Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kofola (+1,3 %) dokončila prodej Hoop Polska, vlastní ji výrobce Ustronianky

Kofola (+1,3 %) dokončila prodej Hoop Polska, vlastní ji výrobce Ustronianky

18.03.2019 15:06
Autor: ČTK

Kofola ČeskoSlovensko prodala firmu Hoop Polska za 13,75 mil. EUR. Obchod, avizovaný již v únoru, dnes dokončila. Nově společnost Hoop Polska vlastní polská ZMB Capital, vyrábějící vody Ustronianka. Dnes to skupina oznámila ČTK. Hoop Polska vyrábí a distribuuje například Hoop Colu, sirupy Paola nebo minerální vody Artctic. 

"Dokončení transakce, kterou obě strany oznámily před několika týdny, předcházelo schválení místního antimonopolního úřadu a také valné hromady Kofoly ČeskoSlovensko," uvedla Kofola. Součástí obchodu je výrobní závod v polském Kutnu. Ustronianka získá i ochranné značky, převedou se pod ní zaměstnanci i distribuční síť.

Na polském trhu Kofole zůstane firma Premium Rosa, která vyrábí rostlinné a bylinné produkty. "Odchod Kofoly z Polska hodnotím pozitivně. Kofole se totiž v posledních dvou letech na tamním trhu nedařilo zvrátit negativní trend v hospodaření, když se pohybovala na hraně provozní ziskovosti a celkově dosahovala ztráty. Konkrétně za rok 2017 se čistá ztráta očištěná o jednorázové transakce pohybovala kolem 80 milionů korun, za rok 2018 pak podle mého odhadu celkový výsledek z Polska nebude lepší," řekl již dříve ČTK analytik Fio banky Jan Raška. Kofola se tak podle něj zbavila zátěže. Připomněl také, že obchod nezahrnuje prodej uzavřeného závodu v Grodzisku a práva k ochranným známkám minerální vody Grodziska.

Ustronianka byla založena v roce 1980, nyní zaměstnává skoro 500 pracovníků. Vyrábí například sycený nealkoholický nápoj Grappa, dále značku Grapcio nebo Ice Tea Ustronianka Plus.

Kofola má včetně polského Hoopu osm závodů v pěti evropských zemích, po prodeji závodu v Kutnu jich bude mít sedm. V Evropě zaměstnává více než 2100 lidí, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy patří kromě Kofoly ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

Skupině vzrostly za loňská tři čtvrtletí meziročně tržby o 2,3 procenta na 5,48 miliardy korun. Provozní zisk (EBIT) stoupl o 39 procent na 423,6 milionu korun a ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) o 18,2 procenta na 834,2 milionu korun.

 

Čtěte více:

Kofola (+4,5 %) prodává polského výrobce nápojů HOOP
04.02.2019 14:50
Nápojová skupina Kofola ČeskoSlovensko prodává 100% podíl ve společnos...
ČEZ zřejmě splní vlastní výhled zisku pro rok 2018
18.03.2019 12:04
Elektrárenská skupina ČEZ zřejmě splní celoroční výhled upraveného čis...
Lyft chce získat z primární nabídky akcií přes dvě miliardy USD
18.03.2019 14:07
Provozovatel alternativní taxislužby Lyft chce získat z primární nabíd...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje
16:41PODCAST Týdenní výhled: Nvidia cítí příležitost v PC odvětví, obrat na softwaru  
16:25ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě dividendy
15:56ČEZ vyplatí dividendu 42 Kč na akcii. Protinávrh vyšší dividendy neprošel
15:32Pár úvah o dalším komoditním cyklu probíhajícím během AI boomu
15:11Rozpočet v květnu: hluboký deficit a ještě horší výhled
14:20Vládní dotace pro průmysl dosáhly nejvyšší úrovně od finanční krize
14:01Eisman: Jediná věc, která by ospravedlnila valuaci SpaceX
11:42Prezident znovu podpořil euro. Česko má být „u stolu, ne za dveřmi“
11:29Nvidia vyzývá AMD a Intel a s novým superčipem vstupuje na PC trh
11:01Růst průmyslu pokračuje, narušené dodávky už ale zvyšují náklady
10:54V Evropě lehká nervozita, v Americe pokračování optimismu o AI  
9:58Castlelake zvažuje převzetí easyJetu, akcie prudce rostou
9:12První velká akvizice pod Abelovým vedením. Berkshire kupuje developera Taylor Morrison za 6,8 miliardy USD
9:08Rozbřesk: Koruna vyčkává na inflaci a mzdy, nižší ceny ropy a averze k riziku pomáhá euru
8:56Explosia může změnit majitele, ČEZ pořádá Valnou hromadu a Nvidia útočí na trh s PC  
6:09Krugman: Po celním a íránském šoku se znatelně změnila očekávání a sentiment
31.05.2026
10:06Víkendář: Jak může umělá inteligence měnit chování investorů a ovlivňovat finanční stabilitu
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu