Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst německé ekonomiky zrychlil díky zahraničnímu obchodu

Růst německé ekonomiky zrychlil díky zahraničnímu obchodu

25.08.2015 8:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavním pohonem ekonomického růstu Německa ve druhém čtvrtletí byl zahraniční obchod, domácí poptávka naopak růst brzdila. Uvedl to v dnešní konečné zprávě o vývoji hrubého domácího produktu spolkový statistický úřad, který současně potvrdil předchozí údaje, podle kterých ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,4 procenta a meziročně o 1,6 procenta.

Zahraniční obchod zvýšil růst HDP ve druhém čtvrtletí o 0,7 procentního bodu. Domácí poptávka pak ve druhém čtvrtletí naopak snížila tempo růstu o 0,3 procentního bodu. Růst zpomalily také hrubé kapitálové investice, soukromá a veřejná spotřeba naopak HDP mírně zvýšily.

Soukromá spotřeba se ve srovnání s předchozími třemi měsíci zvýšila o 0,2 procenta a veřejná spotřeba o 0,3 procenta. Hrubé kapitálové investice klesly o 0,4 procenta. Vývoz se zvýšil o 2,2 procenta a dovoz stoupl o 0,8 procenta, napsala agentura Reuters.

Německo již několik měsíců těží ze slabšího eura, které pomáhá německému vývozu mimo eurozónu. Německý export zaznamenal i přes mírný červnový útlum nejlepší první pololetí od roku 2011 a celý rok by pro něj mohl být rekordní.

Statistický úřad rovněž oznámil, že díky silnému trhu práce a příznivému ekonomickému vývoji hospodařila německá vláda v první polovině roku s přebytkem 21,1 miliardy eur (570,8 miliardy Kč). Podle předběžných údajů činil přebytek rozpočtu spolkové vlády, místních samospráv a účtu sociálního zabezpečení 1,4 procenta HDP, uvedla DPA.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků. V celém loňském roce německá ekonomika vzrostla o 1,6 procenta, nejrychleji za poslední tři roky. Německá vláda odhaduje, že v letošním roce se HDP zvýší o 1,8 procenta.

hdp GE.png

Zdroj: ČTK, BBG


Čtěte více:

Vlna paniky smetla vše rizikové, koruna obstála s nepatrnou ztrátou
24.08.2015 17:10
Začátek týdne nepřinesl žádná nová data, ale ani ta by asi nezměnila v...
Summary - jednoduše akciový masakr!
24.08.2015 17:16
Akciové trhy prochází bezezbytku brutálním výprodejem. Padá prakticky ...
VIG zveřejnil výsledky za 1H15 (+ komentář analytika)
25.08.2015 8:21
Pojišťovací společnost Vienna Insurance Group (VIG), působící v Rakous...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  
11:22WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Blockchain+ podfond: Výroční zpráva 2025
11:20WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Logistics podfond: Výroční zpráva 2025
11:18WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Renewables podfond: Výroční zpráva 2025
11:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Residential podfond: Výroční zpráva 2025
11:09WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: AUP Bratislava podfond: Výroční zpráva 2025
11:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Retail & Office podfond: Výroční zpráva 2025
10:49Akcie si nevybraly jasný směr. Ve hře výsledky velkých techů, přísný Fed a drahá ropa  
9:36Komentář analytika: Vyšší zisk Erste Bank díky Polsku, jádrové výnosy ale mírně zaostaly  
9:21Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 1Q 2026
9:20Komentář analytika: Překonání zisku nestačí, jádrové výnosy KB zůstávají pod tlakem  
9:13J&T Global Finance XI., s.r.o: Výroční zpráva za rok 2025
9:08J&T Global Finance XV., s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago