Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sedm důvodů, proč může být VW horší než Enron

Sedm důvodů, proč může být VW horší než Enron

06.10.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Je to jen krátce, co se objevila šokující zpráva, že Volkswagen používal ve svých naftových motorech software, díky kterému se dařilo oklamat zařízení testující emise těchto vozů. Už nyní ale existuje řada důvodů, proč by tento skandál mohl být nakonec větší než v případě společnosti Enron. Jen málo korporátních skandálů totiž pramení z toho, že by se někdo záměrně dopouštěl trestného činu. Manipulace s účetními výkazy, ke kterým docházelo v Enronu, do této kategorie spadá. Příběh této společnosti je tak předmětem výuky na řadě univerzit po celém světě. Proč by měl být Volkswagen ještě horší?

Za prvé, Enron poškodil úspory dlouhé řady lidí, ale Volkswagen ohrozil zdraví milionů. Zplodiny, které motory mohly díky podvodnému zařízení emitovat, jsou vysoce škodlivé, a to zejména pro děti a lidi trpící dýchacími chorobami. Za druhé, Volkswagen tvrdě loboval za to, aby se dieselové motory staly součástí strategie za snižování emisí. V USA mají naftové motory asi 5% podíl na trhu, v Evropě ale drží přibližně 50% podíl. Podvod byl přitom odhalen v USA a ne v Evropě, kde se naftové motory těší podporám ze strany vlád. Za třetí, pokuty a náklady, kterým bude Volkswagen čelit, pravděpodobně převýší náklady, kterým čelil Enron. Půjde jak o pokuty ze strany federálních úřadů, tak ze strany všech 50 států USA. K tomu se přidají žaloby od majitelů aut a jejich prodejců, kterým přes noc klesla hodnota vozů na skladě i hodnota jejich vlastní firmy.

Žádný soud v USA nebude mít velké pochopení pro zahraniční automobilku, která prosazovala „čisté naftové motory“ a přitom skrývala jejich skutečné množství emisí. A to ještě nevíme, jak dopadnou znalecké posudky týkající se vlivu těchto emisí na děti s astmatem. Ke Spojeným státům se navíc přidává vyšetřování v Evropě, Jižní Koreji a dalších zemích. Hovoříme tu o celosvětovém skandálu. Za čtvrté, Enron padl poté, co se ukázalo, že účetní machinace maskovaly hluboké ztráty. Volkswagen může padnout i přesto, že je finančně silný. Kolaps akcií je jen začátkem, reputace firmy může být nenávratně poškozena. Enron byl navíc mladou společností, ale německá automobilka už je na trhu 78 let a tvoří páteř německého průmyslu.

Za páté, Volkswagen by mohl představovat ránu pro celou německou ekonomiku. Německé firmy se rády odkazují na svůj původ i v anglicky hovořících zemích. Dá se ovšem čekat, že slogany jako „Das Auto” „Vorsprung durch Technik“ už brzy k vidění nebudou. Pro americké firmy bylo poměrně jednoduché se od Enronu distancovat. Pro německé firmy to bude nyní mnohem těžší. Za šesté, naftové motory budou po dvou desetiletích pravděpodobně opět považovány za špinavou technologii, což ohrozí tisíce pracovních míst. V delším období tu bude motivace k využívání alternativ, ale krátkodobě existuje problém, kterému bude čelit zejména Evropa.

Za sedmé, Enron poskvrnil důvěryhodnost účetních výkazů, Volkswagen ale poškodil široké snahy o prosazení technologického pokroku jako nástroje v boji se znečišťováním životního prostředí. Ukazuje se, že „čistý diesel“ je stejná lež jako „čisté uhlí“. A zde se dostáváme asi k největší tragédii: Volkswagen dal za pravdu cynikům, a to v době, kdy potřebujeme, aby se firmy co nejvíce snažily o záchranu planety.

