Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá ekonomika ve 3Q zvolnila růst na 0,3 %, Francie po stagnaci ožila

Německá ekonomika ve 3Q zvolnila růst na 0,3 %, Francie po stagnaci ožila

13.11.2015 9:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila tempo mezičtvrtletního růstu na 0,3 procenta z 0,4 procenta v předešlých třech měsících. V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky zvýšil o 1,8 procenta (NSA) po tempu 1,6 procenta ve druhém čtvrtletí. V dnešním předběžném odhadu to oznámil spolkový statistický úřad.

ger-1

Oba výsledky odpovídaly odhadům ekonomů v anketě agentury Reuters. Výkon ekonomiky oslabovala bilance zahraničního obchodu, kde dovoz rostl rychleji než vývoz. Mírně také klesly investice. Hlavním tahounem růstu tak byla domácí spotřeba, soukromá i veřejná, uvedl úřad bez číselného upřesnění.

Německá vláda minulý měsíc snížila odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta. Za zhoršením prognózy bylo zpomalování v Číně a na dalších rozvíjejících se trzích. Pro příští rok Berlín nechal svůj odhad růstu beze změn na 1,8 procenta.

Francie

Francouzská ekonomika ve třetím čtvrtletí obnovila růst, hrubý domácí produkt (HDP) země stoupl o 0,3 procenta. Oznámil to francouzský statistický úřad INSEE v dnešním předběžném odhadu. Ve druhém čtvrtletí upadla druhá největší ekonomika eurozóny do stagnace poté, co v prvních třech měsících roku vzrostla o 0,7 procenta.

fre-1

V letním kvartále francouzské ekonomice pomohl růst spotřeby a budování zásob. Oslaboval ji ale prudký růst dovozu a slabší vývozu. Bilance zahraničního obchodu snížila růst HDP ve třetím kvartále o 0,7 procentního bodu, uvedl INSEE.

Výsledek byl v souladu s předpověďmi ekonomů oslovených agenturou Reuters. Ti ve třetím čtvrtletí odhadovali oživení růstu v rozmezí od 0,1 do 0,4 procenta.

Za prvních devět měsíců roku francouzský HDP vzrostl v přepočtu na celý rok o 1,1 procenta. Znamená to, že v letošním roce je takřka zaručeno naplněni vládního odhadu jednoprocentního růstu.

Zdroj: ČTK, RTRS, BBG


Čtěte více:

Rozbřesk – Prezident ECB dal jasný signál, že banka rozšíří politiku kvantitativního uvolňování
13.11.2015 9:10
Dnes nás v Evropě čekají důležité výsledky HDP za třetí kvartál. Ty bu...
Technická analýza - Eurodolar před klíčovými daty přesně na pivotu, na další směřování vyčká do 11 hodin
13.11.2015 9:16
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje současně s hladinou denního pivot...
ČR - Ekonomika si drží svižné tempo
13.11.2015 9:22
Podle předběžného odhadu statistického úřadu se růst české ekonomiky u...
Konec intervencí ČNB se může oddálit kvůli politice ECB
13.11.2015 9:39
Případné ukončení režimu devizových intervencí a opuštění závazku udrž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD