Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Problémové Chicago - podnikatelská nálada se nelepší

Problémové Chicago - podnikatelská nálada se nelepší

30.11.2015 15:54, aktualizováno: 30.11. 16:19
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Chicagský institut ISM dnes zveřejnil listopadová data o podnikatelské náladě. Hlavní index se zhoršil a spadl rovnou zpět pod 50 bodů, čímž naznačuje zhoršování podmínek. Trh byl po říjnových 56,2 naladěn na 54 bodů, ale index v listopadu klesá na 48,7.

Velkou měrou se na změně hlavního indexu opět podílely nové objednávky. Tentokrát tím negativním směrem, neboť vykázaly prudký pokles. Také dílčí index produkce se zhoršil výrazně, ale aspoň se udržel těsně nad 50 a ukazuje tedy na stagnaci výroby. U ostatních složek indexu takové změny nesledujeme. Zaměstnanost se podle průzkumu mírně zlepšuje.

Tak jako už od začátku roku vykazuje chicagský průzkum hodně nevyrovnané výkony. Po únorovém propadu pod 50 bodů má index sice tendenci se postupně zlepšovat, ale děje se tak při velké volatilitě v rámci jednotlivých měsíců. Tu způsobují navíc klíčové komponenty průzkumu zkoumající sílu výroby a nové poptávky.

Nepříznivý výsledek zvyšuje riziko, že rovněž index ISM za celé USA klesne pod neutrální padesátku. Tento celostátní ISM však není tak rozkývaný a jeho krátkodobá korelovanost se situací v Chicagu se snížila. Automaticky tedy se špatným ISM nepočítáme a to i díky vývoji průmyslových objednávek, který se přece jen zlepšil. Dolar na dnešní data reaguje minimálně.


Čtěte více:

Rozjednané prodeje domů v USA nečekaně zpomalují
30.11.2015 16:08
Rozjednané prodeje starších domů v říjnu zpomalují a rostou proti před...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.02.2026
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 procenta
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m