Autorem je David Bach z Yale School of Management.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Výsledková sezóna v Evropě – firemní kalendář pro 3Q15
06.10.2015 11:30
Již brzy odstartuje evropská výsledková sezóna za třetí čtvrtletí toho...
Vrhne se Čína na akvizice v Evropě?
06.10.2015 11:00
Podle chování akciových trhů by se zdálo, že když Čína chytí rýmu, svě...
Pár minut poté ... videokomentář na DAX
06.10.2015 11:06
Další ze série videokomentářů zaměřujících se na technické signály nab...

Váš názor
 • Největší škodu
  07.10.2015 17:28

  této super lži vidím v tom že pozdržela vývoj .Např. vývoj elektrovozů byl zpochybňován právě ekologičností a ekonomičností naftových motorů.Žasnu nad tou jejich drzostí.Jak si mohli vůbec myslet že se na to jednou nepřijde.
  Mira
 • výborný
  07.10.2015 14:54

  ...článek...to říkám i jako majitel vw. Němci representovaný Andělou ale potřebují pořádnou facku.
  db
  • Re: výborný
   07.10.2015 14:58

   Japonci budou na koni a skopčáci svou ekonomiku už začínají pohřbívat. Dobře jim tak.
   Jesse
   • Jesse
    08.10.2015 10:01

    no nevím nevím, diesel od Mitsu 1.6 nebo 1.8 má tuším ještě horší výsledek, vše jo to o těch tupcích co nám vládnou, pokud by upravili zdanění benzínu a nafty tak aby bylo výhodnější používat benzín i s o něco vyšší spotřebou tak je klid, benzín není žádná sláva,ale lepší než diesel pak by se asi hodně začil používat hybridy nemám z nich radost ale co se dá dělat ve městě buduem bzučet no a venku nějaká charismatický bručivý osmiválec ne ?
    Mike
   •  
    07.10.2015 15:00

    Japomci mají odbyt u Toyot u IS..o)
    Velkamedvědice
    •  
     07.10.2015 15:01

     Taky že jo a Evropa kvůli tomu prohraje:-))
     Jesse
 • ...malé děti
  07.10.2015 14:32

  Oblíbená hrozba, když nic nezabírá, je na malé děti. Viz utonulý chlapec u moře versus desítky utonulých v Číně, kterých si pro změnu nikdo nevšímá. Na tomto případu se ukazuje i nesmyslnost zlodějské daně za převod auta, pro kterou se bohužel zcela mylně vžil název "eko daň". Nakonec se možná ukáže, že seřízená letitá auta zatížena při převodu toto zlodějinou, jsou možná méně škodlivá než moderní, se stovkami vychytávek a vypalovacími filtry. Nemluvě o emisních zónách ve městech. Pokud jiní výrobci mají podobné údaje o emisích tak buď také podvádějí ale nějak sofistikovaněji, nebo je VW s vývojem desetiletí pozadu, což se mi jako laikovi nechce věřit. Jeví se mi to tak, že někdo od zeleného stolu stanovil nějaké hodnoty, emise, které nejdou možná i z fyzikálních důvodů ( třeba vlastnosti paliva, výkonu atd. ) vlastně splnit. Tady se handrkujeme o mikrogramy, procenta a v Indii, Číně makají ještě miliony dvojtaktů, aut bez katu, filtrů atd. Pak třikrát do roka chytne chemička, skládka, zbrojní sklad jehož kouř je vidět i z vesmíru a vlastně nikomu nic zdravotně nehrozí. Výbuchy sopek raději nezmiňuji...Tak jak to vlastně JE, sakra ???
  karel777
  • Re: ...malé děti
   07.10.2015 15:18

   ... hodnoty emisí lze fyzikálně splnit velmi snadno, to se velmi mýlíš.
   ☺lolek☺
   •  
    07.10.2015 15:21

    ano ano, ten software to dokázal :-))
    Jesse
    •  
     07.10.2015 15:23

     ... já takový software pod kapotou nemám a emise splňuji s velkou rezervou. Čím to asi je, že.
     ☺lolek☺
     •  
      07.10.2015 16:44

