Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobce obuvi Prabos míří na nový trh pražské burzy Start

Výrobce obuvi Prabos míří na nový trh pražské burzy Start

15.02.2018 8:23, aktualizováno: 15.2. 8:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Společnost Prabos, český výrobce obuvi ze Slavičína, míří na nový trh pražské burzy Start. Prostřednictvím primární nabídky akcií nabídne 15procentní podíl tuzemským investorům. Firma si tak chce otevřít nové možnosti financování plánovaného růstu. Investory hodlá oslovit především zajímavým dividendovým výnosem, informovala společnost Starteepo, která na transakci spolupracuje. Ta také odhaduje velikost transakce na 60–90 milionů korun.

Start, který se otevírá 15. května, je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy. Těm se tak naskytne možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek. Nebude se na něm obchodovat kontinuálně, ale při aukčních dnech. Během nich se čtyřikrát ročně potká nabídka emitentů s poptávkou investorů. Zájem o vstup na Start vyjádřily zatím tři firmy, řekl ČTK mluvčí burzy Jiří Kovařík.

V případě úspěšného úpisu Prabos nevylučuje budoucí navýšení kapitálu a zvýšení počtu obchodovaných akcií na trhu Start.

"Nový trh Start nás oslovil svými parametry, které zcela naplňují naše potřeby. Nabídnutím 15procentního podílu si chceme otestovat tento zdroj financování a v případě potřeby jej hodláme využívat nejen pro současnou, ale především pro budoucí expanzi firmy," uvedl předseda představenstva firmy Jaroslav Palát. Dodal, že si chce ve firmě nechat 35procentní podíl. Druhým akcionářem zůstává s 50 procenty člen představenstva a dlouholetý výrobní ředitel společnosti Juraj Vozár.

"Očekáváme, že o akcie bude velký zájem. Prabos je tradiční česká firma navazující na baťovskou tradici výroby bot v Čechách. Nabídka akcií jistě osloví typického domácího investora, který ocení předpokládanou dividendu. Měla by být schopna nabídnout až šestiprocentní dividendový výnos k očekávané upisovací ceně akcie," uvedl manažer transakce František Bostl ze Starteepo.

Prabos je výrobce obuvi s tradicí sahající do roku 1860. Tehdy vznikla společnost Japis, která zpracovávala usně a po první světové válce zahájila výrobu obuvi. Po znárodnění v roce 1948 přešla společnost Japis pod správu n.p. Baťa a následně byla v roce 1952 začleněna do n.p. Svit Gottwaldov. V roce 1991 se závod transformoval jako samostatná divize společnosti Svit Zlín. Prabos se nyní řadí mezi přední výrobce pracovní obuvi pro průmyslové použití, obuvi pro vojenské, hasičské a policejní složky a také obuvi trekové, lovecké a outdoorové.

Podle předběžné účetní uzávěrky dosáhla firma loni tržby přes 320 milionů korun a čistý zisk 36,8 milionu korun, který meziročně vzrostl o 56 procent. Firma chce rozšířit výrobní kapacity a produktovou nabídku směrem k volnočasové outdoorové obuvi.

Zdroje: ČTK, Patria.cz

 
 
 

Čtěte více:

Evropská startupová scéna roste, narodí se příští gigant u nás?
07.12.2017 13:07
Evropské startupy jsou na dobré cestě překonat za rok 2017 hranici 19 ...
První startupový exit O2 v historii: Skrze akcelerátor BOLT operátor odešel s Taxify
20.12.2017 9:25
Operátor O2 prodal svůj podíl v estonské přepravní platformě Taxify za...
Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV míří na trh START pražské burzy
30.01.2018 8:38
Česká společnost Primoco UAV SE, která vyvíjí, vyrábí a prodává civiln...

Váš názor
 •  
  16.02.2018 17:25

  'Očekáváme, že o akcie bude velký zájem. Prabos je tradiční česká firma navazující na baťovskou tradici výroby bot v Čechách' Ja bych rekl, ze spis na Morave.
  GeGe
 •  
  16.02.2018 14:31

  To je ale hrozná šaškárna ten trh Start. Když se objeví nějaká kurzotvorná informace, bude člověk čtvrt roku čekat, aby mohl zareagovat. Kurzy nejspíš budou lítat ode zdi ke zdi. Za mě šílená hloupost...
  qwer
 •  
  16.02.2018 10:54

  když vzpomínám na IPO NWR, tak zloděj Bakala taky sliboval světlé zítřky.....nevím, ale od českého kapitalisty radši utíkat......
  abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
0:00Prosus NV (12/19 Q3)
0:00Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu