Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na ČEZ nedopadá informační povinnost, rozhodl Ústavní soud

Na ČEZ nedopadá informační povinnost, rozhodl Ústavní soud

19.07.2017 10:00
Autor: ČTK

Na energetický gigant ČEZ nedopadá povinnost reagovat na žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Firma v úterý uspěla u Ústavního soudu se stížností na rozhodnutí soudů, podle kterých na ni povinnost dopadala. Ústavní soud rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze zrušil. Podle ÚS jimi bylo porušeno základní právo na soudní ochranu, vlastnit majetek a právo podnikat. Městský soud se bude muset případem zabývat znovu a bude muset brát zřetel na úterní rozhodnutí ÚS.

ČEZ dlouho vede spor s občanským sdružením V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Aktivisté v roce 2006 požádali o kompletní pasporty konkrétního typu paliva od společnosti Westinghouse a analýzy jeho vhodnosti. ČEZ jim ale nevyhověl s ohledem na obchodní tajemství.

Případ nejprve projednal Městský soud v Praze a potom Nejvyšší správní soud. Ten uvedl, že se ČEZ nesmí podávání informací vyhýbat a jejich neposkytnutí musí řádně zdůvodnit. ČEZ oponoval tím, že ho informační povinnost znevýhodňuje proti konkurenci na trhu s energiemi.

Ústavní soud: ČEZ není veřejnou institucí. Je to obchodní společnost

Ústavní soud rozhodnutí městského soudu i NSS zrušil. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský uvedl, že ČEZ není ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím veřejnou institucí, která musí informace poskytovat. "ČEZ je obchodní společností, která se řídí výlučně zákonem o obchodních korporacích. Nehospodaří s žádnými veřejnými prostředky. Nevykonává žádná veřejnoprávní oprávnění. Není státním orgánem ani jiným orgánem veřejné moci a nemá možnost rozhodovat o právech a povinnostech jako ostatní orgány," uvedl Rychetský. Podle něj by přiznání postavení veřejné instituce některé z osob soukromého práva bylo v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

Ústavní soud uvedl, že veřejný účel společnosti je oslabený i tím, že je pouze jedním ze soutěžitelů na trhu výrobců a distributorů elektřiny, a nejde tedy o monopol. Podle Rychetského by tak poskytnutím informací nad rámec ostatních společností firma mohla ohrozit smysl své existence. Ústavní soud doplnil, že jeho závěr nebrání tomu, aby byla obchodním společnostem stanovena povinnost poskytovat informace, ale bude-li na tom veřejný zájem.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK sdělil, že nález Ústavního soudu potvrzuje stanovisko, které ČEZ dlouhodobě zastává. Povinnost poskytovat informace, která je běžně ukládána jen orgánům veřejné správy, by mohla společnost poškodit a představovala by zásah do jejích ústavně zaručených práv, uvedl Kříž.

Veřejná versus soukromá instituce, aneb širší dosah nálezu

Rozhodnutí soudu má širší dosah. "Nález ve svých obecných principech, ve kterých vymezuje rozdíl mezi veřejnou a soukromou institucí, má obecně závaznou platnost a bude muset být aplikován v konkrétních případech i na jiné analogické situace a analogické subjekty. Není možné, aby Ústavní soud vydal seznam obchodních společností, které mají povahu veřejné instituce, a nemají. Nález však jasně stanovil rozlišující kritéria a podle nich se budou muset soudy řídit," doplnil Rychetský.

Nejvyšší správní soud v minulosti svými rozsudky zařadil k povinným subjektům podle informačního zákona také další státem zřízené nebo polostátní firmy, jež pracují ve veřejném zájmu a stát jejich činnost nějakým způsobem kontroluje. Jde například o České dráhy, ale také firmy zřizované samosprávami.


Čtěte více:

Policie prověřuje, proč dal ČEZ peníze lobbistovi z Albánie
28.06.2017 8:36
Česká policie se zabývá tím, proč energetická společnost ČEZ v roce 20...
Dozorčí rada ČEZ zvolila svým předsedou opět Václava Pačese
30.06.2017 8:44
Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ ve čtvrtek zvolila svým předs...
Bulharský regulátor: ČEZ, Energo-Pro a EVN narušují hospodářskou soutěž
06.07.2017 11:43
Bulharský antimonopolní úřad obvinil tři distributory elektřiny, které...

Váš názor
 •  
  20.07.2017 9:15

  Obchodní korporace není veřejnou institucí, i když ji ovládá stát. Rozhodnutí soudu je správné.
  Harp.
 • Tady se Ústavní soud mýlí
  20.07.2017 8:04

  Pokud totiž jsou ve vedení politici-není to čistě obchodní společnost,ale polostátní nebo obecní, a je to v podstatě politická firma,tak se v nich krade a šmelí.Nevědět,kdo a jak to kdo dělá je špatně.A že tomu tak je,to stačí sledovat dění v těchto politických firmách.Pokud by se mělo mluvit o čistě obchodních firmách,tak by tam mělo být vedení vybíráno dle výběrových řízení na posty,ale pokud jsou tam političtí nominanti,tak to čistě obchodní společnost není a voliči mají právo vědět,proč se zdražuje a kdo jejich peníze krade.
  mc
  • Re: Tady se Ústavní soud mýlí
   20.07.2017 8:50

   Nemýlí. Šlo o složení palivových tyčí atd...
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - PMI v průmyslu
3:00Čína - PMI ve službách
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board