Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Růst české ekonomiky: Pětka potvrzena

    Růst české ekonomiky: Pětka potvrzena

    01.12.2017 9:34
    Autor: Petr Dufek, ČSOB

    Zpřesněné údaje statistického úřadu potvrdily, že česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku skutečně vzrostla o pět procent. Jde o nejlepší výsledek za necelé dva poslední roky, za kterým stojí na straně poptávky téměř rovným dílem spotřeba domácností i investice, pozitivně zapůsobil i zahraniční obchod.

    Spotřebu přitom táhne nahoru rekordní zaměstnanost ruku v ruce se zlepšující se finanční situací domácností. Impozantní je stále silně pozitivní dopad zahraničního obchodu, protože v době zesilující tuzemské spotřebitelské i investiční poptávky by se dal čekat spíše opak. Nicméně tempo dovozu i nadále zaostává za výsledky exportu.

    001

    Asi nikoho nepřekvapí, že se ekonomice daří (z pohledu nabídkové strany) především díky excelentnímu výkonu zpracovatelského průmyslu, a to nejenom toho automobilového. Ostatně nad očekávání dobré výsledky byly známé už předem a navíc tzv. měkké ukazatele naznačují, že expanze tuzemského průmyslu zdaleka ještě nekončí. Podrobné výsledky ukazují, že rostou v podstatě všechna odvětví včetně stavebnictví.

    001

    Pozitivní zprávou je, že pokračuje investiční boom, a to nejenom díky zvýšenému zájmu o bydlení, ale i v důsledku investic firem do strojů a dopravních prostředků. Firmy jsou do investic někdy i tlačeny kombinací dvou dominantních faktorů letošního roku. A sice vysokou poptávkou, kterou dokáží v době nedostatku nových zaměstnanců naplňovat s postupně narůstajícím zpožděním.

    Velmi silný výsledek můžeme očekávat i od končícího čtvrtého kvartálu letošního roku. Růst okolo pěti procent poháněný spotřebou i investicemi by nicméně měl pokračovat i v roce 2018, kdy ovšem očekáváme jeho zpomalení ke třem procentům. Vzhledem k tomu, že s takovým výsledkem počítá i prognóza ČNB, nebude tento návrat k udržitelnějším hodnotám na překážku v její snaze o normalizaci úrokových sazeb. Nakonec už v prosinci může sáhnout k letos už třetímu navýšení její hlavní úrokové sazby.

    Předposledním dílkem skládačky obrázku stavu českého hospodářství by měly být v pondělí mzdy za třetí čtvrtletí. I ty budou nejspíše ve znamení vysokého růstu v důsledku zvyšujícího se napětí na českém trhu práce. Nakonec rekordně nízká nezaměstnanost spolu s historicky nejvyšší nabídkou volných pracovních míst snad nic jiného ani přinést nemohly. Pak už zbývá jen inflace, která nejspíše mírně ustoupí ze svého pětiletého maxima. 

     
     
     

    Čtěte více:

    Inflace kulminuje. Za zvýšením můžeme opět hledat potraviny
    09.11.2017 9:30
    V říjnu rostly spotřebitelské ceny v tuzemsku o 0,5 % v důsledku další...
    Česká ekonomika si drží tempo
    14.11.2017 9:19
    I ve třetím čtvrtletí letošního roku růst české ekonomiky nijak nepole...
    Developerská společnost Orco prudce zvýšila zisk
    01.12.2017 8:14
    Developerská společnost Orco Property Group v letošních prvních třech ...
    Alternativní taxislužba Lyft ztrojnásobila příjmy a snížila ztrátu
    01.12.2017 8:24
    Provozovatel alternativní taxislužby Lyft snížil za pololetí ztrátu o ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.08.2026
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    13:00Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:55Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data