Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Pražská burza spouští projekt START pro investice do menších firem

05.10.2017 9:39, aktualizováno: 5.10. 12:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Burza cenných papírů Praha (BCPP) otevírá nový trh s názvem START, který je určen pro středně velké české firmy. Společnostem ze segmentu SME se tak naskýtá možnost získat nedluhový kapitál přímo od investorů, a to za výrazně zjednodušených podmínek odpovídajících možnostem firem této kategorie.

Nový trh START organizovaný burzou ve spolupráci s vybranými partnery a členy burzy je určen pro menší české akciové společnosti s celkovou tržní kapitalizací (hodnotou) nad 1 mil. EUR. Pravidla a podmínky nového trhu byly připraveny tak, aby v maximální míře odstranily všechny bariéry, které malým a středním firmám doposud neumožňovaly využít kapitálového trhu jako zdroje financování. „Regulované trhy jsou pro menší firmy prakticky nedostupné. Důvodem je přemíra administrativy vyžadovaná regulací, která ve svém důsledku zvyšuje celkové náklady na vstup na burzu. Odstranění nebo alespoň částečná eliminace těchto bariér byla pro nás zásadní při přípravě trhu START“, říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Sledujte živý přenos a následně plný záznam z úvodní konference k projektu na Patria.cz:

START nabízí nové příležitosti především pro zkušené, kapitálově silné investory nejen z řad individuálních investorů, ale i soukromých fondů. „V ČR v současné době máme vysoký objem volného kapitálu v rukou privátního sektoru a zároveň nám chybí alternativní možnosti, jak tento kapitál zhodnotit. I zkušenosti ze zahraničí ukazují, že trh pro menší firmy s růstovým potenciálem dokáže tuto poptávku velmi efektivně uspokojit,“ dodává Petr Koblic.

START se bude formou obchodování lišit od stávajících trhů pražské burzy. Na trhu se nebude obchodovat kontinuálně, ale likvidita bude koncentrována do aukčních dnů, tzv. START Days. Během START Days se 4x ročně potká nabídka emitentů s poptávkou investorů. Součástí aukčních dnů bude prezentace emitentů v místě konání aukce nebo formou videa na webu www.pxstart.cz. Bezprostředně poté bude následovat aukce v burzovním systému Xetra. Minimální obchodované množství, tzv. lot, je stanoven na 0,5 mil. .

Burza již v minulosti trh pro malé a střední firmy založila. Jeho fungování bylo postaveno na aktivní spolupráci se členy burzy, kteří měli sloužit jako takzvaní “garanti emisí“. Měli provázet emitenty procesem vstupu, podporovat jejich likviditu a dohlížet na plnění informačních povinností.

„Tento koncept se bohužel neosvědčil. Množství povinností, které bylo kladeno na členy, se ukázalo z jejich pohledu jako obtížně akceptovatelné,“ vysvětluje Petr Koblic.

Na trhu START se plnění informačních povinností přesouvá zcela do rukou emitentů samotných. Ti podle pravidel trhu alespoň jednou ročně zajistí zpracování nezávislé analýzy, která poslouží potenciálním investorům jako vodítko při jejich rozhodování, zda do dané firmy vloží své finanční prostředky.

V případě rozhodnutí firmy vstoupit na trh START, poskytne burza dané společnosti konzultace a zprostředkuje firmě partnery potřebné pro zpracování základních úkonů a dokumentů potřebných pro příchod na START.

 
 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa