Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Začíná týden plný nervozity

    Začíná týden plný nervozity

    13.06.2016 9:10
    Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

    Začíná týden, ve kterém na trzích asi bude převládat napětí. A to nejen kvůli masivnímu střeleckému útoku v americkém Orlandu, který může ovlivnit kampaň před americkými prezidentskými volbami. K nervozitě může přispět i americký Fed, který ve středu představí trhům novou prognózu. Počítáme s tím, že nedozná nijak zásadních změn a to včetně indikativního názoru centrálních bankéřů na sazby v roce 2016 a 2017 (tzv. dot plots). A na navazující tiskové konferenci by guvernérka Yellenová měla držet ve hře plán na růst sazeb v nejbližších měsících. To se trhům nemusí vůbec líbit - v tuto chvíli sází na červencový růst sazeb pouze ze 17 % a ochotu Fedu jít ve zbytku tohoto roku nahoru se sazbami tak podle nás opět spíše podceňují.

    Všechen strach ale nemusí mít původ jen v USA. Dobře nám není ani při pohledu na poslední dávku čínských čísel - především pak citelný pokles dynamiky investic, které v Číně rostou nejslabším tempem za posledních šestnáct let.

    A v neposlední řadě pak stále větší pozornost bude přitahovat Británie. Hlasování o Brexitu je na programu již příští týden a v posledních průzkumech veřejného mínění zastánci vystoupení získávají náskok - podle deníku Independent až 10 procentních bodů. I proto se libra znovu dostává pod tlak a s blížícím se hlasováním se nervozita může přenášet i na ostatní evropské trhy.

    Region - forex
    Středoevropský region vzhledem ke kumulaci řady externích rizik asi nebude mít v tomto týdnu na růžích ustláno. Polský zlotý i maďarský forint se již v pátek dostaly pod tlak, zatímco česká koruna zůstává relativně stabilní.

    To se ale teoreticky může změnit s blížícím se datem o hlasování o Brexitu. Eskalace napětí by i českou korunu mohla před hlasováním lehce oslabit, jakékoliv ztráty by ale byly podle našeho názoru dočasné… delší defenzivu na koruně bychom mohli vidět až v případě, že by se Británie skutečně rozhodla EU opustit.

    Dluhopisy

    Rostoucí napětí na trzích hraje do karet bezpečným dluhopisům. Přes vysoké ceny a nízké výnosy se německým bundům dál daří a desetiletý německý výnos spadl v pátek na nová minima - 0,10 %.

    I když věříme, že do konce roku by měly být německé výnosy díky vyšší inflaci výše, v nejbližších týdnech mají šanci naopak ještě poklesnout. Inflace v eurozóně zůstane nízká a bundům se může líbit kumulace politických rizik přiživená slabšími cenami ropy.

    Komodity

    Ceny ropy od pátku padají, přičemž jejich pás zrychlil poté, co se ukázalo, že počet nově nainstalovaných vrtných soustav v USA již podruhé v řadě vzrostl. Kromě toho ropě se dnes nemohou líbit ani čínská data, která zaostala za očekáváním.

     
     

    Čtěte více:

    Týden na měnách: Referendum trápí libru i euro
    10.06.2016 17:02
    Měnové trhy se tento týden příliš nemohly opírat o nová data, neboť ka...
    Americké trhy v závěru týdne ztratily index S&P 500 se vrátil pod 2100b. úroveň
    10.06.2016 22:01
    Akciové trhy v závěru týdne obecně ztrácely a vyjímkou nebyly ani trhy...
    Asie otevřela nový týden novými ztrátami
    13.06.2016 8:20
    Snaha investorů najít před obavami z vystoupení Velké Británie z EU ně...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    11:00EMU - HDP, q/q
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university