Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB dnes trhům přistřihla křídla

ECB dnes trhům přistřihla křídla

06.07.2015 22:06
Autor: Marek Trúchly, Patria Finance

Americké trhy dnes po otevření zamířily do záporných hodnot. V prvních dvou hodinách to vypadalo, že indexy otočí do zelených čísel, ale s koncem obchodování v Evropě a s vyjádřením ze strany ECB znovy spadly. Evropská centrální banka nehodlá navyšovat objem ELA (Emergency liquidity assistance). Řecké banky si tak budou muset vystačit s aktuálním už tak napjatým limitem hotovosti (88,6 mld. EUR). Navíc ECB zmínila, že tato pomoc může být poskytována pouze oproti adekvátnímu kolaterálu. Velkou vlnu optimismu nepřinesly ani vyjádření Angely Merkelové, která zítra čeká jednoznačný postoj řeckého premiéra, jakým způsobem chce zahraniční věřitele přesvědčit k uvolnění další tranše peněz. Poslední návrh, který řekové dostali, byl dle německé kancléřky dostatečně velkorysý. Na druhé straně ale stále klade velký důraz na jednotu měnové unie.

Index Dow Jones Industrial Average odepsal 0,3 % na hodnotu 17683 bodů. Širší index S&P 500 koketoval s hranicí 200denního klouzavého průměru, která nakonec zafungovala jako dostatečná podpora. Ukazatel končil 0,4 % v záporu na 2068 bodech. Nasdaq Composite dnešní obchodování zakončil na hodnotě 4991 bodů, čož znamenalo pokles o 0,3 % proti hodnotě ze čtvrtka.

Velké množství rozruchu dnes způsobila ropa, která v odpoledních hodinách propadla o 7,3 % na cenu 52,85 USD za barel (WTI). Důvodem je nejistota ohledně slábnoucí čínské ekonomiky a možné zhoršení ekonomické nálady způsobené problémy Řecka. Měnový pár EURUSD v závěru obchodování na akciových trzích nesl hodnotu 1,1055. Zlato se na spotovém trhu dnes obchodovalo beze změny. Cena trojské unce ve 22:00 činila 1169 USD.

Vzhledem k rapidnímu poklesu ceny ropy dnes ze sektorů nejvíce ztrácely energie (-1,3 %). Akcie společnosti Transocean dnes propadly o 4,33 %. Zpracovatalé materiálů ztráceli přibližně procento, kdy např. Freeport-McMoran klesal o 3,04 %. Důvodem byl zejména propad na ceně měďi. V zelených číslech se dnes pohybovaly pouze utility, které přidaly 0,25 %


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2025
17:54Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain
15:08Americký trh práce přinesl v září po několika slabých měsících slušné zlepšení  
14:34Abbott koupí za 21 miliard dolarů výrobce testů na rakovinu Exact Sciences

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university