Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh práce USA přináší dobré zprávy, zřejmě jediné v dnešním armagedonu

Trh práce USA přináší dobré zprávy, zřejmě jediné v dnešním armagedonu

11.02.2016 14:43, aktualizováno: 11.2. 15:26
Autor: Michal Putna, Patria Online

Aktualizováno

Dnešní jediná důležitější makrostatistika přináší velmi dobré údaje, které minimálně oddalují obavy ze ztráty dynamiky na americkém trhu práce. Vzhledem k současné zjitřené náladě na trzích však nečekáme žádnou positivní odezvu, i když publikovaná data velmi příjemně potěšila.

Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 6. února snížil o 16 tisíc uchazečů (-6 % t/t) na 269 tis. Jedná se o údaj, který je výrazně lepší než konsensus trhu nastavený na úroveň 280k (agentura Bloomberg). Předchozí týden zůstal bez revize na úrovni 285 tis. žadatelů. Celkově hledalo v USA předminulý týden práci 2,239 milionu nezaměstnaných (-21 tis. t/t). Měsíční klouzavý průměr se díky dnešním datům vylepšil na 281,25 tisíc (-3,5k t/t).

Struktura reportu poukazuje na vyšší počet čerstvých žadatelů (NSA) o podporu ve státech Illinois (+5k díky propouštění v průmyslu a službách), Tennessee (+4,2k) a Pensylvánie (+4k). Naopak Kalifornie hlásí pokles žadatelů o 2,9 tis. a rovněž ve Wisconsinu ubylo 1 200 Američanů hlásících se o dávky.

Dnešní statistika příjemně překvapila, překonala konsensus trhu o 11 tisíc a zvrátila pozvolný trend růstu žádostí zahájený loni v prosinci. Vzhledem k tomu, že se již nacházíme v polovině února, lze s velkou pravděpodobností vyloučit novoroční šum v datech, a dnes publikovaná statistika by tedy měla odrážet stále dobrou kondici pracovního trhu (tuto tezi podporuje také pohled na 4W klouzavý průměr).

Dle posledního reportu Goldman Sachs navíc nelze tvrdit, že by měl povánoční nárůst žadatelů své kořeny především v energetickém sektoru, který je pod tlakem rekordně levné ropy. Analýza GS upozorňuje, že vyšší počty nezaměstnaných hlásí jednotlivé státy USA bez ohledu na to, zdali je významná část jejich HDP navázána na těžbu ropy, či nikoliv. Toto konstatování tak tupí obavy z růstu nezaměstnanosti/čerstvých žadatelů o dávky v důsledku stále padajících cen černého zlata.

Počet Američanů nově pobírajících dávky se minulý týden vrátil na hladinu blížící se mnohaletým minimům, kde se tato statistika pohybovala loni v létě. Jobless claims tak dnes přinášejí zřejmě jedinou positivní zprávu na krvácející trhy, tento údaj však bohužel nemá potenciál negativní sentiment zvrátit.



Čtěte více:

Takto vypadá medvědí trh!
11.02.2016 11:16
Poslední dny jsou na světových trzích ve znamení silných výprodejů. Po...
Padající DAX má výkonnost na úrovni Nigérie, jen vzkříšení Deutsche Bank ho nespasí
11.02.2016 16:30
V loňském roce se německý akciový trh řadil z pohledu investorů k těm ...
Akcie bankovního sektoru jsou rozpáleny do ruda; míříme k nejhoršímu měsíčnímu výkonu od loňského srpna
11.02.2016 13:25
Ceny akcií z bankovního sektoru jsou pod velkým tlakem dlouhodobě. Vče...

Váš názor
  •  
    12.02.2016 7:55

    Americky trh prace beriem casto ak nadherny pripad konfabulacie. Cesky povedane lhani si do vlastni kapsy. Pozrite si statistiky urovne pracovnych miest a statistiky vyradenych uchadzacov a statistiky prijimatelov potravinovej pomoci a potom dostanete celkom iny obraz. s pozdravom Eurofisher
    eurofisher
Aktuální komentáře
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
14:44Buffett oficiálně odchází, Berkshire Hathaway vstupuje do nové éry pod Abelem. Změní se něco?
13:04Nejvýkonnější hlavní trh v Evropě: španělské akcie zažívají nejlepší rok od 1993
12:54Hlavní index evropských akcií je blízko rekordu, letos přidává kolem 17 procent
11:13Ceny drahých kovů poslední den roku klesají, za rok ale vykazují vysoké zisky
11:01Trump rozpoutal celní války po celém světě. Jak vypadala jeho obchodní ofenziva v roce 2025?
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data