Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Pražská krvavá lázeň: PX letos -8 %, ČEZ poprvé od 2005 pod 400 Kč

    Pražská krvavá lázeň: PX letos -8 %, ČEZ poprvé od 2005 pod 400 Kč

    15.01.2016 16:58
    Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

    Pražská burza se i dnes svezla na vlně výprodejů a negativního sentimentu který panoval na globálních akciových trzích. Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite v pátek zaznamenal více než 3procentní ztrátu a čínské akcie tak dneškem po pádu z prosincového vrcholu o více než 20 procent vstoupily na medvědí trh. Negativní tržní sentiment posílil až více než 5procentní propad ropy WTI a více než 4procentní propad referenční ropy Brent. Cena obou dnes opět klesla pod 30 dolarů za barel hlavně v obavách o nárůst íránského vývozu. Ropa stáhla dolů hlavní evropské akciové indexy, přičemž německý DAX ztrácel i přes 3 procenta a na tento trend navázaly i trhy v USA, kde po otevření hlavní indexy zaznamenávaly více než 2procentní ztráty. Červená vlna, která spláchla Evropu i USA podpořila pokles titulů z finančního sektoru nebo ČEZu na domácím trhu.

    Index pražské burzy tak prohlubuje ztráty, které sbírá od začátku letošního roku a propadá se dále pod 900 bodů na několikaletá minima. Jen za tento týden PX ztratil 4,6 procenta, za rok 2016 pak 7,9 procenta. Na jen mírně podprůměrném objemu obchodů 0,606 miliardy zakončil index PX tento týden ztrátou 1,95 procenta na úrovni 881,12 bodu.

    Pod prodejním tlakem se znovu ocitly akcie ČEZ poté, co Čína a propad ropy stáhly dolů komoditní sektor. Akcie ČEZ během dne ztrácely i 2 procenta a spadly tak na nejnižší úroveň od května 2005, tyto ztráty však před závěrem ještě prohloubily a propadly se poprvé od roku 2005 pod psychologickou hranici 400 za akcii. Titul odepsal 2,31 procenta na 392,70 za akcii.

    V rudé se v reakci na dění na evropských trzích topil celý finanční sektor. Nejlépe dopadla Komerční banka, která odepsala 0,61 procenta na 4862 . Největší procentní ztráty zaznamenala ve finančním sektoru opět Erste Bank. Titul se propadl o dalších 4,32 procenta na 670,70 , tedy pod 700 za akcii. VIG ukončil obchodování o 3 procenta níže na 617 za akcii.

    Defenzivní tituly obchodovaly smíšeně – Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens nenavázal na včerejší zisky a ukončil obchodování o 0,66 procenta níže na 722,20 . Tabák skončil jako jeden z mála titulů dnes v plusu se ziskem 0,42 procenta na 11850 .
    Akcie telekomunikace O2 taktéž v zeleném, připsaly více než procento na rovných 250 .

    Mediální skupina CETV prohlubovala ztráty z tohoto týdne. Zaznamenala pokles o více než 4 procenta na 59,30 . Unipetrol rostl o 1,52 procenta a ukončil obchodování na 159,90 . Akcie loňského nováčka na pražské burzovní scéně, Kofoly v pátek sbíraly největší procentní zisky a připsaly více než 2 procenta na 487 . Sázková kancelář Fortuna odepsala bezmála 1,85 procenta na 79,60 . Akcie Stock Spirits ztratily 4,5 procenta na 41,85 . Akcie NWR zůstaly beze změny na 8 haléřích.


    Čtěte více:

    Ropa už s třicítkou jen neflirtuje… Padá střemhlav dolů
    15.01.2016 12:27
    Ropa se na konci tohoto týdne řítí opět střemhlav dolů a propadá se ta...
    Americký spotřebitel moc neutrácí, ale očekávání má slušná
    15.01.2016 16:24
    Dnešní data o maloobchodních tržbách za prosinec zklamala. Po přelomu...
    Páteční výplach - důvod? Data, ropa, sentiment
    15.01.2016 16:27
    Všechno to začalo velmi nevinně v Číně, kde data ukázala na nižší obje...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.07.2026
    22:00AI akcie zažily další výplach, ale zbytek Wall Street mírně rostl  
    17:08V Číně už roky probíhá to, čeho se trhy obávají v USA
    15:28Citadel jde proti trhu. Zvýšení sazeb očekává už tuto středu
    14:29Coca-Cola překonala očekávání a zlepšila výhled. Tahounem jsou nápoje bez cukru i fotbalový šampionát
    14:26Boeing sice dál zůstává ve ztrátě, ale návrat k pozitivnímu cash flow potěšil investory
    14:01Čínský průlom vyděsil investory. Akcie ASML se propadly, její konkurenční postavení zůstává
    12:40Goldman Sachs: Hedge fondy stále věří umělé inteligenci
    12:13Výrobci pamětí propadají a tíží celý sektor, zatímco levnější ropa svědčí Evropě  
    11:40Dvacítka ekonomů varovala před rozvolňováním rozpočtových pravidel
    11:13Johnson & Johnson zaplatí miliardy za urovnání sporů o mastek. Končí tak jedna z největších právních bitev v historii firmy
    11:02FX Strategie: Eurodolar čeká rušné léto. Koruna zůstává v dovolenkovém režimu  
    9:53Čtvrtletní zisk Mercedesu po třech letech vzrostl, divizi aut dál brzdí Čína
    9:25Rozbřesk: Evropa nestíhá plnit zásobníky. Dražší plyn příští rok zvedne inflaci
    8:55Trhy uklidňuje možná dohoda s Íránem, ale AI sektor dál čelí silnému výprodeji  
    6:07Začíná nejdůležitější týden výsledkové sezóny. V centru pozornosti bude AI a CAPEX
    27.07.2026
    22:02Americké trhy táhne dolů drahý polovodičový sektor  
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board