Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VIG zveřejnil výsledky za 1H15 (+ komentář analytika)

VIG zveřejnil výsledky za 1H15 (+ komentář analytika)

25.08.2015 8:21, aktualizováno: 25.8. 8:58
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Pojišťovací společnost Vienna Insurance Group (VIG), působící v Rakousku a zemích CEE regionu, dnes před otevřením trhu zveřejnila své výsledky hospodaření za první pololetí roku 2015.

Hrubé předepsané pojistné dosáhlo v tomto období úrovně 4,9 mld. EUR (-1,5 % y/y). Zisk před zdaněním (EBIT) činil 250,5 mil. EUR (-16,8 % y/y) a byl o 8,3 milionu nižší, než konsensus trhu (agentura Bloomberg). Čistý zisk zaknihovala společnost ve výši 192,5 mil. euro, což je též pod odhadem trhu 193,8 mil. EUR.

V 2Q15 VIGu pokles objem hrubého předepsaného pojistného y/y o 4,5 % na 2,15 mld. EUR, EBIT činil 119,5 mil. (-18,5 % y/y) a čistý zisk 93,7 milionu EUR (-8,6 % y/y).

VIG v průběhu 1H15 vylepšil efektivitu svého podnikání, ukazatel nákladovosti klesl na 95,9 % (-1,2 p.b.), což je nejlepší hodnota za posledních pět roků.

Z celkového hrubého předepsaného pojištění v 1H15 dosáhla divize neživotního pojištění výsledku ve výši 2,57 mld. EUR (-0,4 % y/y), divize životního pojištění předepsala pojistné za 2,13 mld. euro (-4 % y/y), zdravotní divize upsala pojistné ve výši 200 mil. EUR (+1,5 % y/y). Ve všech segmentech došlo k meziročnímu poklesu zisku na úrovni EBIT o 12 %, resp. 21,1 %, resp. 27,9 procenta.

Klíčovým trhem pro VIG zůstává region CEE, kde generuje 67 % svého zisku na úrovni EBIT, přičemž největší příspěvek jde za Českou republikou (88 mil. EUR). Růstový potenciál potvrdily i země spadající do kategorie tzv. Remaining Markets, ve kterých se za posledních pět roků zvýšil objem hrubého předepsaného pojistného téměř o polovinu a současně zdvojnásobil zisk (před zdaněním) na v 1H15 aktuálních 31 mil. EUR.

Na českém trhu se celkový objem předepsaného pojištění y/y snížil o 6,3 %, na Slovensku stagnoval. V Polsku VIG zaznamenal 20,5procentní snížení celkového objemu předepsaného pojištění kvůli vyhrocené konkurenci (napříč všemi segmenty). Lepší čísla reportuje Rumunsko, hrubé předepsané pojistné +17,6 % y/y,

VIG v 1H15 (i nadále) bojoval s nízkými úrokovými sazbami, které negativně dopadají do finančních výsledků společnosti a brzký obrat na této frontě nelze čekat. Růstový potenciál (i přes zpomalení v Polsku) potvrdil v prvním pololetí region CEE, který sehrál roli hlavního ziskového generátoru celé skupiny.

Názor Patria

Analytik Patria Finance Tomáš Tomčány hodnotí 2Q15 hospodářské výsledky jako neutrální, jádrový business společnosti vypadá stabilně, i když čistý zisk byl negativně zasažen nižšími investičními výnosy kvůli prostředí nízkých sazeb a dodatečnými náklady v Rakousku.





Čtěte více:

Summary - jednoduše akciový masakr!
24.08.2015 17:16
Akciové trhy prochází bezezbytku brutálním výprodejem. Padá prakticky ...
Růst německé ekonomiky zrychlil díky zahraničnímu obchodu
25.08.2015 8:53
Hlavním pohonem ekonomického růstu Německa ve druhém čtvrtletí byl za...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data