Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Po rakouských volbách trhy vyhlížejí ty české. Jaké mohou být ekonomické dopady?

Rozbřesk: Po rakouských volbách trhy vyhlížejí ty české. Jaké mohou být ekonomické dopady?

16.10.2017 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Po rakouských volbách, ve kterých vyhrála pravice a posílila nacionalistická strana svobodných, čeká volební klání další víkend i Česko. České volby na rozdíl od zkušeností našich sousedů v Maďarsku nebo v Polsku málokdy revolučně změní hospodářské směřování země. A i proto se jich trhy zpravidla moc nebojí, ale ani od nich nic pozitivního neočekávají. Podobný scénář očekáváme i dnes.

Suverénní #Kurz: #Rakousko #volby ovládli #lidovci - https://t.co/UDilsOuEBG pic.twitter.com/HQ78LEuYGA

Ekonomické a tržní dopady rozebíráme ve speciální předvolební analýze. Nejpravděpodobnější zůstává, soudě podle předvolebních průzkumů, že vládu sestaví vedoucí hnutí ANO (a to ať už s obžalovaným Andrejem Babišem nebo bez něj). Z průzkumů vychází jako o něco pravděpodobnější pokračování středo-levicové koalice s ČSSD a KDU-ČSL, teoreticky je však možná také pravicová koalice s ODS a KDU-ČSL. V ani jedné variantě se nedá zcela vyloučit tichá (nebo i přímá) podpora Pirátů, méně pravděpodobné je zapojení TOP 09 (ostřeji vystupující proti hnutí ANO).

Pro trhy by byl asi nejvíce negativní takový scénář, ve kterém by s obžalovaným Andrejem Babišem a jeho stranou ANO nechtěly spolupracovat žádné tradiční demokratické strany. A kvůli tomu by hrozily buď předčasné volby, nebo koalice ANO, komunistů a antisystémové SPD.

Ať už bude po volbách pokračovat středo-levicová koalice nebo ji vystřídá tým středo-pravicový, politické programy ukazují na další uvolnění rozpočtové politiky. U pravicových stran přes nižší daně, u ČSSD přes výraznější výdaje (zejména na podporu rodin a seniorů). Další rozpočtová stimulace se ovšem tentokrát bude trefovat do samotného vrcholu hospodářského cyklu a především vyšší sociální výdaje mohou ještě “přitopit pod kotlem”. To je pro nás o důvod víc, proč věřit pokračujícímu zvyšování úrokových sazeb – zdražování peněz. Současný cíl ČNB (podle srpnové prognózy) je 2 % za 2 roky a již listopadová prognóza se bude pravděpodobně přepisovat směrem vzhůru.

TRHY

CZK a dluhopisy

Česká koruna v závěru týdne sklouzla ke 25,80 EUR/CZK. Pomáhaly ji spíše technické faktory - skutečnost, že v uplynulých týdnech prorazila 26,00 EUR/CZK, a další lehký nárůst korunových sazeb implikovaných forwardy (nebo cross currency swapy). Doznívat také mohly jestřábí komentáře Vojtěcha Bendy z ČNB a svoji roli bezesporu sehrává příznivé klima na globálních trzích (VIX se znovu blíží k historickým minimům), které nahrává spekulativním sázkám na koruně. 

Zahraniční forex

Dolar měl během pátečního dne tendenci posilovat k euru, ale po inflaci se rychle vydal opačným směrem a oslabil. Díky naději, že země zamíří k měkkému brexitu, měla nad dolarem od pátečního rána navrch britská libra. 

Tento týden bude z pohledu dat poměrně chudý a tak se pozornost může spíše zaměřit na vystoupení centrálních bankéřů. Do hry se opět dostane šéfka Fedu Yellenová a prezident ECB Draghi.
Z pohledu ostatních měn čeká na zlotý sada tvrdých dat za září.

Ropa

Cena ropy Brent na začátku nového týdne poskočila vzhůru. Roli sehrálo více faktorů, zejména se však pozornost stočila na Blízký východ. Prezident Trump jednak hrozí obnovením sankcí vůči Íránu (zatím jsou v tomto směru USA osamocené), jednak obavy vyvolává posun iráckých jednotek směrem ke Kirkúku, v jehož blízkosti se nachází významná naleziště ropy a je ovládán Kurdy. Trh mohly ovlivnit i informace o poklesu producentské aktivity v USA.


 
 
 
 

Čtěte více:

Co by se dalo realisticky čekat od společného rozpočtu eurozóny?
14.10.2017 19:54
Některé hlasy v eurozóně volají po vytvoření společného evropského roz...
Asi nejhorší důvod pro přijetí eura…
13.10.2017 18:32
Důvodů pro přijetí a nepřijetí eura zaznívá celá řada. Mým kandidátem ...
Koruna končí týden posílením, hlavně proti dolaru
13.10.2017 16:49
Česká měna včera vytěžila mírné zisky z jestřábího komentáře z ČNB. D...
Yellenová: Americká ekonomika překoná dopad hurikánů do konce roku, zrychlí inflace
16.10.2017 8:38
Dopady hurikánů, které od léta zasáhly americkou pevninu, budou mít na...
Rusnok je guvernérem roku pro střední Evropu za hladké ukončení intervencí na koruně
16.10.2017 8:43
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok získal od magazínu GlobalMark...
Suverénní Kurz: Rakouské volby ovládli lidovci
16.10.2017 8:48
V předčasných parlamentních volbách v Rakousku zvítězila Rakouská lido...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2025
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná
12:30Perly týdne: Které akcie nejvíce těží z AI
11:21Dnes se může rozhodovat, jestli trhy vstoupí do korekce. Po veletoči na Wall Street padá i Evropa  
11:00Podnikatelská aktivita v eurozóně solidní, tempo brzdí průmysl
10:49Nové doporučení Patrie: Moneta atraktivní pro dividendy, prostor pro růst omezený  
10:35ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
10:03FRESH: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
9:04Rozbřesk: Smíšená data z trhu práce komplikují Fedu prosincové rozhodnutí
8:48Výhled Nvidie trhy nepřesvědčil, Goldmani hlásí nárůst shortů a brexit stál Británii až 240 mld. liber  
7:14Slok: Prosincový pokles sazeb by pro Fed byl těžký
20.11.2025
22:01Wall Street pod tlakem: volatilita zasáhla technologie i kryptoměny  
17:37AI a „dobrá deflace“ druhé průmyslové revoluce
16:16Během posledních 15 let došlo k výrazné změně ve fungování Fedu a schopnosti monitorovat jeho politiku
16:02Trh s luxusním zbožím příští rok vzroste o tří až pět procent, očekává Bain
15:08Americký trh práce přinesl v září po několika slabých měsících slušné zlepšení  
14:34Abbott koupí za 21 miliard dolarů výrobce testů na rakovinu Exact Sciences
14:23Blackwell na vrcholu, Rubin na obzoru. Nvidia táhne AI revoluci, varovný prst ale zvedají rostoucí zásoby  
14:06Walmart překonal odhady a zlepšil celoroční výhled
12:05Robotaxi dosáhlo bodu zlomu, zní z Baidu. Čínská expanze do zahraničí je agresivnější než u americké konkurence

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university