Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína v zájmu boje proti zpomalení ekonomiky devalvovala jüan

Čína v zájmu boje proti zpomalení ekonomiky devalvovala jüan

11.08.2015 10:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínská centrální banka dnes po sérii nepříznivých zpráv z ekonomiky devalvovala oficiální kurz jüanu o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu za desetiletí od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na americký dolar. Kurz měny na místním devizovém trhu v reakci na to klesl vůči dolaru o 1,3 procenta na nejnižší úroveň za tři roky.

Centrální banka snížila střední kurz, od nějž se může tržní kurz každý den odchýlit o maximálně dvě procenta, na 6,2298 jüanu za dolar z pondělní úrovně 6,1162 jüanu. Svůj krok označila za "jednorázové znehodnocení" a vysvětlila jej změnou způsobu, jimž bude oficiální kurz napříště určovat.

Centrální banka uvedla, že od nynějška se bude při stanovování každodenního středního kurzu opírat o vývoj na trhu. Jednorázové snížení kurzu tak podle ní odpovídá na tržní tlaky na pokles měny.

Jüan se v posledních měsících v rámci povoleného dvouprocentního rozpětí takřka nepohyboval. Měl tendenci oslabovat, centrální banka ale jeho kurz podporovala, řekli místní obchodníci agentuře Reuters.

Podle komentátorů Peking devalvací reaguje zejména na zhoršování čínského exportu, který v červenci nečekaně klesl. Čína v posledních letech vedla politiku silného jüanu, která odpovídala na volání USA a dalších západních zemí po posílení dříve uměle nízko udržovaného kurzu a byla v souladu s novou orientací ekonomiky na domácí spotřebitele. To ale vedlo k poškozování vývozců.

Čínská ekonomika loni stoupla o 7,4 procenta, což bylo její nejpomalejší tempo za posledních 24 let, a v letošním roce se zvyšuje meziročním tempem sedmi procent. Čínská centrální banka od loňského listopadu čtyřikrát snížila základní úrokové sazby, aby se pokusila podpořit hospodářskou aktivitu.

Zdroj: ČTK



Čtěte více:

Rozbřesk - Čínský yuan vyskočil ven ze sedla
11.08.2015 9:10
Čínský yuan se vydává na divokou stezku. Centrální banka se rozhodla p...
Technická analýza - Čínská devalvace yuanu napomohla americkému dolaru k návratu pod hladinu 1,1000 EURUSD
11.08.2015 9:43
EURUSD: Dolar se snaží odmazat včerejší ztráty, poté co se pohybuje p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2026
13:00Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění
11:58Evropské akcie stoupají i přes zdražující ropu a lehce nervózní techy  
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:48Evropa mírně pozitivní, výsledky zveřejnily BP a Philip Morris ČR  
8:26Philip Morris ČR hlásí mírný nárůst tržeb, čistý zisk ale klesl o 9 procent
6:10Trhy se zase zaměřují na fundament, u AI tématu probíhá strukturální posun od GPU k CPU
27.04.2026
17:43Zisková bonanza
16:59UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
16:12PODCAST Týdenní výhled: Rozhodnutí o sazbách a výsledky big techu určí náladu na trzích  
16:12Velká změna v partnerství OpenAI s Microsoftem: ChatGPT může na jiné cloudy
15:52RMS Mezzanine, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:52Big tech žene S&P 500 do rekordních výšin. Teď přichází klíčový test v podobě výsledků  
13:05SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledy za 1Q 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board