Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Německá pokuta pro Volkswagen: Kvůli emisnímu skandálu zaplatí miliardu eur

    Německá pokuta pro Volkswagen: Kvůli emisnímu skandálu zaplatí miliardu eur

    14.06.2018 8:38
    Autor: ČTK

    Německá prokuratura vyměřila automobilovému koncernu Volkswagen kvůli emisnímu podvodu pokutu ve výši 1 miliardy eur. Volkswagen uvedl, že pokutu přijímá, a přiznává se tak ke své zodpovědnosti. Podle agentury Reuters jde o jednu z nejvyšších pokut, jakou kdy německé úřady některému podniku vyměřily.

    Prokuratura v německém Braunschweigu dospěla k závěru, že Volkswagen se dopustil pochybení při dohledu nad činností divize pro vývoj motorů. "Volkswagen pokutu po důkladném zkoumání přijal a nepodnikne proti ní žádné právní kroky. Volkswagen se tak hlásí ke své zodpovědnosti za dieselovou krizi," uvedla automobilka.

    V důsledku udělení pokuty bude ukončeno přestupkové řízení proti automobilce. Na rozdíl od trestněprávního řízení, které může být namířeno pouze proti osobám, může přestupkové řízení vyústit v pokuty vůči podnikům. Podle prokuratury lze pokutu vyměřit, pokud se zjistí, že "nezbytná kontrolní opatření byla úmyslně či z nedbalosti opomenuta, takže došlo k trestněprávně závažnému porušení povinností". V německém právním systému jde o jednu z mála možností, jak pokutou přímo potrestat podnik za chybný postup finančně odpovědných pracovníků, uvedla prokuratura.

    Šéf koncernu Herbert Diess uvedl, že Volkswagen stále pracuje na překonání emisního skandálu. "Je nezbytné učinit další kroky k obnovení důvěry ve firmu a v automobilový průmysl," prohlásil.

    Volkswagen již v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

    Začátkem loňského roku americká vláda s Volkswagenem uzavřela dohodu ohledně urovnání emisního skandálu, v jejímž rámci automobilka souhlasila se zaplacením částky 4,3 miliardy dolarů (zhruba 94 miliard Kč).

    Celkové náklady automobilky na řešení emisního skandálu jsou ale mnohem vyšší. Kromě pokut zahrnují rovněž výdaje na svolávání automobilů k úpravě či odškodné pro majitele a prodejce vozů. Volkswagen si již na řešení skandálu dal stranou 28,5 miliardy eur, dnešní pokuta však v této částce není zahrnuta. Bude tak mít negativní dopad na hospodářské výsledky podniku, uvedli analytici ze společnosti Evercore ISI.

     

    Čtěte více:

    Management Volkswagenu (+3,7 %) by prý mohlo čekat zemětřesení
    10.04.2018 16:38
    Největší německý automobilový koncern Volkswagen zvažuje změnu svého v...
    Reorganizace ve Volkswagenu: Škoda bude patřit do skupiny pro masový trh
    13.04.2018 9:04
    Novým šéfem automobilového koncernu Volkswagen se stane Herbert Diess ...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data