Aktualizováno V říjnu rostly spotřebitelské ceny v tuzemsku o 0,5 % v důsledku dalšího zvýšení cen potravin. V daném měsíci doznívala máslová horečka, a jak uvádí statistický úřad, přidalo se k ní i zdražení čerstvé zeleniny.
Meziroční inflace se aktuálně vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních pět let. Naplňuje se tak prognóza ČNB předpokládající meziroční inflaci v říjnu na úrovni 2,8 %. I v tomto případě platí, že inflaci v ČR vytvářejí především zdražující potraviny. Za poslední rok si za ně připlácíme v průměru skoro o osm procent a podílejí se na inflaci v podstatě z poloviny.

Druhým nejvýznamnějším proinflačním faktorem jsou rostoucí náklady na bydlení. Realitní boom se nejenom přímo odráží v rekordním růstu cen nových i starých bytů, ale s odstupem času zvyšuje i tržní nájemné. K tomu se začíná postupně přidávat i dražší elektrická energie, kterou rychlejší nárůst navíc ještě teprve čeká. Skončila rovněž doba levných pohonných hmot, a tak poslední tři měsíce přichází inflace i od nich.
Podle našeho názoru inflace právě kulminuje a v dalších měsících začne postupně klesat. V závěru roku se sníží nejspíše na 2,5 % a bude se tak stále nacházet nad úrovní cíle ČNB. Ke 2 procentům se inflace vrátí nejspíše až v závěru příštího roku.
Pro centrální banku znamená aktuální inflace první úspěšný test její nejnovější prognózy. Další zvýšení úrokových sazeb není daleko, nicméně o tom, jestli se tak stane v prosinci, rozhodne síla koruny a především pak první odhad růstu HDP a mezd za třetí čtvrtletí. Prozatím to ovšem vypadá tak, že ČNB až tak pospíchat nemusí a další krok si může nechat na únorové zasedání. Zvlášť když ECB rozhodně od její extrémně uvolněné politiky jak se zdá, nic neodradí.