      Na volnoběh z kopce to umí každý:-)) Ale vážně. Pod kapotou žádný sowtware nemáš, tohle dělají ve výrobě při homologaci. Zákazníkovi a budoucímu šoférovi to může být šumák, páč ten sw sebou nevozí :-))
      Jesse
      •  
       07.10.2015 17:03

       ... já mám ovšem vůz homologovaný.
       ☺lolek☺
       •  
        07.10.2015 17:07

        No to jsou i ty postižené VW vozy. Homologaci jim nikdo neodebral.
        kadanfm
        •  
         07.10.2015 17:17

         ... to je pravda. Já navíc ovšem splňuji ekologcké standardy. Nejde tu právě o toto?
         ☺lolek☺
         •  
          07.10.2015 17:26

          Samozřejmě, že jde. Mne velice irituje, že bylo dopuštěno, aby kauza s podvodem narostla do tak velkého rozsahu a trvala tak dlouho bez toho, aniž by odpovědné orgány nějak zasáhly. Jenže o tom se moc nepíše, pořád se řeší jen VW.
          kadanfm
          •  
           07.10.2015 17:53

           ... to víś, no, Německo je korupcí prolezlé. A kdo maže, ten jede. A VW jel dobře, že.
           ☺lolek☺
           •  
            07.10.2015 18:12

            Nedávno tu proběhly analýzy rozvah vybraných automobilek. Ty německé nic moc, i když zrovna na VW si nevzpomínám. Teď se roztrhl pytel s nezávislými testy zaměřenými na emise a je to žalostné zjištění - VW není sám, kdo v reálu plní na míle daleko od homologačních měření. Toho by si média měla více všímat, protože se jedná o systémový problém a ne jen o izolovanou kauzu VW.
            kadanfm
            • kadanfm
             08.10.2015 10:32

             Pokud to tak je, uveď další fy, co podvádí.
             Velkamedvědice
     •  
      07.10.2015 15:38

      Tak když je to tak snadné a někdo ten snadný fyzikální postup použít měl, ale nepoužil, zakládá to důvodné podezření, že by mohl šidit. To jsou takoví mentální chudáci na těch homologacích?
      kadanfm
      •  
       07.10.2015 15:51

       Plnit emise je jednoduché, ale když si k tomu automobilka usmyslí, že to kvůli zákazníkům musí být diesel, musí to mít výkon 180 k, nebýt dražší než 700 tisíc a vejít se to musí do prostoru, který nabízí módně designové tvary, je problém na světě. Na obranu automobilek mohu říci maximálně, že EU tím požadavkem na nízké emise CO2 jim to taky neulehčila.
       ..
       •  
        07.10.2015 16:16

        A tak se vyrobily miliony kusů během několika let a nikdo si ničeho vůbec nevšiml. Tak dokonale to měli vymyšlené. Pak přišel nějaký automoto klub a na výfuk nasadil zařízení v hodnotě možná stovek tisíc korun a ty emise změřil. Ostatní byli šokováni a stáli s otevřenou pusou a zmohli se jen na otázku - jak se to mohlo stát? Takové zneuctění autority!
        kadanfm
        •  
         07.10.2015 17:10

         ... oni se zmohli jen na otázku - jak se to mohlo stát. To by se asi VW skutećně líbilo. Oni se zmohli na to, že je budou trestně stíhat.
         ☺lolek☺
        •  
         07.10.2015 16:31

         ... jj, asi tak nějak. Jen bych doplnil, že ony se ty vozy nevyrobily néjak samy, ale vyrobil je VW, a nebylo to jen několik let ale téměř celá dekáda, skoro. Ale pokud to směřuješ tam, že trestně stíhány by méli být i emisní kontroloři, tak to já nejsem proti, jen ať jdou v klidu bručet taky.
         ☺lolek☺
         •  
          07.10.2015 16:42

