Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Ani den po výprodeji nebude sentiment pozitivní

Ani den po výprodeji nebude sentiment pozitivní

09.02.2016 8:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Pražská burza se včera neubránila a plnými doušky nasávala atmosféru na západoevropských trzích, které byly plně ovlivňovány sentimentem. Index PX tak ztratil 3,57 % na 872,53 b. na mírně podprůměrném objemu.

Největší objem během dne byl zaznamenán na Erste Bank – cca. jedna třetina. Akcie však strhla pozornost na sebe již mnohem dříve. To když začala oslabovat o více jak 5 %. Nakonec cena akcie skončila den na 627 s intraday ztrátou -9 %.

To vše bez jakýchkoliv fundamentálních kurzotvorných zpráv. Obecně sektor finančních domů byl pod silným tlakem a bankovní subsegment indexu DAX před koncem obchodování ztrácel přes 8 %. Investoři tak následovali své obavy a vyprodávali bankovní tituly. Ztráty se nevyhnuly ani dalším titulům na pražské burze z finančního sektoru. VIG ztratil -3,85 % na 577,30 . Akcie KB odolávala „nejlépe“, když ztratila -1,89 % a skončila na 5 200 . Tedy o rovných 100 korun níže proti závěrečné ceně z předešlého týdne.

Druhou nejobchodovanější akcií podle objemu byl v pondělí ČEZ. Energetické akcie na ostatních trzích také dostávaly na solar a ČEZ s nimi. Ztratil 3,24 % na 382,20 a znovu se noří směrem k několikaletým minimům. Tady ovšem byl důvod k negativnímu výkonu akcie. CEO firmy Beneš v neděli řekl, že kvůli neplánované odstávce Dukovan firma loni přišla o 2,5 mld. v podobě ušlého zisku. Není jasné, jestli mínil čistý nebo operativní zisk. Přesto se jedná o další negativní zprávu uvolněnou před plánovaným představením celoročních výsledků giganta v březnu 2016.

Ostatní tituly se také nevedly nikterak povzbudivě. CETV ztratilo -5,38 % na 56,30 . Defenzivní Pegas Nonwovens oslabil -0,28 % na 715,10 a vyšel z obchodování ještě celkem bez šrámů. Tabák odepsal -1,14 % na 12 700 . O2 CR nedopadla tak strašně a umazala -0,9 % na 241 . Pivovary Lobkowicz se propadly -0,14 % a likérka Stock Spirits odepsala -4,91 %. Výrobce slazených nápojů Kofola ztratila -0,62 % na 479 .

Jediné dvě akcie, které našly recept na růst, byly Unipetrol (+0,61 %) a také sázková kancelář Fortuna, která přidala +6,19 % na 103 .

I po včerejším výprodeji, kdy pražský index PX klesl o více jak 3,50%, nebude sentiment moc pozitivní. Zatím to naznačují futures na index DAX , které odepisují 0,80 %. Další pokles cen můžeme očekávat u akcií společnosti ČEZ vzhledem k vývoji cen elektřiny. Komerční banka je stále poměrně stabilním papírem, který prozatím moc nereaguje na celosvětový sentiment a očekáváme zde mírnou korekci. Po včerejším nečekaném silném výprodeji na akciích Erste, které odepsaly 9%, bude zajímavé tento titul sledovat. Otvírací cena by mohla být vyšší vzhledem k závěrečné rakouské zavírací ceně na hladině 635 , říká trader Patria Tomáš Uher.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2025
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 procent průměru EU, je na úrovni Slovinska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data