rukou skupiny FSI. Samotná Eni pak naopak posílila o 0,7 %.

Zisky si včera připsaly automobilky, které v průměru přidaly rovné procento. Zájem investorů směřoval na francouzské výrobce, přičemž Renault zpevnil o 2,7 %, Valeo o 2,1 % a Michelin o 2,3 %.

Celoevropský Euro Stoxx 50 odepsal 0,4 %, britský FTSE 100 ztratil 0,5 %, francouzský CAC 40 minus 0,2 % a německý DAX zakončil níže o 0,7 %.

USA

Obchodování na Wall Street se v úterý neslo v poklidném režimu, kdy hlavní americký index S&P 500 zakončil obchodování beze změny na 2080 bodech. Tento hlavní akciový index sice klesá již od 21. května, ale v procentním vyjádření ztratil pouze necelá tři procenta.

Optimističtí obchodníci využívající technickou analýzu mohly průběhu seance vidět denní svíčku typu „doji“, která někdy značí obrat trendu, v tomto případě právě probíhající korekce. „Doji“ svíce je charakteristická nízkým denním rozpětím a závěrečnou cenou blízko té otevírací.

Denní rozpětí indexu S&P 500 bylo včera pouhých 0,655. Ani další indexy toho moc nepředvedly. Cenově vážený Dow Jones Industial Average skončil na 17764 bodu s kosmetickou ztrátou 2,51 bodu. Tradičně volatilnější index Nastaq Composite ztratil dvě desetiny procenta a uzavřel na kotaci 5014 bodu.

Asie

Úterní obchodní seance na většině asijských kapitálových trhů vykázala podobný scénář – pohyb mezi zisky a ztrátami. Po úterním obchodování ovšem podle statistik mohou být spokojeni akcionáři energetických firem, které vykazovaly většinou růstový trend, naopak nespokojeni odcházejí akcionáři spotřebních firem, které většinou oslabovaly. Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 3,4 procenta na 60,92 dolaru za barel. Cena ropy Brent připsala 0,8 procenta na 65,40 dolaru za barel.

Index MSCI Asia Pacific se oproti předchozímu závěru změnil jen málo a uzavřel na hodnotě 146,12 bodu. Podle analytiků, které citovala agentura Bloomberg, představují pro akciové trhy nyní rostoucí výnosy dluhopisů i nadále největší riziko. Jihokorejský akciový index Kospi přidal 0,4 procenta, novozélandský index NZX 50 odepsal 0,6 procenta a australský S&P / ASX 200 Index ztratil 0,1 procenta.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data