          No především tam by se měla zaměřit pozornost. Zákon, který nepřináší efekt a není vymáhán, akorát deformuje trh, vysává peníze a vede k absurditám, které nakonec vedou proti záměru zákona. Tak to prostě v životě chodí se vším, emise ne-emise. V r. 2008 byli taky všechny kdejaké ekonomické autority šokovány...
          kadanfm
          •  
           07.10.2015 17:01

           ... já nejsem proti, zavřete je všechny. Jen pŕedpokládám, že VW nechceš v těchto souvislostech omilostnit. Když už se tak pěkně přiznal, že podvádél
           ☺lolek☺
           •  
            07.10.2015 17:05

            Nic nepřiznávám, páč jsem nic nepopíral a nic jsem nespáchal. Nech si ty své inkviziční podprahové metody.
            kadanfm
            •  
             07.10.2015 17:13

             ... zjevně jsi se přehlédl, to se může stát. Co by se ale stávat nemělo je, abys mě kvůli své chybě křivácky obviňoval. Psal jsem, že se přiznal VW.
             ☺lolek☺
             •  
              07.10.2015 17:20

              Máš pravdu, na místo "se" jsem četl omylem "ses". Takže beru zpět obvinění tvé osoby.
              kadanfm
          •  
           07.10.2015 16:47

           Nj, když takové směrnice vymýšlejí komisaři na myšlenkové úrovni Jourové, divíš se?:-))
           Jesse
      •  
       07.10.2015 15:43

       ... a Ty bys čekal, že bude podvádět zrovna VW, a dokonce tak, že zanechá otisky prstů v miliónech vozů po celém světě? Já ne. Doteď. Jinak ano, kontroly bude vhdné posílit. A hlavně opustit slerpou uličku vývoje, diesely.
       ☺lolek☺
Aktuální komentáře
11.12.2023
22:05Wall Street v pondělí mírně posílil, FED a inflace před námi  
17:35Velké techy jsou dnes zátěží, ale trhy se celkově drží  
17:19Ojedinělá propast mezi produktem a příjmy – relevance pro akcie?
15:23DCLA: Podmínkou dalšího růstu akcií jsou dobrá čísla z ekonomiky, u poklesu sazeb záleží na důvodech
13:58Než otevře Wall Street: Cigna, krypto, DoorDash, HP  
13:39Analytici UBS začínají pokrývat ČEZ, obchoduje se podle nich s nepřiměřenou prémií vůči ostatním energetikám  
12:33Týdenní výhled: Fed, ECB ani BoE sazby měnit nebudou  
11:54Obchodování je opatrnější před důležitými událostmi týdne  
11:11Jan Bureš: Inflace podle očekávání zvolnila, klíčový bude leden a efekt přecenění
10:14Inflační tlaky postupně odeznívají, meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 7,3 pct
9:35Bloomberg: Ekonomika eurozóny podle analytiků vstoupí do recese
9:12Rozbřesk: Inflace v listopadu lehce zvolnila, klíčový však zůstává leden a síla efektu přecenění
8:53Síkela přiznal možnost vybudování 4 nových jaderných reaktorů a S&P 500 by příští rok mohl dosáhnout nového maxima  
8:34Europarlament se dohodl na nových pravidlech pro využívání umělé inteligence. V regulaci AI se tak Evropa dostává před USA či Čínu
6:19Amazon vytáhl do boje s Shein. Láká prodejce levné módy a čínskou konkurenci chce vysát před IPO
10.12.2023
16:13Dočkáme se hodně drahé čokolády? Počasí v Africe ničí kakaovou úrodu
10:03Víkendář: Příliš složité banky a Uber dokazující reálnost svého byznysu
09.12.2023
13:14Nejlepší tradeři všech dob: Ed Seykota...každý dostane od trhu, co si zaslouží  
8:56Víkendář: Kam investuje jeden z nejlepších hodnotových investorů současnosti?
08.12.2023
22:01Americké indexy v závěru týdne posilovaly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (11/23 Q2, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y