Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Banky budou muset kvůli novým pravidlům hodně investovat

Banky budou muset kvůli novým pravidlům hodně investovat

10.11.2015 12:33
Autor: Pavel Daniel

Globální finanční regulátoři zveřejnili nová pravidla, která řeší krizové scénáře finančních institucí podle pravidla „příliš velká na to, aby zkrachovala". Nové standardy směřují k tomu, aby banky změnily způsoby, kterými pro sebe získávají zdroje financování. Podle komentátorů mohou nové požadavky pravidel přinutit finanční společnosti vydat více než 1,1 trilionu Amerických dolarů v nových akciích.

Plán, vypracovaný Radou pro finanční stabilitu ve švýcarské Basileji, si klade za cíl zajistit, aby největší globální banky světa udržovaly značné finanční polštáře, které mohou pokrýt případné ztráty. Podle komentátorů jde o posílení pravidla, že selhání banky hradí její investoři, nikoli daňoví poplatníci.

Cílem speciálního režimu je předejít nečekaným situacím, které vyvolaly komplikace finančních institucí v roce 2008 a na jejichž záchraně se museli podílet daňoví poplatníci. Pravidla jsou nastaveny tak, aby krach nějaké banky nevyvolal kolaps finančního systému a tím i rozsáhlou finanční paniku. Mezi třicítku největších peněžních institucí, kterých se nová pravidla dotknou, patří JP Morgan Chase, HSBC, Baclays, BNP Paribas, Citigroup, Deutsche Bank, Bank of America, Credit Suisse, Goldman Sachs, Mitsubishi UFJ FG, či Morgan Stanley. Kompletní seznam dotčených bank naleznete ZDE

K dalším opatřením patří i to, že až do ledna 2019 bude muset třicítka největších finančních domů světa držet finanční polštář ve výši nejméně 16 % jejich rizikově vážených aktiv ve vlastním kapitálu. Tento požadavek se poté bude postupně navyšovat tak, aby banky měly v lednu 2022 18 % rizikových aktiv pokrytých vlastním kapitálem.

Zdroj: Market Watch, Reuters



Čtěte více:

Regulátoři mění pravidla pro „too big to fail“ banky
09.11.2015 15:03
Globální finanční regulátoři představili konečný návrh nových pravidel...
Summary: Nová pravidla pro regulaci velkých bank
09.11.2015 17:24
Banky:Globální finanční regulátor FSB (Financial Stability Board) publ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board