Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Libru poslalo vzhůru prohlášení premiérky, dolar brzdily výnosy

Libru poslalo vzhůru prohlášení premiérky, dolar brzdily výnosy

21.11.2016 17:44
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Začátek týdne byl chudý na důležitá makrodata. Pozornost dál míří k americké rozpočtové i měnové politice, dále k politickým tématům v Evropě a ke slovu se znovu přihlásila ropa.

Stanley Fischer ve svém dnešním vystoupení nenaznačoval, že by Fed couval ze svého plánu brzy zvýšit úrokové sazby. K jejich dalšímu výhledu se místopředseda Fedu konkrétně nevyjadřoval. Zmínil posílení dolaru, které ale Fed neodradí od toho, aby dělal, co má. Fischer se věnoval také fiskální politice a vyjádřil obavu, že už není příliš prostoru pro nafukování deficitů.

Ropa si prošla silným růstem spolu s blížící se schůzkou OPECu. Od ní si trh slibuje dohodu na omezení těžby a spekulace mířící tímto směrem mají aktuálně navrch nad pochybnostmi, jaká část kartelu se reálně připojí. Dražší ropa pomáhá vzhůru komoditním měnám a také akciím - energetický sektor je na tom dnes nejlépe.

Pro měny zůstává důležitý pohled na dluhopisové trhy. Americké výnosy nepřekonaly pokles a zůstávají pod úrovní z předchozího dne. Naopak německé výnosy jsou nepatrně výš. Dolar měl v důsledku toho na hlavních párech tendenci ztrácet. Proti euru a jenu jeho oslabení není výrazné, když se odpoledne obchoduje na 1,0625, respektive 110,95.

Velký pohyb vidíme na páru libra-dolar. Částečně i zde pomohl vývoj výnosů, ale hlavní zpráva přišla z Británie. Premiérka Mayová se podle svého prohlášení bude chtít vyhnout opuštění EU v podobě náhlého zlomu. Právě toho se obávaly britské firmy, takže snaha o kontinuitu je kvitována s povděkem. Libra se po vystoupení velmi rychle překotovala výš, zřejmě i kvůli mělkému trhu, a obchoduje se na 1,2470.

Koruna opět nebyla úplně v klidu a po menších výkyvech se nachází na 27,04 za euro. Pauza v nárůstu výnosů podpořila zbytek regionu, kde forint stagnoval a zlotý si připsal menší zisky.


Čtěte více:

Na úvod týdne sledujeme ústup amerických výnosů i dolaru
21.11.2016 10:36
Klíčový zdroj síly dolaru v povolebním období - americké výnosy - se k...
Praha close - Týden začal nepatrnou ztrátou, trh pod tlakem rakouských finančních titulů
21.11.2016 16:59
Pražská burza vstoupila do nového týdne s nepatrnou ztrátou. Index PX ...
Technická analýza - Technická analýza dává prostor pro posílení jenu
21.11.2016 17:37
USDJPY: Měnový pár drží pozice nad týdenním pivotem. Oscilátor relati...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu
06.07.2026
17:03Americké akcie nebyly podle určitého pohledu nikdy levnější než nyní
15:43AFP: Čínská firma nabízí věrohodné a "vždy věrné" humanoidní roboty
13:15Porsche se chystá zrušit další 4 000 pracovních míst
12:49Investiční výhled na druhé pololetí: Poptávka po kapitálu a obrat v politice ECB a Fedu  
10:00Strnad má podle médií zájem o podíl v Pirelli
9:12EasyJet v zásadě souhlasí s nabídkou na převzetí od firmy Castlelake
6:02Trhy za sebou mají nejlepší kvartál od roku 2020. Podle stratégů ještě mají kam růst  
05.07.2026
13:18Investiční výhled na druhé pololetí: Volby vrátí na scénu politická rizika  
9:13Víkendář: AI má jiný investiční cyklus, než předchozí technologie
04.07.2026
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Nárůst inflace i fiskální podpory  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč